W DSH o portalu XXwiek.pl i dziedzictwie historycznym w internecie
Wiele się pisze o zagranicznych projektach historycznych realizowanych online. Analizy współczesnych trendów również najczęściej dotyczą tego, co się dzieje poza Polską. Tymczasem warto lepiej przyjrzeć się inicjatywom tego typu podejmowanym w naszym kraju i warunkom (ekonomicznym, prawnym, infrastrukturalnym), które determinują sposób opowiadania o przeszłości właśnie w polskim internecie. Dobrą okazją do tego jest spotkanie, które odbędzie się 16 marca o 12:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. ul. Karowa 20).
Głównym elementem wydarzenia będzie prezentacja zrealizowanego niedawno nowego projektu internetowego Ośrodka KARTA – serwisu historii XX wieku oraz promocja innych inicjatyw internetowych prowadzonych przez tę organizację.
XXwiek.pl to projekt pozwalający na odkrywanie historii ostatniego stulecia z perspektywy codzienności. Unikatowe materiały źródłowe (fragmenty tekstów, fotografie, filmy, nagrania audio) przypisane zostały tam do specjalnej osi czasu, która pozwala na swobodną nawigację przez kolejne dni, tygodnie, miesiące i lata. O samym portalu piszę na razie bardzo skrótowo – wkrótce przygotuję większy materiał na jego temat.
Podczas spotkania, na który zaprosiliśmy Edwina Bendyka z tygodnika „Polityka” oraz Alka Tarkowskiego (Creative Commons, ICM UW) poruszymy kilka problemów związanych z obecnością dziedzictwa historycznego w internecie: pokażemy tło zagraniczne, zarysujemy prawny i organizacyjny kontekst projektów historycznych realizowanych w polskiej Sieci. Będzie to jednak przede wszystkim świetna okazja do poznania wszystkich projektów internetowych Ośrodka KARTA.
Zapraszam serdecznie. Prawdopodobnie uda się przygotować zapis video z całego wydarzenia, na pewno udostępnimy prezentacje. Materiały umieszczone zostaną także na stronach serwisu Historia i Media.
• • •
Kategorie: News
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
Komentarze