Kurs historii digitalnej
Pod koniec zeszłego roku wspólnie z Maciejem Rynarzewskim zainicjowaliśmy kurs Historia i internet, który mimo obiecującego początku niespecjalnie się udał: zawinił na pewno niezbyt czytelny system pracy i nadmierne rozbudowanie programu. Dziś chciałbym zaprosić czytelników HiM do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie kursu, tym razem o prostszej strukturze i jaśniejszych zasadach.
Treść kursu będzie publicznie dostępna: poszczególne części syllabusa (wraz z wykazem literatury) publikowane będą na stronie w licencji CC – już od 17 października. Kurs podzielony jest na dwie części – teoretyczną i praktyczną.
Część teoretyczna oparta będzie na samodzielnej lekturze zaproponowanych materiałów oraz udziale w dyskusji. Część warsztatowa służyć ma przekazaniu konkretnych umiejętności związanych z budową naukowego bloga, korzystaniem z oprogramowania Wiki oraz wykorzystywaniem Facebooka do promocji treści historycznych (np. w ramach akcji promocyjnych instytucji pamięci).
Do udziału w kursie zapraszam wszystkich chętnych. Podstawą zaliczenia kursu będzie aktywność w dyskusjach oraz napisanie krótkiego tekstu. Uczestnicy kursu otrzymają też stosowne oficjalne zaświadczenia, wydane przez Fundację Nowoczesna Polska.
Udział w kursie jest bezpłatny. Rejestracja ograniczona jest do 30 osób i prowadzona do 17 października włącznie. Osoby biorące udział w poprzednim kursie mogą oczywiście skorzystać także z nowej propozycji bez konieczności ponownej rejestracji.
Tematy kursu:
- Teoria: Wprowadzenie do historii digitalnej
- Teoria: Internet jako miejsce współpracy
- Teoria: Instytucje pamięci w internecie
- Warsztat: Internetowe narzędzia w pracy historyka
- Warsztat: WordPress i blogowanie naukowe
- Warsztat: Facebook i promocja historii online
- Warsztat: przyjęcie tekstów zaliczeniowych i dyskusja nad nimi, podsumowanie i zakończenie kursu (
5 grudnia) - Test do części teoretycznej (z kluczem odpowiedzi)
Aby zgłosić chęć uczestnictwa, należy do 17 października wypełnić formularz dostępny na tej stronie. Obowiązuje limit 30 miejsc.
Fot. CC-BY-SA ghwpix
Dodano jeden komentarz “Kurs historii digitalnej”