Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Rekonstrukcje historyczne online: TwHistory

Główna idea ruchu rekonstrukcji historycznych (historical reenactment) polega na próbie odtworzenia przeszłej rzeczywistości we współczesnych warunkach: dotyczy to głównie rekonstrukcji artefaktów kultury materialnej (zbroje, ubiory, sprzęty codziennego użytku) i stylu życia. Granicą odtwórstwa jest jednak zawsze choćby sama świadomość uczestników tego typu projektów: nikt nie jest w stanie wyzwolić się od współczesnego sposobu myślenia, aby w pełni przyjąć ten historycznie umotywowany.

Czy granicą rekonstrukcji historycznej może być też medium? Można by tu napisać wiele o problemach, jakie teoretycy historii stawiają przed tradycyjnym pisarstwem historycznym, chyba już ostatecznie odrzucając pozytywistyczny paradygmat opisu naukowego jako gwaranta skutecznego przekazu wie es eigentlich gewesen. Zwrócenie się w stronę języka jeszcze bardziej podważyło potencjał tradycyjnej narracji. Jeśli więc chodzi o problem historyczności odtwarzanego świata, sprawa nie wygląda najlepiej.

Można na szczęście zwrócić się w innym kierunku. Rekonstrukcja może być traktowana jako forma uczestnictwa w historii, a nie z góry skazana na niepowodzenie próba jej przywrócenia do życia. Pisze o tym ostatnio m.in. Andrzej Szpociński. W rekonstrukcji chodzi więc nie o odtworzenie przeszłości, ale współczesną pracę pamięci, stworzenie (choćby tymczasowej) wspólnoty (odtwórcy i widownia happeningu historycznego). Proces ten przebiegać może z pominięciem wymogów historyczności (podobnie jak w filmie fabularnym, na co zwraca uwaga Alison Landsberg w swojej książce o pamięci protetycznej).

Kilka miesięcy temu opisywałem projekt „Kumpel z Powstania”, który doskonale można odnieść do właśnie takiego spojrzenia na potencjał rekonstrukcji historycznych. Nie liczy się historyczność (odtwarzane tu są postaci fikcyjne i fikcyjne wydarzenia z Powstania Warszawskiego), ale uczestnictwo (interakcja, upamiętnienie). Podobny schemat wbudowano w projekt TwHistory, będący próbą realizacji rekonstrukcji historycznej w przestrzeni Twittera.

Projekt TwHistory został zainicjowany w 2009 roku, kiedy na Twitterze odtworzono za pomocą publikowania fragmentów wypowiedzi bitwę pod Gettysburgiem. Autorzy 140 znakowych opisów wystąpili wtedy w imieniu historycznych postaci i synchronicznie (w czasie rzeczywistym) publikowali swoje wypowiedzi, oparte o materiały źródłowe. W ten sposób budowano interaktywną i dynamiczną panoramę bitwy. Taki model wykorzystano później w kolejnych wirtualnych inscenizacjach. Ta Twitterowa inicjatywa – podobnie jak polskie projekty rekonstrukcyjne na Facebooku – może przypominać rozgrywki w klasycznych grach fabularnych (RPG), w których fabuła i świat gry budowany jest wyłącznie na podstawie ustnego opisu poszczególnych graczy i słownych interakcji między nimi. Happening historyczny na Twitterze nie polega przecież na fizycznym (materialnym) odtworzeniu realiów bitwy, umundurowania, ruchów oddziałów, walki, ale na interakcji między aktorami, którzy (tak jak w teatrze) tworzą wirtualny świat historii.

Zdaniem autorów projektu Twitter (Marion Jensen, Tom Caswell) udostępnia wszystkie niezbędne elementy rekonstrukcji historycznej: aktorów, komunikację, związki / relacje (relationship) i wizualizację chronologii (timeline). Najciekawsze (najbardziej atrakcyjne) wypowiedzi mogą być transmitowane dalej przez innych użytkowników Twittera, co może w łatwy sposób promować rekonstrukcję i wydarzenie, które jest odtwarzane. Na stronie TwHistory znaleźć można katalog zrealizowanych dotąd rekonstrukcji oraz informację, w jaki sposób można taką inicjatywę zorganizować.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Formy upamiętnienia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
Przewodnik po otwartej nauce

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (69)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (895)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"