Przegląd prasy (11)
Google chce ugody z właścicielami praw autorskich – kosztująca siedem milionów dolarów kampania informacyjna to element polityki Google wobec właścicieli praw autorskich do książek digitalizowanych w ramach programu Google Book Search. Do tej pory opublikowano około 200 ogłoszeń w ponad 70 językach, wykorzystując do tego najpopularniejsze dzienniki i czasopisma specjalistyczne poszczególnych krajów. Uzyskanie wymaganej zgody pozwoli na dalszą kontynuację procesu masowej digitalizacji. Zdigitalizowane objęte prawami autorskimi książki udostępniane mają być przez Google w ramach systemu, którego powstanie kosztować ma 125 milionów dolarów. System pozwoli na uzyskiwanie przez wydawców części opłat, które uiszczać będą czytelnicy korzystający z oferowanych w ten sposób książek. Aby system mógł powstać, właściciele praw autorskich muszą być najpierw odnalezieni. Więcej o tej inicjatywie Google przeczytać można na stronach Herald Tribune.
Wykluczenie cyfrowe w Polsce – raport CBOS i Gazeta.pl będący próbą nakreślenia charakterystyki przeciętnego polskiego internauty oraz poziomu dostępu do internetu w naszym kraju jest już dostępny w formie pliku pdf (2.1 MB). Jak pisze Alek Tarkowski w komentarzu do badania: Poziom wykorzystania, przy którym internet nie jest tylko nowinką techniczną służącą zabawie, wymaga w miarę regularnego korzystania, innych form używania internetu niż rozrywka, oraz sporych kompetencji. Przy zastosowaniu takiej normy okazałoby się, że faktyczny poziom wykorzystania internetu jest dużo niższy – nie osiągnęliśmy jeszcze poziomu, na którym symboliczna większość naprawdę korzysta z internetu. Według raportu internetu używa 53 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet. Średnia wieku – 35 lat. Z sieci korzystają prawie wszystkie osoby z wyższym wykształceniem. Z zasadniczym zawodowym – tylko 35 proc.
Kogo kręci kino historyczne? – od 6 do 12 marca w Warszawie obejrzeć będzie można filmy dokumentujące przełom związany z upadkiem komunizmu. W każdym dniu o godz. 19:00 wyświetlony zostanie film fabularny opowiadający o latach przełomu w krajach: Polska, Czechy, Rosja, Serbia, Rumunia, Bułgaria i Węgry. Każdy z filmów poprzedzony zostanie filmem dokumentalnym traktującym o życiu w 1989 roku. Po projekcji odbędzie się rozmowa z wybitnymi znawcami tamtego okresu oraz twórcami wyświetlanych filmów. W ramach przeglądu zaprezntowane zostaną dwa przedpremierowe, pierwsze w Polsce pokazy filmów: „Obywatel Havel” (Czechy) oraz „Bunt L.” (Bułgaria). Więcej informacji na tej stronie.
Zmiany w polityce edycyjnej Wikipedii – Until now, Wikipedia has allowed anybody to make instant changes to almost all of its 2.7m entries, with only a handful of entries protected from being altered. But under proposals put forward by the website’s co-founder Jimmy Wales, many future changes to the site would need to be approved by a group of editors before going live. Więcej.
Komputery uczą się metafor – Lisa M. Krieger o projekcie realizowanym na uniwersytecie Stanford: They’re building a vast searchable database, making it possible to browse historic patterns of word usage — for instance, „rose” and „love” — from ancient Homeric epics to postmodern cyberpunk novels, and everything in between.
Przenośna rzeczywistość rozszerzona, czyli… koncepcja naukowców z niemieckiego Instytutu Graficznego Przetwarzania Danych.
Jak informuje portal Interia.pl, aplikacja stworzona z myślą o użytkownikach ultraprzenośnych komputerów i iPhone’ów analizuje wygląd obiektu architektonicznego, który znajduje się w polu widzenia obiektywu smartfonu lub UMPC, pobiera za pośrednictwem internetu rycinę budynku i wyświetla na ekranie urządzenia archiwalny obraz. Dzięki temu turysta może porównać współczesny i dawny wygląd fotografowanego obiektu.
Informacje o interesujących materiałach związanych z tematyką serwisu prosimy przesyłać za pomocą formularza lub udostępniać na stronie historiaimedia.org/czytelnicy.
• • •
Kategorie: Przegląd prasy
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Komentarze