Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 

Rozmiary cyfrowego uniwersum

Koncern EMC to globalna marka oferująca m.in. systemy informatyczne do przechowywania i zarządzania dużymi zasobami danych jest sponsorem opublikowanego wczoraj raportu Digital Universe Study. Extracting Value from Chaos (raport podejrzeć można tutaj).

Raport opisuje globalny przyrost danych cyfrowych, których ilość podwaja się co dwa lata. Jak szacują twórcy analizy, w 2011 roku wygenerowane zostanie około 1,8 zetabajtów danych. To zasób odpowiadający 200 miliardom dwugodzinnych filmów w standardzie HD. Co ciekawe, ilość metadanych zwiększa się dwukrotnie szybciej od przyrostu globalnego zasobu danych.

Ilość informacji generowanej przez pojedynczego użytkownika internetu czy narzędzi mobilnych jest zdecydowanie mniejsza od ilości danych, które produkowane są na jego temat w cyfrowym uniwersum. Łącznie użytkownicy tworzą 75 proc. danych obecnych w globalnym zasobie, jednak za 80 proc. wszystkich danych (przynajmniej na pewnym etapie ich cyfrowego życia) odpowiedzialne są już podmioty komercyjne. Widać to w mikroskali na poziomie konta poczty elektronicznej: tu to głównie użytkownik generuje informacje, ale już właściciel serwera i usługodawca odpowiada za jej przechowywanie i dystrybucję.

Tylko połowa zasobu informacyjnego, który powinien podlegać ochronie jest zabezpieczana. Koszty wytwarzania, przechowywania i zarządzania danymi zmniejszyły się o 1/6 w porównaniu z rokiem 2005.

Digital Universe Study odnieść można do kontekstu projektów cyfrowej prezerwacji, zwłaszcza tych obejmujących zasoby internetu (i danych generowanych przez użytkowników). Chociaż nowe narzędzia pozwalają w efektywniejszy sposób zarządzać archiwami cyfrowych danych, problemem jest wciąż mała świadomość konieczności ich zabezpieczania. Wsparciem projektów archiwizacyjnych mogą być rozwiązania pozwalające na automatyczne generowanie metadanych (działające tak jak np. algorytmy rozpoznawania twarzy pomagające tagować zdjęcia na Facebooku).

 

• • •

Kategorie: Archiwa i dziedzictwo

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

  • Your gravatar
    Imię
     
     

    Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.