Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (30.09, 2010) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Mp3 szepczą o historii Lublina

Projekt „Lublin szeptany” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Homo Faber, które od wielu lat zajmuje się tematyką wielokulturowości, historii lokalnej, prawami człowieka promując tą problematykę po przez organizowanie akcji edukacyjnych, spotkań, wykładów i happeningów. Tym razem stowarzyszenie postanowiło stworzyć oryginalny projekt, który wykorzystuje nowe media do przekazu wiedzy na temat historii lokalnej. Idea projektu polega na opowiadaniu o Lublinie roku 1989 w formie nagrań mp3. Do opowiadania o wydarzeniach tego okresu zaangażowano osoby, które czynnie uczestniczyły w czerwcowych wybory 1989 roku lub dobrze pamiętają ten okres.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyż podobnych projektów archiwizujących i udostępniających w formacie mp3 historię mówioną jest już w sieci wiele. O oryginalności i innowacyjności formuły projektu, stanowi natomiast połączenie historii opowiadanej przez bezpośrednich świadków wydarzeń z pomysłem na zwiedzanie miasta. Udostępnione na stronie projektu mp3 służyć mają bowiem jako znane nam z muzeów audio przewodniki. Różnica polega na tym, że tutaj zwiedzamy całe miasto w konkretnym historycznym momencie z użyciem własnego odtwarzacza mp3.

Wystarczy wejść na stronę domową projektu i pobrać z niej nagranie opowieści w formacie mp3, a następnie udać się w wyznaczone przez autora nagrania miejsce w Lublinie, w którym opowieść się zaczyna. Następnie należy włączyć pobrany plik w odtwarzaczu mp3 lub komórce i rozpocząć zwiedzanie Lublina z 1989 roku. Cały pomysł polega na tym, że osoba, która jest autorem nagrania opowiada nam swoją wersję historii tego roku jednocześnie kierując nas w wybranym kierunku i oprowadzając po kolejnych miejscach. Jak opisują to pomysłodawcy: „„Lublin szeptany” to nowa metoda oprowadzania po Lublinie. Indywidualna, osobista i nowoczesna jednocześnie. Mamy nadzieję rozwijać ją w najbliższym czasie. Mając plik MP3 pobrany z tej strony, udaj się w określone miejsce i naciśnij „play”. W słuchawkach usłyszysz skierowaną do ciebie opowieść. Zacznij wędrówkę po mieście słuchając historii mijanych miejsc.”

„Szeptany Lublin” w obecnej chwili stanowi siedem historii w formacie mp3, opatrzonych instrukcją informująca gdzie rozpocząć zwiedzanie. Każdy z historycznych audio przewodników trwa od pół godziny do godziny. O 1989 roku opowiadają: Anna Smolińska działaczka opozycyjna współtwórczyni pisma „Spotkania”, poeta Kazimierz Malinowski, Barbara i Andrzej Pleszczyńscy redaktorzy prasy podziemnej, animator kultury Michał Stanowski, działacz niepodległościowy i więzień polityczny Dariusz Wójcik, Ewa Bąbol (oprowadzająca po Lublinie) i Anna Dąbrowska (przedstawicielka Homo Faber). Dodatkowo pomysłodawcy projektu przygotowali wersję dla obcokrajowców w języku angielskim i białoruskim zawierającą mp3 zatytułowane „Lublin dla początkujących”. Autorzy projektu zapowiadają, że archiwum dostępnych opowieści/przewodników będzie sukcesywnie powiększane o historie kolejnych autorów.

Projekt „Szeptany Lublin” realizowany jest przy współpracy z Muzeum Historii Polski, projektem Patriotyzm Jutra, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Fundację im. Stefana Batorego i Inicjatywę Razem.

Projekt realizują: Paulina Siembida (koordynatorka projektu), Anna Dąbrowska (nagrania, przygotowania, montaż, zdjęcia oraz lektorka polskiej wersji „Lublina dla początkujących”) Piotr Skrzypczak (nagrania, przygotowania, montaż) Ola Gulińska (opracowanie trasy „Lublin dla początkujących”), Stanislava Gusakova (tłumaczka i lektorka wersji białoruskiej), Justyna Galant (lektorka wersji angielskiej), Ewa Alicja Bajbak (tłumaczka i lektorka wersji arabskiej)

Więcej informacji: szeptany.lublin.pl

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Pamięć i formy upamiętniania Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji

Komentarzy: 1

 
  • Niesamowity projekt! Może rzeczywiście „przenosić w czasie”. Skorzystam będąc w Lublinie.

     
     
     
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy