Twitter do zastosowań naukowych
Jakiś czas temu pisałem już o tym, jak Twitter stać się może wartościowym narzędziem wspierającym zdobywanie wiedzy – szczególnie w tych dziedzinach, które w Polsce nie są jeszcze specjalnie popularne (jak choćby cyfrowa humanistyka). W swoim tekście pisałem głównie o tym, jak zbudowanie odpowiedniej grupy źródeł (osób obserwowanych na Twitterze)
pozwala być na bieżąco informowanym o najnowszych artykułach, serwisach, dyskusjach, konferencjach. Niedawno udało mi się dotrzeć do dość ciekawego opracowania, przygotowanego przez członków Digital Enterprise Research Institute i School of Engineering and Informatics Narodowego Uniwersytetu Irlandii. John G. Breslin, Julie Letierce, Alexandre Passant i Stefan Decker opracowali analizę procesów promowania informacji naukowej w ramach funkcjonalności Twittera.
Już na wstępie autorzy raportu podkreślają, że Twitter umożliwia transmisję informacji naukowych (relacji z konferencji, informacji o publikacjach i badaniach, linków do postów na blogach naukowych) poza relatywnie wąskie grono studentów i naukowców: We believe that Twitter has this potential to help the erosion of boundaries between researchers and a broader audience. Jeśli wciąż chcemy mówić o Nauce 2.0, ten wątek wydaje się kluczowy dla tego nowego kierunku.
Raport analizuje głównie sposób wykorzystania Twittera w relacjonowaniu konferencji naukowych (to create a conference stream). Badanie nie jest raczej specjalnie reprezentatywne – to niestety duża wada: trudno wyniki analizy przekładać na sytuację ogólną, mogą one jednak sygnalizować pewne procesy i zjawiska. Risercz został przygotowany w oparciu o ankiety wypełniane przez członków pięciu list dyskusyjnych związanych z tematyką Semantic Web. Zebrano (tylko!) 61 kompletnych zestawów odpowiedzi: ankietowani to naukowcy, doktoranci, studenci, głównie z Europy, doświadczeni w korzystaniu z najnowszych internetowych technologii. Zorganizowano także dokładny risercz publikowanych na Twitetrze materiałów z trzech wybranych konferencji naukowych, których przebieg relacjonowany był w tym serwisie.
W promowaniu informacji naukowych online największą rolę odgrywa wciąż (wg. opisywanego badania) tradycyjna poczta elektroniczna (personal email), na drugim miejscu uplasował się już jednak Twitter (konto w nim założyło 92 proc. uczestników badania). Publikowane na Twitterze naukowe wpisy kierowane są do środowiska naukowego, ale też do zwyczajnych odbiorców (Twitter might be a relevant service to reach broader audiences via scientific messages spread byresearchers themselves.)
Materiał przygotowany przez Irlandczyków skupia się na analizie case studies trzech konferencji naukowych, które relacjonowano na Twitterze: The International Semantic Web Conference (ISWC 2009), Online Information Conference 2009 (Online 09) i European Semantic Technology Conference (ESTC 2009). Autorzy raportu zbadali częstotliwość pojawiania się wpisów w ramach twitterowej transmisji oraz zanalizowali ich treść (linki, tagi).
Jak aktywne korzystanie z Twittera wpływa na wykorzystywanie innych narzędzi komunikacyjnych w naukowym internecie? Spada znaczenie agregatorów kanałów RSS, a osoby intensywnie publikujące krótkie wpisy na Twitterze rzadziej aktualizują swoje blogi. Twitter to dobre źródło bieżących informacji, możliwość obserwowania tego, co w cyfrowej humanistyce dzieje się za granicą. Podstawą korzystania z tego narzędzia jest przygotowanie dobrego zestawu źródeł – osób i instytucji regularnie publikujących na Twitterze wpisy o odpowiedniej tematyce i odpowiedniej jakości. Dobrym sposobem na stworzenie takiej listy jest skorzystanie z gotowych zestawień (choćby tego, tego i tego).
Do pobrania: Raport Understanding how Twitter is used to spread scientific messages
Understanding how Twitter is used to spread scientific messages (90)
• • •
Kategorie: Internet / Narzędzia
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
Komentarze