Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Andrzej Radomski, Internet – Nauka – Historia

Prof.dr hab. Andrzej Radomski udostępnił informację o swojej nowej książce, analizującej wpływ internetu na naukę – także na naukę historyczną. Książka dostępna ma być jesienią w wydawnictwie UMCS oraz – w multimedialnej formie – na stronach wortalu Wiedza i Edukacja

Książka: Internet – Nauka – Historia jest poświęcona wpływowi nowoczesnych technologii na praktykę naukową. Jest rzeczą doskonale znaną, że różnego typu wynalazki odmieniały nasze codzienne życie. Podobnie stało się z komputerami i Internetem. Wraz z upowszechnieniem sie komputerów osobistych (lata 80-te XX wieku) i Internetu (lata 90-te) wszystkie sfery życia człowieka uległy radykalnym przeobrażeniom. Powstały nowe zawody, nowe formy komunikacji i nowe sposoby spędzania wolnego czasu. Wydawać by sie mogło, że i w nauce jest podobnie. Niestety ta sfera ludzkiej działalności wciąż pozostaje na uboczu rewolucji, jaka się dokonała dzięki współczesnym technologiom elektronicznym, cybernetycznym i informatycznym.

Internet, a zwłaszcza sieć drugiej generacji zwana często Web 2.0 niesie kolosalne konsekwencje dla nauki. Zmusza do zrewidowania samego pojęcia nauki, kwestii demarkacji wiedzy naukowej od nienaukowej, stosowanych metod czy roli wiedzy naukowej w społeczeństwie.

Jeszcze do niedawna nauka była czymś elitarnym. Tworzenie wiedzy naukowej było zarezerwowane dla nielicznych, a rezultaty ich działalności zwykle nie były dostępne szerokiej publiczności (i bynajmniej nie chodziło tu tylko o hermetyczny język większości prac). Web 2.0 i powstanie społeczeństwa informacyjnego spowodowało, że produkcja wiedzy ma miejsce praktycznie we wszystkich sferach życia. Co więcej wiedza jest podstawą tego społeczeństwa i źródłem jego bogactwa. Wiedza naukowa utraciła swój uprzywilejowany charakter, a uczeni specjalny status – jako kodyfikatorów prawdy. Teraz prawie każdy (zwłaszcza na Zachodzie) ma dostęp do nieprzebranych zasobów informacji. Teraz każdy może tworzyć wiedzę i (sic!) teraz każdy może być potencjalnym naukowcem. Tworzenie wiedzy nie wymaga już pracy na uczelniach czy Instytutach badawczych, nie wymaga już osiągania kolejnych stopni i tytułów ani publikowania w specjalistycznych pismach. O tym, że tak jest istotnie świadczy erupcja różnego typu portali – łącznie z najnowszą ich mutacją, jaką są tzw. portale społecznościowe.

Historiografia jest znakomitym przykładem udanej adaptacji współczesnych technologii informatycznych do tworzenia wiedzy historycznej. Wysyp różnego typu czasopism elektronicznych, serwisów internetowych, a zwłaszcza portali poświęconych problematyce historycznej pokazuje nowe możliwości tworzenia wiedzy o przeszłości i stanowi nie lada wyzwanie dla akademickiej historiografii, która z nieufnością odnosi sie do tych prób i w ogóle do nowinek technologicznych. To na wspomnianych portalach wykluwa się, w toku niezliczonych dyskusji, nowa wizja historiografii, nowe metody i nowe sposoby jej prezentacji. Jest to już historiografia multimedialna (często także w postaci gier). Jest to już historiografia oparta na innej podstawie źródłowej. Jest to już historiografia oparta na nowych formach współpracy – tzw. zbiorowej inteligencji. Jest to już historiografia bardziej demokratyczna (w tym modelu każdy może być historykiem, twórcą źródeł, recenzentem itp.). Wydaje się też, że ta nowa historiografia jest również atrakcyjniejsza dla bywalców cyfrowej rzeczywistości (a jest ich coraz więcej).

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Internet / Książki i czasopisma

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarzy: 1

Dodaj komentarz »

 
 • Książka jest już dostępna w wersji elektronicznej na: Wiedzy i Edukacji, a także (ta wersja wydaje się być ciekawsza) na: http://www.calameo.com (wystarczy w wyszukiwarce na calameo wpisać tytuł bądź nazwisko autora). Można tam wysłuchać samego autora.

   
   
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Zgłoszenie materiału do publikacji w HiM zajmuje tylko minutę

Herito – o dziedzictwie na nowo

Kwartalnik Herito to nowa inicjatywa Międzynarodowego Centrum Kultury. Jednym z jego głównych tematów jest dziedzictwo, obserwowane z perspektywy kultury, pamięci i przestrzeni geograficznej. Czasopismo ukazuje się w wersji polsko-angielskiej.

madz: „Semiologia życia codziennego”

rudolfik: http;//okruchyhistorii.blogspo t.com/

rudolfik: Staram się stworzyć bloga który będzie mówił o wydarzeniach które miały miejsce dokładnie 100 lat...

Michał Starczewski: Michael Morys-Twarowski wyraził nadzieję, że dostęp do polskich czasopism historycznych w...

matej: Nie mogę zmienić nazwy strony (istnieje już z rok) – czy ktoś jest w stanie pomóc?

mw: Myślę, że Aerlin ma rację. Moim zdaniem można obserwować dość niepokojący trend: próbuje się za...

Hanna Staszewska: 15 stycznia można świętować 10-lecie Wikipedii:) Z tej okazji ukazują się już (i pewnie...

Aerlin: To żart prawda? Pomijając fakt znikomej wiedzy zdecydowanej większości MG i graczy o jakichkolwiek...

Khaki: Dobrze napisane.

k.n: wydaje mi się, że Internet długo jeszcze nie stanie sie kluczowym narzędziem pracy historyka, ot, choćby na...

Radosław Bomba: Nie do końca bym się zgodził z założeniem artykułu, że edukacyjne walory gier wiążą się...

Radosław Bomba: Moim zdaniem poważnym przeoczeniem jest pominięcie kulturoznawczo – historycznego czasopisma...

mw: To jest głęboki problem. Ciekawą perspektywą może być tu wejście nowych komercyjnych rozwiązań –...

Remigiusz Lis: Fajne, lecz wszelkie projekty oddolne, prócz standardów i metadanych cierpią na jeden grzech...

Michał K.: Dzień po publikacji tego artykułu pojawiła się informacja, że w związku ze zbytnim nagłośnieniem...


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

XXwiek.pl - historia XX wieku dzień po dniu

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (247)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (979)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

W 2010 roku dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"