Na barcampie o pomnikach i upamiętnianiu
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na barcamp poświęcony pomnikom i pamięci społecznej.
Data: 23 stycznia 2010
Termin: 15:00 – 18:00
Miejsce: Nowy Wspaniały Świat
Ulica: ul. Nowy Świat 63, róg Świętokrzyskiej
Nie ma na świecie nic bardziej niewidocznego niż pomnik – słowa Roberta Musila intuicyjnie odsłaniają trudną do zaakceptowania nawet dziś ideę pomników: niewidzialność. Niewidzialność współczesnych pomników albo ich nadmierna gadatliwość będzie tematem naszego pierwszego Barcampu. Chcemy przewietrzyć współczesne pomniki i w wolnej, otwartej dyskusji zastanowić się, czym dla nas jest, jeśli jest w ogóle, pomnik? Czy nie mamy już dosyć upamiętniania? Pretekstem do spotkania jest wielokropek Anny Baumgart i Agnieszki Kurant, znak interpunkcyjny (…) zbudowany z trzech srebrzystych balonów, który do niedawna unosił się w miejscu historycznej kładki nad Chłodną.
Anna Baumgart & Agnieszka Kurant, „Wielokropek” nad ulicą Chłodną w Warszawie, źródło: www.jewish.org.pl
Organizatorzy proponują trzy grupy tematyczne:
- Pomniki, pamięć społeczna, Twoja pamięć
- Warszawa w pomnikach
- Sztuka współczesna a przymus upamiętniania
Każdy uczestnik ma pięć minut na wypowiedź i pięć na dyskusję po swojej prezentacji. Uczestnicy mogą przynosić własne materiały wizualne (np. prezentacje Power-Point). Rejestracja trwa do piątku pod mailem [email protected].
Tak ideę wykorzystania modelu barcampu do spotkania opisuje Maria Tuszko z Muzeum Historii Żydów Polskich:
Do tej pory barcampy kojarzone były głównie z branżą informatyczną. Oznaczały trwającą od kilku godzin do kilku dni konferencję przebiegającą w nieoficjalnej atmosferze, współorganizowaną przez uczestników, którzy przez Internet zgłaszali tematy swoich wystąpień i udostępniali materiały.
Obecnie technologie informatyczne wykorzystywane są do organizowania carcampów (często służą do tego strony tworzone na platformie grupy Wiki), natomiast tematyka spotkań może być dowolna (w praktyce głównie społeczna, ekonomiczna, polityczna – np. HealthCamp).
Do zorganizowania spotkania w formie barcampu zainspirowała nas działalność Wolnego Uniwersytetu Warszawy, który w sierpniu 2009 zorganizował barcamp poświecony tworzeniu samorządnej kultury.
Postanowiliśmy wypróbować tę formułę, ufając, że nieoficjalna atmosfera i brak podziału na widownię i ekspertów zaktywizują uczestników i będą sprzyjały dyskusji.
Zob. też Pomnik jako forma pamięci – nowy numer miesięcznika Arteon
• • •
Kategorie: Formy upamiętnienia / News / wydarzenia
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Komentarze