H-Soz-u-Kult: Platforma komunikacyjna niemieckich historyków
H-Soz-u-Kult to rozbudowana społeczność internetowa skupiająca niemieckich specjalistów z nauk społecznych i humanistycznych. Portal ten, stanowiący platformę wymiany informacji branżowo-naukowych oraz komunikacji środowiska akademickiego powstał w 1996 roku, a jego ideę najlepiej podsumowuje motto od naukowców – dla naukowców – przez naukowców. Dość oryginalnie brzmiąca nazwa H-Soz-u-Kult jest skrótem od Humanities – Sozial- und Kulturgeschichte, sam portal jest zaś klonem amerykańskiego projektu H-Net (Humanities and Social Sciences Online).
Głównym zadaniem serwisu jest z jednej strony zbieranie informacji z zakresu rozwoju kariery zawodowej oraz praktycznych aspektów działalności badawczej (takich jak granty badawcze i konferencje), z drugiej dostarczanie informacji o nich zainteresowanym użytkownikom. Treści udostępniane w portalu dla zapewnienia im odpowiedniej jakości są moderowane przez stały zespół redakcyjny liczący około trzydziestu osób. Dziennie na stronach pojawia się nawet do dwudziestu tekstów, zaś cały zasób liczy już tysiące informacji o różnym zakresie. Są one posegregowane wg następujących działów tematycznych:
- Możliwości (oferty pracy, stypendia, programy studiów, mieszkania)
- Dyskusje
- Projekty badawcze
- Recenzje (Wystaw, książek, mediów elektronicznych, stron www, sympozjów)
- Raporty z konferencji
- “Deadlines” (Chronologicznie ułożona lista terminów nadsyłania zgłoszeń na konferencje)
- Strony internetowe
- Czasopisma
H-Soz-u-Kult stanowi obecnie największą infrastrukturę informacyjną w całym obszarze niemieckojęzycznej nauki historycznej. Publikowane tu informacje subskrybuje ponad 18 tys. czytelników ze wszystkich uniwersytetów oraz instytucji historycznych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Portal skierowany jest nie tylko do profesjonalnych historyków, ale także do studentów, archiwistów, bibliotekarzy, muzealników czy dziennikarzy. Ponad milion odsłon miesięcznie ( 200 tys. unikalnych użytkowników z ponad 100 krajów) dobitnie świadczy o tym, że model ten sprawdza się i stanowi odpowiedź na realne zapotrzebowanie.
Organizacją sprawująca opiekę nad H-Soz-u-Kult jest Wydział Historii na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Portal jest także częścią historycznego systemuClio-online, stanowiącego centralny punkt dostępowy do treści i narzędzi związanych z badaniem historii. Wraz z innymi stronami wchodzącymi w skład Clio-online, tworzą one nowoczesną infrastrukturę nauki , w ramach której H-Soz-u-Kult stanowi główną platformę komunikacji pomiędzy historykami.
Ruch w portalu generuje w pewien sposób charakter organizacyjny nauki w Niemczech, gdzie wszelkie stanowiska uniwersyteckie są kadencyjne, obejmowane w ramach kontraktów. Powoduje to zdrową konkurencję wśród badaczy, generuje ruch na rynku pracy oraz zwiększa w znaczący sposób ich mobilność, a co za tym idzie wymianę myśli i dokonań. Istnienie specjalnej infrastruktury on-line wspierającej funkcjonowanie takiego systemu nauki jest wobec tego niezbędne.
Pozostaje pytanie czy dla polskiej humanistyki udałoby się stworzyć podobną infrastrukturę informacyjną, a co ważniejsze czy istnieje na nią zapotrzebowanie? Czy rodzime środowisko naukowe posiada wystarczające kompetencje do uczestniczenia czynnie w tworzeniu profesjonalnej społeczności wirtualnej? W końcu, czy znalazłaby się w Polsce instytucja zdolna (i chętna!) zapewnić konieczne wsparcie techniczne oraz merytoryczne dla takiego przedsięwzięcia? Jak na razie są to pytania czysto retoryczne.
Linki:
H-Soz-u-Kult na Twitterze
Rüdiger Hohls: H-Soz-u-Kult. Kommunikation und Fachinformation für die Geschichtswissenschaften, Historical Social Research/Historische Sozialforschung 29, 2004, Nr. 1, S. 212–232.(PDF)
Rüdiger Hohls, Peter Helmberger: H-Soz-u-Kult: Eine Bilanz nach drei Jahren, Historical Social Research/Historische Sozialforschung, 24(3), 1999, S. 7–35. (PDF)
• • •
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Częściowo ma to chyba zrobić w Polsce projekt SYNAT (http://www.synat.pl/) – na razie w fazie rozruchu.
czy można prosić o więcej informacji na temat tego projektu?
To jest realizacja ogłoszenia konkursowego opublikowanego tutaj: http://www.ncbir.pl/www/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=94&Itemid=280