Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Kronos 4 (8)/2008 – koncepcje Ernsta H. Kantorowicza, teologia Holocaustu, interpretacja Peerelu, lewicowa polityka historyczna

W Empikach dostępny jest nowy numer kwartalnika Kronos. Chociaż jest to pismo filozoficzne, można znaleźć w nim wiele artykułów, które w mniej lub bardziej bezpośredni sposób podejmują tematykę historyczną.

kronos8

W bieżącym numerze warto zwrócić uwagę na dwa eseje autorstwa Ernsta H. Kantorowicza, autora głośnej książki Dwa ciała króla. Pro patria mori w średniowiecznej myśli politycznej oraz Misteria państwa to artykuły podejmujące temat genezy idei śmierci za ojczyznę oraz świeckiej obrzędowości nowożytnego państwa, czerpiącego inspirację czy nawet powielającego tradycyjne kościelne schematy: Koncepcja „misteriów państwa” jako pojęcie typowe dla absolutyzmu sięga swymi korzeniami Średniowiecza. Stanowi stosunkowo późną pochodną owego pomieszania sfery duchowej ze świecką, wynikłego z niezliczonych powiązań Kościoła z państwem, które spotykamy w całym okresie Średniowiecza, i które od wielu lat słusznie przyciąga uwagę historyków. Na stonach najnowszego Kronosa przeczytamy także artykuł Roberta Pawlika Dwa ciała króla – średniowieczna metaforologia polityczna Ernsta H. Kantorowicza oraz znajdziemy bibliografię jego prac.

Wawrzyniec Rymkiewicz w artykule Czy Peerel jest częścią polskiej historii? komentuje książkę Ryszarda Legutki Esej o duszy polskiej: Przedwojenna Polska, jej społeczeństwo, miasta i pejzaże, zjawiają się na kartach „Eseju” jako obrazy raju utraconego. Zmysł rzeczywistości i uczciwość intelektualna każą mu jednak przyznać, że tamtego świata już nie ma i nigdy nie będzie: „rewolucja komunistyczna – czytamy – w istotny sposób się powiodła”. To jest najmocniejsza i najważniejsza teza tej książki: po roku 45 na ziemiach między Bugiem a Odrą powstał nowy naród, który Legutko nazywa „narodem peerelowskim”. Kataklizm wojenny i sowiecka okupacja przerobiły nasze dusze w sposób nieodwracalny.

Piotr Graczyk w tekście Rok 1964 podejmuje temat polityki historycznej, proponując nowy jej kierunek: Czy należy w tej sytuacji postulować uzupełnienie palety istniejących postaw wobec historii o „lewicową politykę historyczną”, która rehabilitowałaby marksizm jako uprawnioną siłę historiotwórczą, a czasy PRL oceniała wedle kryterium zgodności z takim zrehabilitowanym i (ewentualnie) oczyszczonym marksizmem? Myślę, że ten postulat jest niewystarczający. Uczestnictwo w polityce nie polega na wpisywaniu się w istniejące ramy pojęciowe i organizacyjne, ale na tworzeniu nowych. Nie wystarczy wymyślanie „alternatywnych”, lewicowych odpowiedzi na pytania w sporządzonym przez kogoś innego kwestionariuszu.

Ważnym i interesującym elementem nowego numeru czasopisma są także artykuły dotyczące problemu teologicznego wyjaśniania Holocaustu. Misterium Holocaustu – tak zdefiniować można tematykę eseju Pawła Śpiewaka Milczenie i pytania Hioba. W tekście, którego osią jest zagadnienie uczczenia miejsca pamięci – obozu zagłady w Bełżcu autor porusza kwestię stosowności form upamiętniania. Czy temat Holocaust – nie odnosząc się nawet do jego precedensowego charakteru czy pomijając aspekty późniejszego upolitycznienia tematyki Zagłady, nie stał się na tyle przytłaczający, że aż niemożliwy do wyrażenia, wypowiedzenia. Przez Holocaust los Narodu Wybranego splata się z istotą samego Boga. Tego, który stanowi tak wielką tajemnicę, którego imienia w tradycji żydowskiej nie można wypowiadać.

