
Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »
Dostępne dla ludu – Brewster Kahle o Internet Archive
Pisząc niedawno o Open Content Aliance zacytowałem wypowiedź Brewstera Kahle’a, założyciela Internet Archive. Zwracał on uwagę na problem kontroli nad domeną publiczną, pojawiający się w perspektywie faktycznej dominacji Google na rynku masowej i instytucjonalnej digitalizacji.
W prezentacji z 2007 roku (wygłoszonej w cyklu konferencji TED) Kahle również akcentuje to zagrożenie:
Czy zbiory zapisane w technice cyfrowej, będą własnością publiczną czy prywatną? Istnieją duże firmy, które wybrały podobną drogę, i które przeprowadzają dygitalizację na szeroką skalę, ale one ograniczają domenę publiczną. Powstaje pytanie, czy naprawdę chcemy żyć w takim świecie? Jaka ma być w przyszłości rola własności publicznej a jaka – prywatnej? Jak sprawić, by w świecie przyszłości istniały zarówno biblioteki jak i wydawnictwa, czym mogliśmy się cieszyć w czasach naszej młodości?
Kahle opisuje poszczególne elementy rozwijającego się od 1996 roku projektu Internet Archive. Kluczem sukcesu całej inicjatywy jest przede wszystkim format cyfrowy – dzięki niemu zasoby kultury z domeny publicznej mogą być swobodnie udostępniane:
Ile jest do zrobienia? Jeżeli chcielibyście umieścić wszystkie opublikowane prace w sieci w taki sposób, aby każdy miał do nich dostęp, jak wielki byłby z tym problem? W zasadzie tego nie wiemy. Największa biblioteka druków na świecie, to Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych – 26 milionów tomów. Jak do tej pory jest to największa biblioteka druków na świecie. Zaś książka ma rozmiar około jednego megabajta, jeśli zapisać ją w edytorze tekstu Microsoft Word. Przyjmując megabajt, 26 milionów megabajtów to 26 terabajtów, kolejne rzędy wielkości: mega, giga, tera, 26 terabajtów. 26 terabajtów mieści się w komputerze, mniej więcej takich rozmiarów, na linuksowych twardych dyskach, który kosztuje około 60 000 dolarów. Płacąc tyle co za dom albo tyle co garaż w tej okolicy, można mieć system zawierający całą Bibliotekę Kongresu. Całkiem nieźle.
• • •
Kategorie: Archiwa i dziedzictwo
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Zobacz też
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Komentarze