Multimedia jako jeden z wariantów kulturowej gry w historię
Piotr Witek polemizując z powszechnym wśród piszących historyków przekonaniem o uprzywilejowanej roli języka werbalnego i historiografii, w swoim artykule Multimedia jako jeden z wariantów kulturowej gry w historię. Metodologiczne problemy „przedstawiania” przeszłości w epoce ekranów wskazuje na ograniczenia pisanej narracji historycznej. Koncentrując swoją uwagę na nowych formach myślenia o przeszłości i historii, poszukuje inspiracji poza językiem i historiografią. Zwracając się w stronę audiowizualnego wymiaru kultury, uważa, że multimedia, będąc jedną z dominujących technologii definiujących kulturę współczesną, mogą być wykorzystane przez historyków, jako atrakcyjna i użyteczna formuła konstruowania historycznych światów możliwych: Poszukując inspiracji dla historii w post-literackiej przestrzeni doświadczenia, koncentruję swoją uwagę na nowych, potencjalnych możliwościach, jakie oferuje badaczom przeszłości audiowizualny wymiar kultury.
Piotr Witek, Multimedia jako jeden z wariantów kulturowej gry w historię. Metodologiczne problemy przedstawiania przeszłości w epoce ekranów, [w:] Język a multimedia, pod red. Agnieszki Dytman Stasieńko i Jana Stasieńko, Wrocław 2005, s. 367-390.
Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:
Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.
• • •
Kategorie: Nowa metodologia Pamięć i formy upamiętniania
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Zobacz też
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Komentarze