Wystawa Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939-2009
Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939-2009 to tytuł wystawy prezentującej prace najwybitniejszych twórców videoartu na świecie. Katowickie BWA oraz Rondo Sztuki zapraszają od piątku 31 lipca. Wystawa prezentowana będzie do 11 września.
70 rocznica wybuchu II wojny światowej sprawia, że na nowo podjęte zostaną dyskusje o obecności w pamięci zbiorowej traumy wojny, przemocy, ludobójstwa. Jednocześnie, ostatnie dziesięciolecie z całą mocą uwiadomiło nowe zagrożenia, jakie przynosi przemoc. Dlatego też nie przypadkiem finisaż wystawy odbędzie się 11 września, w rocznicę terrorystycznego ataku na wieże Word Trade Center w Nowym Yorku.
Köken Ergun, The flag (2006): Ceremonia, organizowana przez mera i gubernatora Istambułu, z udziałem generała wysokiej rangi, wypełniona jest wierszami i przysięgami odczytywanymi na głos przez uczniów szkół podstawowych, przeradzając patriotyzm w fanatyczny nacjonalizm. Jeden z tych wierszy – „Flaga” – recytuje z pasją dziewczynka, która ślubuje „zniszczyć gniazdo każdego ptaka, który nie odda honorów fladze (jej kraju) w locie” i „wykopać grób każdemu, kto nie patrzy na flagę tak, jak ona”.
W Katowicach zaprezentowane zostaną prace najwybitniejszych artystów videoartu na świecie. W tym gronie są tak znani twórcy, jak: Sophie Calle, Chris Doyle, Antonio Muntadas, Nam June Paik, Zbig Rybczyński, Bill Viola czy Stephen Balist, współtwórca legendarnego nowojorskiego Squat Theatre. Polskich artystów reprezentować będą (obok Rybczyńskiego) Mirosław Bałka i Artur Żmijewski. Przypomniana będzie ponadto głośna „Europa 2” Franciszki i Stefana Themersonów.
Prezentowane materiały nie mają być głosem w dyskusjach historycznych – autorzy pytają o to, jak doświadczenie wojny i terroru wpłynęło na systemy wartości, jak człowieczeństwo – wrzucone do labiryntu pamięci – ma odbudować swą tożsamość i nieustannie zagrożony sens.
Opis poszczególnych prac dostępny jest na stronach portalu Onet.pl.
Strona domowa wystawy: www.bwa.katowice.pl
• • •
Kategorie: Formy upamiętnienia / News
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Komentarze