Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (03.06, 2009) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Wikibu.ch – zewnętrzny system rekomendacji haseł Wikipedii

Jan Hodel napisał ostatnio o dość ciekawym narzędziu, mającym ułatwić bezpieczne korzystanie z Wikipedii. Przygotowany przez programistów ze szwajcarskiego Zentrum für Bildungsinformatik Wikibu.ch to system automatycznie oceniający i rekomendujący wybrane hasła z tej internetowej encyklopedii.

wikibu
Hasło o Westerplatte uzyskało automatyczną ocenę 6/10 punktów

Głównym problemem w korzystaniu z Wikipedii jest jakość publikowanych tam artykułów. Wikibu.ch – opierając się na serii wyciąganych z mediawiki danych – generuje podpowiedź dotyczącą wartości hasła. Rekomendacja tworzona jest na podstawie następujących argumentów:

1) liczba czytelników danego hasła – dane pobierane są z stats.grok.se. Autorzy projektu przekonują, że im większa jest liczba użytkowników odwiedzających określoną stronę z hasłem, tym większa jest szansa na to, że pojawiające się błędy są poprawiane na bieżąco.

2) liczba autorów/edytorów hasła – im więcej osób edytuje hasło, tym łatwiej zachowywana jest jego neutralność. System pobiera dane o liczbie edytorów na podstawie analizy tysiąca ostatnich edycji.

3) liczba odniesień z innych artykułów w Wikipedii – tutaj system Wikibu działa podobnie do algorytmu Google. Im częściej artykuł jest linkowany, tym większa szansa, że jego treść jest wartościowa.

4) liczba odniesień do źródeł w artykule – im więcej tego typu odniesień, tym większa szansa na to, że treść artykułu jest dobrze udokumentowana.

5) intensywna dyskusja – Wikibu.ch ostrzega użytkowników, jeśli hasło w ostatnim czasie było intensywnie edytowane i dyskutowane. Taka sytuacja wpływać może na jego jakość.

6) artykuły na medal – wyróżnienie hasła przez edytorów Wikipedii i polecanie go na stronie głównej to także wskazówka co do jakości konkretnego artykułu.

Hodel – realizujący wiele projektów edukacyjnych opartych o Wikipedię czy serwisy wykorzystujące mechanizm wiki – krótko odnosi się do wartości poszczególnych elementów algorytmu Wikibu.ch. Podkreśla, że największym zagrożeniem związanym z korzystaniem z tego narzędzia może być uśpienie czujności osób przeglądających wikipedystyczne hasła: skoro system sam automatycznie ocenia poszczególne artykuły, można wyłączyć krytyczne myślenie i całkowicie zawierzyć rekomendacji Wikibu.ch.

A argumenty wykorzystane przy konstruowaniu algorytmu recenzji haseł mogą być łatwo podważone: chociażby ilość czytelników na pewno nie musi przekładać się na jakość artykułu – to oczywiste, że w Wikipedii znajdziemy hasła popularne i niszowe. Jednak mimo tego warto zwrócić uwagę na Wikibu.ch. Ten projekt jest próbą przynajmniej częściowego rozwiązania największej wady Wikipedii – niepewności co do wartości publikowanych w niej informacji. Ponieważ wewnętrzne mechanizmy Wikipedii nie są w stanie zagwarantować czytelnikom merytorycznej jakości na odpowiednio wysokim poziomie, jedynym rozwiązaniem musi być przygotowanie systemu działającego zewnętrznie i wykorzystującego dostępne w Wikipedii dane.

Zob. też: Wikibu.ch: Wikipedia-Artikel automatisiert bewerten.

 

• • •

Kategorie: Narzędzia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarzy: 2

 
  • wydaje mi się, że nazwa tego projektu, to jest jednak Wikibu.ch czyli po niemiecku „Wikiksiążka”, sufiks .ch jest wykorzystany jako część słowa „Buch” :)

     
     
     
  • no tak, racja. poprawiam i dziękuję za info