Przegląd prasy (15)

link

Sztuka, pamięć, historia – Łukasz Biskupski na stronach czasopisma OBIEG publikuje opis/recenzję ekspozycji Tytuł roboczy: archiwum, którą do niedawna oglądać można było w Muzeum Sztuki w Łodzi. Prezentacja nawiązująca do historii tej instytucji staje się pretekstem do rozważań na temat pamięci, których podstawą są koncepcje Pierre’a Nory i Waltera Benjamina: To nie jest jednak wystawa pod hasłem „powspominajmy jak było”. Historia tej konkretnej instytucji staje się materiałem dla bardziej ogólnej refleksji nad mechanizmami rządzącymi światem sztuki oraz nad dążeniem nowoczesnej kultury do gromadzenia jak największej ilości dokumentów.

Google ma kolejny historyczny kłopot? – Google Earth krytykowane jest za nieodpowiedzialne opublikowanie w internecie historycznych map prezentujących Japonię w okresie feudalnego podziału. Znalazły się na nich informacje o miejscach zasiedlonych przez kastę określaną jako burakumin – członkowie tej grupy stali na samym dnie hierarchii społecznej w Japonii. Szacuje się, że we współczesnej Japonii żyje około 3 mln. potomków burakumin: W internecie bez trudu znaleźć można listę miejsc, w których żyją potomkowie burakuminów. Nie dość, że położone tam nieruchomości mają niższą wartość, to dodatkowo okolica narażona jest na wyższą przestępczość. Firmy przyznają z kolei, że podczas procesów rekrutacji odrzucają kandydatów z tego typu przeszłością. Informacje na ten temat znaleźć można na tej i na tej stronie. O krytyce Google ze strony meksykańskich historyków przeczytać można w artykule Google podpadło historykom.

Digitalizacja to nowe możliwości badań – opublikowany w Wall Street Journal artykuł The Next Age of Discovery w przekrojowy sposób opisuje możliwości i wyzwania związane z procesem digitalizacji antycznych manuskryptów. Cyfryzacja to nie tylko szansa na zachowanie ich treści dla przyszłych pokoleń, ale także otwarcie nowej przestrzeni badań: A Benedictine monk from Minnesota is scouring libraries in Iraq, Syria, Lebanon, Turkey and Georgia for rare, ancient Christian manuscripts that are threatened by wars and black-market looters; so far, more than 16,500 of his finds have been digitized. This summer, a professor of computer science at the University of Kentucky plans to test 3-D X-ray scanning on two papyrus scrolls from Pompeii that were charred by volcanic ash in 79 A.D. Scholars have never before been able to read or even open the scrolls, which now sit in the French National Institute in Paris.

O 1989 roku… w Niemczech – Polskim władzom wciąż nie udało się ustalić ostatecznej wizji centralnych obchodów rocznicy wydarzeń 1989 roku, brak ogólnopolskiego edukacyjno-informacyjnego serwisu internetowego przygotowanego specjalnie na tę okazję nie powinien w takim przypadku dziwić. Tymczasem na stronie www.freiheit-und-einheit.de poznać możemy podstawowe fakty związane z przełomem 1989 roku oraz dowiedzieć się, jakie wydarzenia planowane są w związku z przypadającą w tym roku rocznicą.

Jadwiga Staniszkis o życiu bez historiiDziś łączy nas tylko to, że jesteśmy – każdy z nas osobno – widzami tego samego spektaklu władzy. Niewiele zostało ze wspólnotowego współdziałania czy – podobnie przeżywanej symboliki. Historia jako poszukiwanie zbiorowego sensu (a nie tylko strumień wydarzeń) jakby znikła. Felieton opublikowany w portalu wp.pl.

Jan Kochanowski patronem idei Open Source?Nikomu, albo raczej wszystkim, swoje księgi / Daję. By kto nie mniemał (strach to bowiem tęgi), / Że za to trzeba co dać, wszyscy darmo miejcie. / O drukarzu nie mówię, z tym się zrozumiejcie. #.

Na tej stronie mogło znaleźć się więcej informacji o interesujących artykułach. Zaproponuj własne linki.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *