Digital Archeology: zobaczyć przeszłość internetu
Podczas odbywającego się na początku czerwca w Nowym Jorku Internet Week obejrzeć można było wystawę Digital Archeology, zachęcająca do retrospektywnego spojrzenia na rozwój internetu na przestrzeni ostatnich 20 lat. Zorganizowała ją (już po raz drugi) agencja reklamowa Story Worldwide we współpracy z Google. Kuratorem wystawy był Jim Boulton z brytyjskiego oddziału Story Worldwide:
Na ekspozycji zaprezentowano 28 stron internetowych, które w swoim czasie wyznaczały trendy w projektowaniu i kierunki rozwoju globalnej Sieci. By dodatkowo wzmocnić wrażenie tego jak długą drogę w tak krótkim czasie przeszła technologia WWW, strony wyświetlono na oryginalnych komputerach i w przeglądarkach popularnych przed laty. Dla wielu osób była to okazja do zanurzenie się w nostalgiczne wspomnienia, dla współczesnego pokolenia cyfrowych tubylców zapewne pierwsza okazja do zobaczenia w działaniu takich starych komputerów i oprogramowania.
Celem wystawy jest nie jest jedynie podkreślenie wagi (subiektywnie) wybranych stron, ale wskazanie ogólnej potrzeby archiwizowania zasobów internetu. Jeśli spojrzymy na ulotność materii z jakiej stworzony jest internet, a także ogromną wagę jaką ma on dla współczesnej cywilizacji oraz kultury, konieczne wydaje się promowanie działań na rzecz zachowania cyfrowego dziedzictwa. Być może także z tego powodu do wygłoszenia słowa wstępnego wybrano Helen Hockx-Yu, Web Archiving Programme Manager z British Library.
Może wydawać się, że 20 lat to zaledwie chwila. Spojrzenie na ewolucję jaką przeszedł World Wide Web od czasu wykonanej w języku HTML 1.0 strony The Project (1992) (jej autorem jest Tim Berners-Lee) pokazuje, że w cyfrowym świecie przeszłość materializuje się w o wiele szybszym tempie niż w innych sferach otaczającej nas rzeczywistości. Strony, które odwiedzaliśmy jeszcze kilka lat temu, komputery, które nie tak dawno służyły nam do pracy i zabawy, dziś traktujemy jako eksponaty w gabinecie osobliwości.
Więcej informacji na temat historii stron prezentowanych na wystawie znaleźć można w artykule na fastcodedesign.com. Ciekawa recenzja tego wydarzenia autorstwa Anity Schillhorn van Veen dostępna jest tutaj.
Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:
Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.
• • •
Kategorie: Archiwa i dziedzictwo Internet
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Zobacz też
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Komentarze