Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (23.03, 2009) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Przegląd prasy (13)

Instytut Pamięci Cyfrowej – Piotr Sarzyński w Polityce: W połowie ubiegłego roku minister kultury Bogdan Zdrojewski ogłosił zamiar stworzenia Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Zaczęło się jednak od lekkiego falstartu, czyli pomysłu, by przyszłą instytucję nazwać Instytutem Narodowej Pamięci, dość nieszczęśliwie kojarzącym się z IPN. Nazwę na szczęście szybko zmieniono, po czym wokół projektu zapadła paromiesięczna cisza. Okazuje się, że w tym czasie pracował intensywnie specjalny zespół ekspertów, dzięki czemu dziś wiemy już nieco więcej, jak ów Instytut miałby wyglądać i czym się zajmować.

Polak z maczugą walczy o pamięć – Anna Wolff-Powęska w Gazecie Wyborczej o kształtowaniu społecznej pamięci historycznej w Polsce w kontekście roku rocznic: Rok 2009 to prawdziwy festiwal pamięci. Nagromadzenie rocznic skłania do namysłu nad sensem i kulturą ich obchodów. Co ujrzy naród przeglądający się w dniach celebry w lustrze historii? Jaka będzie polityczna inscenizacja świąt? Jakim językiem przemówi do zbiorowej wyobraźni? Czy uroczystości rocznicowe wzmocnią w nas poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za przyszłość? Czy nie oślepią fajerwerkiem sztucznych ogni?

Pierwsza polska gra bitewna osadzoną w realiach XVII wiekuw pracach nad grą brał udział sztab historyków i archeologów. Część z nich, dla odpowiedniego odwzorowania rzeczywistości, przeprowadziła specjalistyczne badania historyczne, szczególnie nad mało znaną do tej pory armią turecką. W całym przedsięwzięciu pomocne okazało się m.in. Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum w Wilanowie. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na tej stronie.

Współczesne grody – Daniel Sukniewicz na stronach portalu Gazety Wyborczej o rekonstruowaniu średniowiecznych grodów: 14 grudnia na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu zakończono rekonstrukcję kilkunastu obiektów wczesnośredniowiecznego grodu. Dla turystów zostanie udostępniony wraz z początkiem sezonu, czyli 20 kwietnia 2008 r. Data zbiega się z zakończeniem obchodów wielkiego kaliskiego jubileuszu – 750-lecia lokacji miasta.

Internet nie ratuje czytelnictwa? – Katarzyna Wolff z Biblioteki Narodowej komentuje wyniki najnowszych badań czytelnictwa Spadek zainteresowania książką tradycyjną, drukowaną na papierze, odnotowuje się na całym świecie i częściowo jest on związany z rozszerzającym się dostępem do internetu i pojawieniem się nowych, elektronicznych nośników dla książek. Niestety, nie można powiedzieć, że wzrost czytelnictwa w mediach elektronicznych rekompensuje jego spadek w przypadku tradycyjnej książki. Media elektroniczne dają raczej namiastkę tradycyjnego czytelnictwa, np. w przypadku streszczeń lektur, niż tworzą nową platformę rozpowszechniania słowa pisanego

 

• • •

Kategorie: Przegląd prasy

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze