Przegląd prasy (14)
Trzysta milionów historii – Kamila Sławińska w Polityce pisze o amerykańskim projekcie StoryCorps: nigdy do tej pory nie było zakrojonego na taką skalę pozarządowego projektu, dokumentującego historie zwykłych ludzi. (…) Żadne, najbardziej nawet imponujące statystyki czy opisy nie oddają jednak, dlaczego udział w sesjach StoryCorps tak wiele znaczy dla ich uczestników, dlaczego wizyta w studiu staje się dla nich ważnym życiowym wydarzeniem. By to zrozumieć, trzeba oddać głos tym, których głosy, nagrane i pieczołowicie przechowane, składają się na jego olbrzymie archiwum. Nie wszystkie nagrania udostępniane są publiczności; strona StoryCorps zawiera jednak znakomity wybór z nagrań dokonanych w ciągu pięciu lat działalności. W dostępnym na niej internetowym archiwum są opowieści o tym, jak wyglądało życie w Harlemie w latach prohibicji i o tym, jak młody chłopak w Pittsburgu zakochał się w hutniczym rzemiośle; są relacje z przeprawy nielegalnych imigrantów z Meksyku przez pustynną granicę, dramaty rodzin tracących dach nad głową w czasie huraganu Kartrina. W archiwum jednakowo wiele miejsca zajmują sielskie wspomnienia – o pierwszych dniach szkoły, rodzinnych wyprawach na stadion New York Yankees – i tragiczne historie o chorobie, obłędzie, odrzuceniu, stracie.
Internet – zwycięstwo anarchizmu – nie tylko o strategiach dystrybucji dóbr kultury w cyfrowej Sieci pisze Piotr Piętak: Samoorganizujące się za pomocą Internetu struktury doprowadziły w bardzo krótkim czasie do upowszechnienia tzw. produkcji publicznej inaczej nazywanej globalną współpracą, której przykładem jest serwis społecznościowy MySpace, encyklopedia Wikipedia, system operacyjny Linux czy Youtube. Wszystkie narzędzia dzięki którym możemy „buszować” po Internecie zostały zbudowane zgodnie z zasadą „copyleft” czyli dzięki współpracy informatyków (ale nie tylko), którzy swoje narzędzia oddawali społeczeństwu sieciowemu za darmo co niesłychanie przyspieszyło rozprzestrzenienie się „światowej pajęczyny”.
Dezerter i wiersze Gajcego – Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wydana zostanie płyta Gajcy, poświęcona twórczości Tadeusz Gajcego. Na krążku znajdzie się 15 lub 16 utworów poety. Nad płytą, która ma być gotowa już w czerwcu, pracuje m.in. Kazik, Dezerter, Armia, Pustki, Maleo, Pogodno i Agressiva 69. Projekt jest inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego. Więcej o planowanych obchodach rocznicy wybuchu Powstania dowiedzieć się można na stronie Życia Warszawy.
XVIII OZHS: będzie, ale jaki? – kilka dni temu zakończył się w Olsztynie XVII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Na łamach magazynu Histmag wywiązała się dyskusja dotycząca nowego modelu organizacji przyszłorocznego Zjazdu. Wielkim wyzwaniem jest obniżający się z roku na rok poziom wystąpień. Zachęcamy do lektury komentarzy dostępnych na tej stronie.
Ciało, sztuka i Holocaust. Rozmowa z Grzegorzem Klamanem: Po II wojnie obficie korzystaliśmy z wyników badań nazistów. G.K.: Cały czas się z nich korzysta. Wszyscy z nich korzystamy. Nie dalej jak kilka dni temu widziałem film o uśmierceniu 6 tyś. chorych dzieci w Austrii, z których ciał wykonano preparaty do dalszych badań. Do lat 70-tych były robione na ich podstawie uznane i szanowane prace naukowe. Ten lekarz, który to zrobił podczas wojny, w ramach obłąkańczego programu czyszczenia rasy, do dzisiaj nie siedzi w żadnym więzieniu. Praca artystki jest głosem bezsilnej próby wyjścia z apatii. Czym jest jej gest w porównaniu z tymi wszystkimi rzeczami, które się dzieją? Ona tylko pokazuje tą sytuację, zresztą pokazuje ją absolutnie z własnej perspektywy i właściwie ta praca nie jest aż tak radykalna moim zdaniem. Zapis wywiadu dostępny jest na stronach czasopisma Obieg.
A Female Oskar Schindler of the Warsaw Ghetto: opublikowana w NYT recenzja filmu The Courageous Heart of Irena Sendler (Bohaterskie serce Ireny Sendler). “The Courageous Heart of Irena Sendler” (a Hallmark Hall of Fame presentation, to be shown Sunday on CBS) recounts her story with none of the zeal, passion, terror and chaos that her mission involved. The producers strive for a solemnity that cannot be called maudlin (as if there were a vast appetite for cool pop-cultural treatments of the Holocaust) and wind up with something that feels lazy, as if they believed the project’s noble goals were enough to carry it.
Walijska historia zdigitalizowana: National Library of Wales przygotowuje projekt udostępnienia w internecie zeskanowanych pełnych wydań ponad 300 historycznych czasopism: Newspapers and magazines are a treasure trove of firsthand accounts of historic events and often forgotten information about the way we have lived, the food we ate, the books we read and how we felt about politics, religion and family life.
Nierozwiązany problem plagiatów – Coraz więcej instytucji, przede wszystkim naukowych i akademickich próbuje pozbyć się problemu plagiatów. W świadomości społecznej jednak nielegalne wykorzystanie własności intelektualnej nadal jest akceptowane – ocenili w piątek uczestnicy warszawskiej konferencji poświęconej problemowi plagiatów. Więcej w serwisie Nauka w Polsce.
Prosimy o przysyłanie informacji o interesujących materiałach udostępnianych w internecie.
• • •
Kategorie: Przegląd prasy
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Komentarze