Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (03.07, 2011) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Dlaczego historycy nie publikują online?

W 2010 roku American Historical Association zrealizowało badanie, w którym wzięło udział ponad 4 tys. historyków pracujących na wydziałach historycznych w college’ach i na uniwersytetach. Jego celem było zdobycie danych ilustrujących współczesny obraz historii akademickiej w USA. Oprócz informacji dotyczących popularności określonych kierunków badawczych czy kwestii zatrudnienia i finansowania badań analiza AHA udostępnia dość ciekawe dane opisujące stosunek amerykańskich historyków do internetu i narzędzi cyfrowych.

W zeszłym roku na HiM pojawiła się już notka na ten temat, opracowana jednak jedynie na podstawie krótkiego komentarza (większa część danych nie była wtedy jeszcze osiągalna). Dziś AHA publikuje już dość obszerny artykuł z wynikami badania.

Dane dotyczące narzędzi, z jakich mają korzystać w swojej pracy amerykańscy historycy nie są specjalnie interesujące choćby dlatego, że zaproponowana ich klasyfikacja nie jest do końca przemyślana (włączenie do zestawienia powszechne dziś edytory tekstu czy wyszukiwarki internetowe zaburza wyniki, o czym przeczytać można tutaj). Ciekawsze są natomiast dane opisujące motywacje historyków do publikowania online.

Pytanie o publikacje online nie dotyczy wyłącznie artykułów naukowych. Chociaż – co zrozumiałe – podstawowym medium będą tu wersje cyfrowe czasopism naukowych, to w zestawieniu pojawiają się także blogi.

Dlaczego jednak historycy chcą publikować online? Zależy im przede wszystkim na dotarcie do większego kręgu odbiorców (innych badaczy, ale też czytelników spoza środowiska akademickiego) oraz na szybkości publikacji. Ważnym argumentem może być także hipertekstowy charakter internetu i możliwość wykorzystywania nowych form publikacji – na tę opcję wskazuje jednak niecałe 40 proc. badanych.

Jak popularność tych argumentów zmienia się w przypadku osób, które już publikowały w internecie? Czy możliwości związane z nowymi formami wypowiedzi i uzupełnianiem publikacji o nowe materiały w formie cyfrowej nie są wykorzystywane albo traktowane jako znacząca wartość dodana publikacji online?

Nie wszyscy historycy chcą publikować w internecie. Okazuje się, że publikacja drukiem wciąż uznawana jest za bardziej wartościową od publikacji cyfrowej. Prawie 30 proc. badanych, którzy nie publikowali dotąd online i nie mają zamiaru tego robić, nie jest przekonanych, że tego typu publikacja niesie ze sobą jakąkolwiek dodatkowy potencjał. Dla osób planujących udostępnienie swoich materiałów w formie cyfrowej ważny jest wybór odpowiedniego wydawcy.

Czy przeświadczenie o mniejszej wartości publikacji cyfrowych ma oparcie w faktach? Jak czytamy w artykule będącym omówieniem wyników badania, nie musi być to przeświadczenie słuszne. Doświadczenia AHA z programem Gutenberg-e wskazują na to, że publikacje naukowe w formie cyfrowej traktowane są w ten sam sposób jak tradycyjne publikacje drukiem. Książki wydawane w ramach tego programu miały wyłącznie cyfrową formę, a mimo to ich autorzy mogli z powodzeniem wykazać je w zestawieniach przygotowywanych do aplikacji na określone stanowiska akademickie. We wszystkich przypadkach komisje zaakceptowały ostatecznie cyfrowe publikacje książkowe, zrównując ich status ze statusem drukowanych monografii.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Komentarze

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
catl

Komentarzy: 1

 
  • Wygląda na to, że żaden amerykański historyk nie przeczytał tego tekstu, żeby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule:) Z polską rzeczywistością treść tekstu nie ma w zasadzie nic wspólnego.

     
     
     
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
Warsztat badacza komunikacji