Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Historypin – historia w przestrzeni miejskiej

Niedawno miał swoją premierę nowy historyczny serwis społecznościowy – Historypin – wirtualny wehikuł czasu. Znajdziemy w nim historyczne zdjęcia zestawione z ich aktualnym widokiem, dzięki wykorzystaniu API narzędzi firmy Google oraz idei refotografii. Jak się okazuje samo wspomnienie internetowego potentata wystarczy czasem by tematem zajęły się mainstreamowe media choć zazwyczaj ciekawym projektom historycznym trudno jest uzyskać odpowiednia promocję.

Historypin to jedno z serii działań organizacji We Are What We Do, zrealizowane przy współpracy z firmą Google, mających na celu zbliżenie pokoleń, które coraz mniej czasu spędzają razem: Different generations are spending a lot less time together than they used to: In the 50s, 40% of elderly people lived with their children, now just 10% do. And whilst 6.4 million people over 65 don’t use the internet, 90% of communication amongst 11-18 year olds is digital.

Bardzo ciekawie prezentuje się także praktyczne założenie projektu: Historypin virtually requires you to spend time with someone from a different generation: young people need older people for the photos, and older people need young people to explain when to click and when to double click.

Na mapie można umieszczać zdjęcia (oraz grafiki) przypinając je wirtualną pinezką do określonego miejsca na mapie jednocześnie adnotując je lub zezwalając na to innym użytkownikom. Portal wykorzystuje takie technologie firmy jak Street View, która pozwala na umieszczanie archiwalnych zdjęć wprost w wirtualnym krajobrazie, dzięki czemu może ono pokazywać jak zmieniło się na przestrzeni lat dokładnie dane miejsce.

Historypin dopiero staruje w Wielkiej Brytanii (gdzie na mapie znajdziemy jak na razie największy zasób zdjęć i opowieści z nimi związanych), jednak jak możemy przeczytać na stronach projektu w ciągu kilku najbliższych lat będzie on promowany w kolejnych krajach. Co ciekawe znajdziemy już kilka zdjęć z terenu obecnej Polski między innymi z Warszawy i Kalisza. W momencie gdy piszę ten tekst wg. informacji podanych w portalu zostały już dodane 5274 zdjęcia.

Co ciekawe twórcy zaproponowali gotowe schematy wykorzystania Historypin w edukacji w odpowiednich grupach wiekowych, przedmiotach, z bezpośrednim odwołaniem do oficjalnych programów nauczania. Strona ta może stanowić świetne interaktywne narzędzie edukacji podczas lekcji geografii czy historii ilustrując upływ czasu.

Twórcy oferują pomoc w digitalizacji własnych starych zdjęć polecając jedną z firm zajmujących się komercyjną digitalizacją. Samo archiwum zdjęć na którym bazuje projekt opierać ma się o zdjęcia dostarczone przez prywatnych użytkowników, zaś sposób realizowania praw autorskich na który zgadzamy się umieszczając zdjęcia w systemie pozwalają fundacji We Are What We Do oraz firmie Google na bezpłatne używanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów (zdjęć i tekstów). Nie wiem czy nie lepszym , bardziej uczciwym i przejrzystym wyjściem byłoby opatrzenie materiałów jedna z licencji Creative Commons. Więcej o prawach do zdjęć możecie przeczytać w regulaminie . Forma zarówno polecania firmy dygitalizującej jak i licencjonowania budzi pewne wątpliwości co do charakteru projektu. Być może są one bezpodstawne i wymierne korzyści zdigitalizowania dużej ilości prywatnych zdjęć przeważą o sukcesie serwisu Historypin.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Zasoby / polecamy

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
XXwiek.pl - historia XX wieku dzień po dniu

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (69)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (895)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"