Kultura pamięci – ogólnopolska konferencja naukowa

link

Konferencja obędzie się w Bydgoszczy w dniach 14-15 listopada 2011 r. Jej celem będzie podsumowanie doświadczeń związanych z działaniami służącymi upamiętnianiu wydarzeń z przeszłości. Utrwalanie, przetwarzanie, opracowanie, udostępnianie i interpretowanie zbieranych informacji od świadków przeszłości stanowi interesujący materiał badawczy dla przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych. Interesują się nimi nie tylko historycy specjalizujący się w poznaniu najnowszych dziejów lecz także reprezentanci np. filologii, antropologii, socjologii, kulturoznawstwa, etnografii, muzealnictwa, politologii, prawa czy psychologii. Zagadnienia z przeszłości, niezależnie od dystansu czasowego, w coraz większym stopniu bywają wykorzystywane także na arenie międzynarodowej. Próba spojrzenia na problematykę historii i kultywowania jej pamięci w możliwie wszechstronny sposób pozwoli zorientować się w aktualnym stanie prac i badań lecz także w jakim kierunku zmierzają. Z uwagi na złożoność materii proponujemy panele dyskusyjne / obszary badawcze:

Techniczne metody utrwalania i przetwarzania danych.
Nowoczesne metody prezentowania wydarzeń historycznych.
Metodologia badań, w tym zwłaszcza tzw. historii mówionej.
Aspekty etyczne, prawne, społeczne zbierania i udostepnienia relacji, wspomnień.
Osiągnięcia poszczególnych ośrodków zajmujących się upowszechnianiem wiedzy historycznej.
Przydatność baz danych w prowadzonych badaniach naukowych.
Pamięć historyczna i jej nośniki.
Pamięć społeczna i jej komponenty.
Pamięc zbiorowa – czynnik integracji czy dezintegracji?
Polityka historyczna.

Kontakt w sprawach organizacyjnych dr Tomasz Kawski, tel. (52)325 92 00, tel/fax (52)325 92 27, e-mail: [email protected] lub [email protected], dr Aldona Chlewicka, tel. (52)341 93 56, tel/fax (52)341 09 54, e-mail: [email protected]

Konferencja jest elementem projektu „Pamięć Bydgoszczan – Archiwum Historii Mówionej” wspieranego w 2011 r. przez Miasto Bydgoszcz.

Więcej informacji: www.ukw.edu.pl

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>