Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Twitter do zastosowań naukowych

Jakiś czas temu pisałem już o tym, jak Twitter stać się może wartościowym narzędziem wspierającym zdobywanie wiedzy – szczególnie w tych dziedzinach, które w Polsce nie są jeszcze specjalnie popularne (jak choćby cyfrowa humanistyka). W swoim tekście pisałem głównie o tym, jak zbudowanie odpowiedniej grupy źródeł (osób obserwowanych na Twitterze)
pozwala być na bieżąco informowanym o najnowszych artykułach, serwisach, dyskusjach, konferencjach. Niedawno udało mi się dotrzeć do dość ciekawego opracowania, przygotowanego przez członków Digital Enterprise Research Institute i School of Engineering and Informatics Narodowego Uniwersytetu Irlandii. John G. Breslin, Julie Letierce, Alexandre Passant i Stefan Decker opracowali analizę procesów promowania informacji naukowej w ramach funkcjonalności Twittera.

Już na wstępie autorzy raportu podkreślają, że Twitter umożliwia transmisję informacji naukowych (relacji z konferencji, informacji o publikacjach i badaniach, linków do postów na blogach naukowych) poza relatywnie wąskie grono studentów i naukowców: We believe that Twitter has this potential to help the erosion of boundaries between researchers and a broader audience. Jeśli wciąż chcemy mówić o Nauce 2.0, ten wątek wydaje się kluczowy dla tego nowego kierunku.

Raport analizuje głównie sposób wykorzystania Twittera w relacjonowaniu konferencji naukowych (to create a conference stream). Badanie nie jest raczej specjalnie reprezentatywne – to niestety duża wada: trudno wyniki analizy przekładać na sytuację ogólną, mogą one jednak sygnalizować pewne procesy i zjawiska. Risercz został przygotowany w oparciu o ankiety wypełniane przez członków pięciu list dyskusyjnych związanych z tematyką Semantic Web. Zebrano (tylko!) 61 kompletnych zestawów odpowiedzi: ankietowani to naukowcy, doktoranci, studenci, głównie z Europy, doświadczeni w korzystaniu z najnowszych internetowych technologii. Zorganizowano także dokładny risercz publikowanych na Twitetrze materiałów z trzech wybranych konferencji naukowych, których przebieg relacjonowany był w tym serwisie.

W promowaniu informacji naukowych online największą rolę odgrywa wciąż (wg. opisywanego badania) tradycyjna poczta elektroniczna (personal email), na drugim miejscu uplasował się już jednak Twitter (konto w nim założyło 92 proc. uczestników badania). Publikowane na Twitterze naukowe wpisy kierowane są do środowiska naukowego, ale też do zwyczajnych odbiorców (Twitter might be a relevant service to reach broader audiences via scientific messages spread byresearchers themselves.)

Materiał przygotowany przez Irlandczyków skupia się na analizie case studies trzech konferencji naukowych, które relacjonowano na Twitterze: The International Semantic Web Conference (ISWC 2009), Online Information Conference 2009 (Online 09) i European Semantic Technology Conference (ESTC 2009). Autorzy raportu zbadali częstotliwość pojawiania się wpisów w ramach twitterowej transmisji oraz zanalizowali ich treść (linki, tagi).

Jak aktywne korzystanie z Twittera wpływa na wykorzystywanie innych narzędzi komunikacyjnych w naukowym internecie? Spada znaczenie agregatorów kanałów RSS, a osoby intensywnie publikujące krótkie wpisy na Twitterze rzadziej aktualizują swoje blogi. Twitter to dobre źródło bieżących informacji, możliwość obserwowania tego, co w cyfrowej humanistyce dzieje się za granicą. Podstawą korzystania z tego narzędzia jest przygotowanie dobrego zestawu źródeł – osób i instytucji regularnie publikujących na Twitterze wpisy o odpowiedniej tematyce i odpowiedniej jakości. Dobrym sposobem na stworzenie takiej listy jest skorzystanie z gotowych zestawień (choćby tego, tego i tego).

Do pobrania: Raport Understanding how Twitter is used to spread scientific messages
Understanding how Twitter is used to spread scientific messages (90)

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Internet / Narzędzia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
Przewodnik po otwartej nauce

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (69)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (895)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"