Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (22.11, 2009) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Prawdziwe bękarty wojny. Maski pop-kultury i Holokaust

Wtorek, 24 XI 2009, o godz. 20.00 w Nowy Wspaniały Świat,
ul. Nowy Świat 63, róg ul. Świętokrzyskiej

Wykład Jörga Heisera, wybitnego niemieckiego krytyka sztuki, kuratora i współwydawcy pisma Frieze Magazine otworzy cykl spotkań towarzyszących projektowi miejskiemu Anny Baumgart i Agnieszki Kurant, w którym:

Opowiadając o tragedii, artystki użyją jednak języka kultury masowej i bezkonfliktowej estetyki glamour. Nadmuchane balony przypominają reklamę, a odbijające obraz ulicy lustrzane kule kojarzą się z dyskoteką. Autorki same przyznają się do inspiracji historią ostatniej ofiary muru berlińskiego, która w 1989 r. próbowała nad nim przelecieć skonstruowanym przez siebie balonem. Odwołują się też do dzieł Andy’ego Warhola, Jeefa Koonsa i Philippe’a Parreno, a także filmu „Truman Show” (w nadmuchanych półksiężycach i kulach jest jakieś podobieństwo do pokazanego w filmie papierowego nieba fikcyjnego świata).

a44
Art Spiegelman i komiksy o Zagładzie

Zapraszamy do rozmowy na temat wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości, pamięci i upamiętniania. Wstęp wolny.

Jörg Heiser jest współwydawcą magazynu frieze, krytykiem związanym z dziennikiem Süddeutsche Zeitung. Autor esejów do katalogów wystaw Imi Knoebel (Deutsche Guggenheim, 2009), Sterling Ruby (Gamec Bergamo, 2009) i Markusa Schinwalda (Kunsthaus Bregenz, 2009). Kurator wystaw m.in. Romantic Conceptualism (Kunsthalle Nuremberg and Bawag Foundation, Vienna, 2007). W 2008 została opublikowana jego ksiażka All of a Sudden. Things That Matter in Contemporary Art (Sternberg Press). Profesor wizytujący na the University for Art and Industrial Design in Linz, Austria.

Spotkanie w ramach w ramach projektu „!Uwaga. Działania w pamięci” Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Wydarzenia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
catl

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
fotorejestr