W tekście Pawła Śpiewaka bardzo sprawnie został poprowadzony wątek tytułowego milczenia i postaci Hioba. Pochodzący właśnie z biblijnej księgi Hioba napis umieszczony nad wejściem do obozu w Bełżcu Niech ta ziemia nie zagłuszy krzyku mej krwi autor odnosi do postawy Hioba, który doświadczony cierpieniem długo musiał czekać – milcząc – na odpowiedź Boga. Doświadczenie Holocaustu powinno uczyć nas milczenia.

Karolina Wigura w artykule Czy Chrystus umarł w Auschwitz? Zmagania teologii chrześcijańskiej z Szoah podejmuje trudny temat chrześcijańskiej interpretacji Holocaustu. Czy stwierdzenie Teodora Adorno, który przekonywał, że po Auschwitz nie ma już żadnych wierszy można przełożyć na formułę negującą sens modlitwy, która nie może zmierzyć się z takim doświadczeniem? Czy Holocaust interpretować można także jako zagładę chrześcijaństwa? Naziści podjęli próbę zabicia Boga – pisze Karolina Wigura – zmieniła się też koncepcja Boga: Bóg musi być zdolny do cierpienia i dzięki temu współczujący. Inny byłby mniejszy od pierwszego lepszego cierpiącego i zdolnego do współczucia człowieka.

Spis treści najnowszego numeru dostępny jest na stronie kronos.org.pl.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Książki i czasopisma

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarzy: 1

Dodaj komentarz »

 
 • „Dwa ciała króla”… dziś mam dzień kompletowania listy książek, po które muszę sięgnąć. Pójdę z torbami.

   
   
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Zgłoszenie materiału do publikacji w HiM zajmuje tylko minutę

Herito – o dziedzictwie na nowo

Kwartalnik Herito to nowa inicjatywa Międzynarodowego Centrum Kultury. Jednym z jego głównych tematów jest dziedzictwo, obserwowane z perspektywy kultury, pamięci i przestrzeni geograficznej. Czasopismo ukazuje się w wersji polsko-angielskiej.

madz: „Semiologia życia codziennego”

rudolfik: http;//okruchyhistorii.blogspo t.com/

rudolfik: Staram się stworzyć bloga który będzie mówił o wydarzeniach które miały miejsce dokładnie 100 lat...

Michał Starczewski: Michael Morys-Twarowski wyraził nadzieję, że dostęp do polskich czasopism historycznych w...

matej: Nie mogę zmienić nazwy strony (istnieje już z rok) – czy ktoś jest w stanie pomóc?

mw: Myślę, że Aerlin ma rację. Moim zdaniem można obserwować dość niepokojący trend: próbuje się za...

Hanna Staszewska: 15 stycznia można świętować 10-lecie Wikipedii:) Z tej okazji ukazują się już (i pewnie...

Aerlin: To żart prawda? Pomijając fakt znikomej wiedzy zdecydowanej większości MG i graczy o jakichkolwiek...

Khaki: Dobrze napisane.

k.n: wydaje mi się, że Internet długo jeszcze nie stanie sie kluczowym narzędziem pracy historyka, ot, choćby na...

Radosław Bomba: Nie do końca bym się zgodził z założeniem artykułu, że edukacyjne walory gier wiążą się...

Radosław Bomba: Moim zdaniem poważnym przeoczeniem jest pominięcie kulturoznawczo – historycznego czasopisma...

mw: To jest głęboki problem. Ciekawą perspektywą może być tu wejście nowych komercyjnych rozwiązań –...

Remigiusz Lis: Fajne, lecz wszelkie projekty oddolne, prócz standardów i metadanych cierpią na jeden grzech...

Michał K.: Dzień po publikacji tego artykułu pojawiła się informacja, że w związku ze zbytnim nagłośnieniem...


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

http://polacynawschodzie.pl/

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (247)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (979)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

W 2010 roku dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"