Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (19.11, 2009) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Seminarium: Historia lokalna jako historia ratownicza

10 grudnia 2009 (czwartek) o godz. 17.oo Maciej Rynarzewski w Instytucie Historii UAM poprowadzi seminarium pod tytułem: „Historia lokalna jako historia ratownicza”.

baner_semianium_02

Dla małych społeczności zachowanie pamięci i wiedzy o przeszłości jest podstawą ich historycznego (prze)trwania. Stąd też ważne jest zintensyfikowanie badań nad historią lokalną. Wystąpienie prezentuje projekt badawczy, którego celem jest próba rekonstrukcji przeszłości warmińskiej wsi Wipsowo. Projekt sytuuje się w kategoriach „historii ratowniczej”, która nastawiona jest na ratowanie, tj. odkrywanie, przywracanie, zachowywanie oraz udostępnianie fragmentów mikro-przeszłości. Inspiracji teoretycznych dla budowanej takiej historii dostarcza zarówno anglosaska tradycja local history , jak i historia oralna, historia antropologiczna i socjologia. Szczególne możliwości badawcze oferują ponadto techniki, metody i narzędzia historii dygitalnej, które przy zachowaniu naukowego rygoru pracy historyka, pozwalają uczynić je efektywniejszymi i efektowniejszymi. Budowanie historii lokalnej jako historii ratowniczej stwarza dodatkowe zadanie dla zawodowego historyka, jako pośrednika pomiędzy społecznością i jej przeszłością. Tym samym historia wychodzi poza zamknięty obszar środowiska akademickiego, przekazując zbadaną, zinterpretowaną oraz zwizualizowaną przeszłość w ręce jej prawowitych właścicieli.

Spotkanie odbędzie się w Instytucie Historii UAM, sala 118, ul. św. Marcin 78. Serdecznie na nie – w imieniu Macieja – zapraszam wszystkich, którzy interesują się nowymi metodami badania historii lokalnej i wykorzystaniem narzędzi cyfrowych w tego typu projektach.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Wydarzenia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
Przewodnik po otwartej nauce