Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (26.06, 2011) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Repozytorium Centrum Otwartej Nauki

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW uruchomiło repozytorium Centrum Otwartej Nauki, zawierające publikacje polskich naukowców udostępniane na zasadach otwartego dostępu (Open Access). Do repozytorium zgłaszać można teksty naukowe takie jak artykuły, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie.

W odniesieniu do każdego umieszczonego w Repozytorium materiału użytkownik może złożyć oświadczenie o udzieleniu licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa 3.0 PL.

Serwis zbudowany jest na darmowym i opensource’owym oprogramowaniu DSPACE, pozwalającym na tworzenie dużych repozytoriów dokumentów, w tym np. archiwów cyfrowych publikujących multimedia czy portali wspierających e-learningu.

Repozytorium eksportuje metadane wszystkich opublikowanych materiałów za pomocą protokołu Open Archive Initiative (OAI), dzięki czemu mogą być one pobierane przez serwisy agregujące informacje o internetowych zasobach naukowych.

Repozytorium CEON to kolejny polski serwis gromadzący publikacje naukowe udostępniane w formule Open Access. Wykorzystanie protokołu OAI w tego typu projektach pozwolić może na przeszukiwanie wszystkich otwartych zasobów naukowych za pomocą jednego interfejsu (np. Federacji Bibliotek Cyfrowych).

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
catl

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
konferencjehum