Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (10.09.2010) i jego treść może nie być aktualna. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

O historii digitalnej na Twojej uczelni

Naszym zdaniem historia digitalna to współcześnie jeden z najciekawszych kierunków ewolucji nauki historycznej. Nowe perspektywy związane z wykorzystywaniem narzędzi cyfrowych trudno ograniczyć wyłącznie do zagadnień metodologicznych – nowe zjawiska obserwować można przecież także w ramach samej instytucjonalnej organizacji nauki (komunikacja naukowa, system edukacyjny) czy jej filozofii i teorii (widać to np. w dyskusjach o dziedzictwie cyfrowym).

Optymalną przestrzenią do opisywania tych zagadnień i oddolnej promocji idei cyfrowej humanistyki jest dostępny dla wszystkich serwis internetowy. Nie można ograniczać się jednak wyłącznie do tego medium – stąd nasza nowa propozycja organizacji prezentacji (wykładów) poświęconych historii digitalnej na polskich uczelniach.

Zapraszamy do współpracy. Z naszej strony proponujemy atrakcyjne i merytoryczne prezentacje, w których podejmiemy wątki związane z definiowaniem historii digitalnej, omówimy najciekawsze nowoczesne projekty internetowe, scharakteryzujemy problemy związane z funkcjonowaniem instytucji pamięci w internecie, opiszemy nowe trendy w komunikacji naukowej (w tym zagadnienia związane z ideą otwartej nauki). Wszystkie materiały przygotowane na te spotkania zostaną oparte na licencji Creative Commons, co oznacza, że będą mogły być swobodnie wykorzystywane i udostępniane studentom.

Prosimy o kontakt ([email protected]) w celu ustalenia szczegółowej tematyki prezentacji oraz spraw organizacyjnych.

Marcin Wilkowski
Maciej Rynarzewski

• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.

  1. Mateusz pisze:

    Ok, proponuję wykład nt. łączenia źródeł dźwiękowych, pisanych i fotograficznych i in. tak, by stanowiły atrakcyjną formę dla odbiorcy. Chodzi mi głównie o publikacje na serwisach internetowych.