Pierwszy polski słownik historyczny online
Jak Brytyjczycy mówili na policjantów w XIX wieku? Jak po angielsku jest „bramne” a jak „braniec” albo „bractwo kurkowe”? Jak przetłumaczyć „długie trwanie”, a jak „structural immutability”? Na wszystkie te pytania oraz wiele innych pozwala odpowiedzieć nowy, darmowy serwis internetowy.
Słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich w księgarniach nie brakuje. W internecie też. Do ogólnych dochodzą dziesiątki specjalistycznych: prawniczych, lekarskich, biznesowych, technicznych itd. Na tym tle aż trudno uwierzyć, że w kraju, w którym tysiące osób – wykładowców akademickich, archiwistów, tłumaczy, redaktorów, dziennikarzy, nauczycieli, muzealników – zajmuje się zawodowo przeszłością, nie powstał współcześnie żaden kompleksowy słownik zawierający słownictwo historyczne i wykorzystywane w naukach historycznych.
W efekcie tłumacze i historycy bazujący na literaturze zagranicznej są skazani na słowniki jednojęzyczne, wielotomowe słowniki angielsko-polskie oraz żmudne poszukiwania w internecie i bibliotekach. Często przed jeszcze większymi problemami stają polscy historycy przygotowujący anglojęzyczne abstrakty książek i artykułów. Do tego dochodzą problemy zwykłych zjadaczy chleba.
„Słownik historyczny” (www.slownikhistoryczny.pl) to pierwszy w polskim internecie słownik angielsko-polski i polsko-angielski dla historyków. Mówiąc krótko zawiera on wyrazy spotykane w literaturze i źródłach historycznych oraz nabierające nietypowych znaczeń w kontekście historycznym. Czytelnicy znajdą w nim zarówno terminy z zakresu teorii historii, słownictwo odnoszące się do poszczególnych epok historycznych, jak i rozbudowaną bazę języka potocznego z wieków od XVI do XX.
Na chwilę obecną „Słownik historyczny” zawiera ponad 1200 haseł. Jest rozwijany na bieżąco w oparciu o szeroki korpus językowy. Wkrótce zostanie uruchomiona także opcja sugerowania nowych haseł przez użytkowników. Kamil Janicki, autor projektu, zaprasza czytelników do testowania słownika oraz zgłaszania ewentualnych błędów i uwag.