Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

Babin 2.0: o cyfrowej humanistyce w zagranicznych czasopismach naukowych

BABIN 2.0 to blog tworzony przez pracowników Zakładu Dokumentacji Księgoznawczej Biblioteki Narodowej. Znaleźć w nim można streszczenia artykułów dotyczących cyfrowej humanistyki, informacji naukowej i bibliotekoznawstwa publikowanych aktualnie w zagranicznych czasopismach naukowych. Wyjściowa baza czasopism to 150 tytułów w 6 językach wydawanych w ponad 20 krajach.

Blog funkcjonuje od czerwca tego roku i znaleźć na nim można już m.in. informacje o artykułach poruszających problem wpływu dostępnych online tekstów naukowych na czytelnictwo w świecie akademickim czy sposobów wykorzystywania blogów i forów internetowych w edukacji na poziomie uniwersyteckim. Na stronach Babin 2.0 dostępne jest także krótkie omówienie bardzo ciekawej analizy badającej podstawowe koncepty cyfrowej humanistyki:

Wg autorki, w dyskursie CF [cyfrowej humanistyki] dominują pragmatyczne kwestie dostępności i docierania do szerokiego odbiorcy, a zbiory cyfrowe traktowane są optymistycznie jako podstawowe zasoby poznawcze, zapewniające, dzięki re-kontekstualizacji i wizualizacji podstawowych tekstów źródłowych lepsze i głębsze ich doświadczanie (zwłaszcza w odniesieniu do materialności tych artefaktów) oraz skuteczniejsze metody wyszukiwania informacji, gwarantując tym samym demokratyzację procesów zdobywania wiedzy oraz postęp w nauce i społecznej edukacji.

Szkoda tylko, że dla wielu czytelników streszczenie na blogu pozostanie jedyną możliwą formą skorzystania z proponowanych tam artykułów ze względu na ograniczenia w dostępie do oryginalnych tekstów.

Bezpośredni link: BABIN 2.0

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
herito

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
Przewodnik po otwartej nauce