Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 

Największy zbiór opracowań o czeskiej heraldyce i genealogii

Jiří J.K. Nebeský ze współpracownikami stworzył największy zbiór on-line opracowań z zakresu czeskiej heraldyki i genealogii. Baza, licząca ponad 26 tysięcy zeskanowanych stron, może przydać się także polskim badaczom.

Jiří J.K. Nebeský, z zawodu grafik, z wykształcenia filolog czeski, genealogią i heraldyką zainteresował się w 1986 roku jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. Owocem tej wieloletniej pasji jest m.in. Prozatimní heraldická knihovna (można tłumaczyć nazwę jako Tymczasowa Biblioteka Heraldyczna), dostępna na stronach www.historie.hranet.cz/heraldika/.

Zeskanowano tam różnego rodzaju bibliografie, stare opracowania czeskie i niemieckie, ale największym skarbem, jakim można odnaleźć na tej witrynie, są czeskie czasopisma z zakresu genealogii i heraldyki, praktycznie niedostępne w Polsce. Większość artykułów to szczegółowe studia przypadków – mnóstwo tu historii poszczególnych rodzin czy tekstów o losach danej pieczęci. Mają dużą wartość głównie dla badaczy zajmujących się danych regionem. Z mojej perspektywy, osoby zajmującej się historią Śląska Cieszyńskiego, prawdziwym odkryciem było dotarcie do artykułu Vincenca Praska Staré rody na Těšínsku opublikowanym w 1946 roku na łamach ołomunieckiego czasopisma „Rodokmen”.

Można znaleźć też polskie akcenty, jak artykuł o uczestniku powstania styczniowego, poruczniku Sewerynie Paprzycy-Świeżawskim, czy teksty wybitnych genealogów związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu: Kazimierza Jasińskiego i Janusza Bieniaka.

Genealogia to obecnie najpopularniejszy przejaw zainteresowania przeszłością i digitalizacja materiałów związanych z tą nauką pomocniczą historii interesuje szerokie grono poszukiwaczy przodków. Czechy są dobrym przykładem, jak digitalizacja oddolna stanowi uzupełnienie tej instytucjonalnej.

 

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

  • Your gravatar
    Imię
     
     

    Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.