Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Przegląd prasy (14)

Trzysta milionów historii – Kamila Sławińska w Polityce pisze o amerykańskim projekcie StoryCorps: nigdy do tej pory nie było zakrojonego na taką skalę pozarządowego projektu, dokumentującego historie zwykłych ludzi. (…) Żadne, najbardziej nawet imponujące statystyki czy opisy nie oddają jednak, dlaczego udział w sesjach StoryCorps tak wiele znaczy dla ich uczestników, dlaczego wizyta w studiu staje się dla nich ważnym życiowym wydarzeniem. By to zrozumieć, trzeba oddać głos tym, których głosy, nagrane i pieczołowicie przechowane, składają się na jego olbrzymie archiwum. Nie wszystkie nagrania udostępniane są publiczności; strona StoryCorps zawiera jednak znakomity wybór z nagrań dokonanych w ciągu pięciu lat działalności. W dostępnym na niej internetowym archiwum są opowieści o tym, jak wyglądało życie w Harlemie w latach prohibicji i o tym, jak młody chłopak w Pittsburgu zakochał się w hutniczym rzemiośle; są relacje z przeprawy nielegalnych imigrantów z Meksyku przez pustynną granicę, dramaty rodzin tracących dach nad głową w czasie huraganu Kartrina. W archiwum jednakowo wiele miejsca zajmują sielskie wspomnienia – o pierwszych dniach szkoły, rodzinnych wyprawach na stadion New York Yankees – i tragiczne historie o chorobie, obłędzie, odrzuceniu, stracie.

Internet – zwycięstwo anarchizmu – nie tylko o strategiach dystrybucji dóbr kultury w cyfrowej Sieci pisze Piotr Piętak: Samoorganizujące się za pomocą Internetu struktury doprowadziły w bardzo krótkim czasie do upowszechnienia tzw. produkcji publicznej inaczej nazywanej globalną współpracą, której przykładem jest serwis społecznościowy MySpace, encyklopedia Wikipedia, system operacyjny Linux czy Youtube. Wszystkie narzędzia dzięki którym możemy „buszować” po Internecie zostały zbudowane zgodnie z zasadą „copyleft” czyli dzięki współpracy informatyków (ale nie tylko), którzy swoje narzędzia oddawali społeczeństwu sieciowemu za darmo co niesłychanie przyspieszyło rozprzestrzenienie się „światowej pajęczyny”.

Dezerter i wiersze Gajcego – Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wydana zostanie płyta Gajcy, poświęcona twórczości Tadeusz Gajcego. Na krążku znajdzie się 15 lub 16 utworów poety. Nad płytą, która ma być gotowa już w czerwcu, pracuje m.in. Kazik, Dezerter, Armia, Pustki, Maleo, Pogodno i Agressiva 69. Projekt jest inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego. Więcej o planowanych obchodach rocznicy wybuchu Powstania dowiedzieć się można na stronie Życia Warszawy.

XVIII OZHS: będzie, ale jaki? – kilka dni temu zakończył się w Olsztynie XVII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Na łamach magazynu Histmag wywiązała się dyskusja dotycząca nowego modelu organizacji przyszłorocznego Zjazdu. Wielkim wyzwaniem jest obniżający się z roku na rok poziom wystąpień. Zachęcamy do lektury komentarzy dostępnych na tej stronie.

Ciało, sztuka i Holocaust. Rozmowa z Grzegorzem Klamanem: Po II wojnie obficie korzystaliśmy z wyników badań nazistów. G.K.: Cały czas się z nich korzysta. Wszyscy z nich korzystamy. Nie dalej jak kilka dni temu widziałem film o uśmierceniu 6 tyś. chorych dzieci w Austrii, z których ciał wykonano preparaty do dalszych badań. Do lat 70-tych były robione na ich podstawie uznane i szanowane prace naukowe. Ten lekarz, który to zrobił podczas wojny, w ramach obłąkańczego programu czyszczenia rasy, do dzisiaj nie siedzi w żadnym więzieniu. Praca artystki jest głosem bezsilnej próby wyjścia z apatii. Czym jest jej gest w porównaniu z tymi wszystkimi rzeczami, które się dzieją? Ona tylko pokazuje tą sytuację, zresztą pokazuje ją absolutnie z własnej perspektywy i właściwie ta praca nie jest aż tak radykalna moim zdaniem. Zapis wywiadu dostępny jest na stronach czasopisma Obieg.

A Female Oskar Schindler of the Warsaw Ghetto: opublikowana w NYT recenzja filmu The Courageous Heart of Irena Sendler (Bohaterskie serce Ireny Sendler). “The Courageous Heart of Irena Sendler” (a Hallmark Hall of Fame presentation, to be shown Sunday on CBS) recounts her story with none of the zeal, passion, terror and chaos that her mission involved. The producers strive for a solemnity that cannot be called maudlin (as if there were a vast appetite for cool pop-cultural treatments of the Holocaust) and wind up with something that feels lazy, as if they believed the project’s noble goals were enough to carry it.

Walijska historia zdigitalizowana: National Library of Wales przygotowuje projekt udostępnienia w internecie zeskanowanych pełnych wydań ponad 300 historycznych czasopism: Newspapers and magazines are a treasure trove of firsthand accounts of historic events and often forgotten information about the way we have lived, the food we ate, the books we read and how we felt about politics, religion and family life.

Nierozwiązany problem plagiatówCoraz więcej instytucji, przede wszystkim naukowych i akademickich próbuje pozbyć się problemu plagiatów. W świadomości społecznej jednak nielegalne wykorzystanie własności intelektualnej nadal jest akceptowane – ocenili w piątek uczestnicy warszawskiej konferencji poświęconej problemowi plagiatów. Więcej w serwisie Nauka w Polsce.

Prosimy o przysyłanie informacji o interesujących materiałach udostępnianych w internecie.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Przegląd prasy

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
XXwiek.pl - historia XX wieku dzień po dniu

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (69)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (895)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"