Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Dan Cohen o najważniejszych zagadnieniach digital history

Na YouTube udostępniono zapis wystąpienia Dana Cohena, dyrektora Center for History and New Media, który podczas konferencji na Uniwersytecie Cleveland mówił o potencjale digital history i najważniejszych zagadnieniach związanych z wykorzystaniem komputerów i internetu w pracy historyka.

Chociaż zakończona dyskusją prezentacja trwa ponad godzinę, warto się z nią zapoznać. Podczas wystąpienia Cohen mówi o dwóch wizjach przyszłości nauki historycznej. Pierwsza z nich podkreśla problemy związane z nietrwałością źródeł cyfrowych, druga – akcentuje kłopoty związane z nadmiarem źródeł. Już teraz – dzięki elektronicznym bazom czasopism czy bibliotekom cyfrowym korzystać możemy z nieporównywalnie większej niż kiedyś bazy materiałów. Do tego należy dodać także rosnącą ilość cyfrowych źródeł: Cohen ilustruje ten problem mówiąc o historyku, który chcąc opisywać historię administracji ostatnich prezydentów USA ma do czynienia z milionami wiadomości elektronicznych. Tradycyjne metody akcentujące fizyczny kontakt ze źródłem i jego indywidualną analizę są nieprzydatne w sytuacji, kiedy przejrzenie wszystkich zasobów zabrać jednej osobie może kilkadziesiąt lat (zob. Roy Rosenzweig, Scarcity or Abundance? Preserving the Past in a Digital Era).

Do tego wątku Cohen wraca mówiąc o potrzebie rozwiązań pozwalających na automatyczne, ale też odpowiednio szczegółowe analizowanie dużych zasobów danych (document classification oraz text mining).

Ważnym wątkiem jego wystąpienia jest też temat wykorzystywania wizualizacji w nauce historycznej. Metody obrazowego i często interaktywnego przedstawiania zestawów danych dają szansę na odkrywanie nowych właściwości analizowanych zasobów oraz prezentację powiązań między poszczególnymi wartościami.

Obszerną część wystąpienia Cohen przeznacza na prezentację Zotero – pluginu do przeglądarki Firefox, który ułatwia prowadzenie badań (zbieranie materiałów, cytatów, bibliografii itp.) w internecie.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Internet / Narzędzia / Nowa metodologia / Video

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

  • Your gravatar
    Imię
     
     

    Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

     
     


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (69)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (895)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"