Sowieckie archiwa II wojny światowej udostępniane online

link

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej z okazji 65 rocznicy zakończenia II wojny światowej przygotowało repozytorium dokumentów historycznych związanych z Wielką Wojną Ojczyźnianą. W zasobach strony docelowo znajdować się ma ponad 200 tysięcy dokumentów – także tych opisujących działania militarne. Prace nad wypełnieniem archiwum trwać mają do 2012 roku.


Na fotografii Maria Iwanowna Dolina, sowiecka pilotka odznaczona medalem Bohatera Związku Radzieckiego

Jak informuje portal The Voice of Russia w repozytorium znaleźć się mają dokumenty prawie 30 milionów sowieckich żołnierzy i oficerów. Objętość digitalizowanego archiwum to około 100 milionów stron. Zasoby publikowane są na stronie w trybie wolnego dostępu (open access), pochodzą głównie z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Narodowej.

Co znajdziemy w bazie publikowanej na stronie podvignaroda.mil.ru? Ministersto Obrony udostępnia: rozkazy dowódców frontów, informacje o nagrodach i odznaczeniach wraz z opisem nagradzanych czynów bojowych, zamówienia, raporty, sprawozdania, plany działań związane z funkcjonowaniem wojskowej infrastruktury, biuletyny wywiadu czy mapy.

W opisie projektu czytamy, że stworzenie repozytorium to forma pomnika wystawionego bohaterom Wojny Ojczyźnianej. Podkreśla się konieczność przygotowania kompleksowej i wiarygodnej bazy dokumentów – trudno więc nie zadać pytania, czy na pewno wszystkie archiwa – tak szczegółowo wymieniane – zostaną upublicznione.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *