Marzec – miesiąc historii kobiet
Marzec jest w USA miesiącem, w którym uczelnie i instytucje publiczne promują zainteresowanie historią kobiet. Tegoroczny Women’s History Month – oficjalnie prowadzony przez koalicję takich instytucji jak Library of Congress, National Archives and Records Administration, National Endowment for the Humanities, National Gallery of Art, National Park Service, Smithsonian Institution czy U.S. Holocaust Memorial Museum podejmuje temat historycznej roli kobiet – naukowców, działaczek, twórców, edukatorów – w kontekście szeroko pojętego ruchu ekologicznego.
Czy polskie instytucje publiczne stać byłoby na promowanie zainteresowania historią kobiet? Koncepcja, w którym corocznie wybrany miesiąc poświęca się debacie publicznej i inicjatywom popularyzującym wybrany wątek historii z pewnością zasługuje na uwagę. Tak krótki okres trwania projektu dynamizuje jego przebieg. W polskiej przestrzeni publicznej jest wciąż miejsce na tego typu działania. W odróżnieniu od długofalowych i często krytykowanych programów utożsamianych z polityką historyczną, polski Miesiąc Historii Kobiet mógłby być czasem intensywnych działań promujących wiedzę historyczną i zainteresowanie przeszłością właśnie w kontekście kobiet.
Ważnym elementem takiego programu byłyby inicjatywy organizowane przez organizacje pozarządowe oraz projekty oddolne, realizowane także w internecie. Organizatorzy Miesiąca Historii Kobiet mogliby inspirować redagowanie w Wikipedii haseł opisujących tematy i postaci ważne dla historii kobiet czy zachęcać do publikowania tematycznych notek na blogach.
To właśnie internet stał się przestrzenią, w której integrowane są wszystkie akcje Women’s History Month. To także najłatwiejszy sposób dotarcia do potencjalnie dużej liczby odbiorców.
Strona domowa tegorocznej odsłony Women’s History Month: nwhp.org/
Fot. The Library of Congress, Flickr Commons
• • •
Kategorie: Formy upamiętnienia / Internet / Świadomość historyczna
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
A u nas historia kobiet prawie nie istnieje. Ostatnio mówi się nawet publicznie, że Polki nie wywalczyły sobie praw wyborczych tylko je dostały.
Dlatego cieszę się, że coraz więcej działaczek kobiecych zwraca uwagę na korzenie. Szkoda tylko, że często zajmują się tym osoby, które nie mają wiedzy historycznej i przedstawiają różne fakty wyrwane z kontekstu.