Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Przegląd prasy (11)

Google chce ugody z właścicielami praw autorskich – kosztująca siedem milionów dolarów kampania informacyjna to element polityki Google wobec właścicieli praw autorskich do książek digitalizowanych w ramach programu Google Book Search. Do tej pory opublikowano około 200 ogłoszeń w ponad 70 językach, wykorzystując do tego najpopularniejsze dzienniki i czasopisma specjalistyczne poszczególnych krajów. Uzyskanie wymaganej zgody pozwoli na dalszą kontynuację procesu masowej digitalizacji. Zdigitalizowane objęte prawami autorskimi książki udostępniane mają być przez Google w ramach systemu, którego powstanie kosztować ma 125 milionów dolarów. System pozwoli na uzyskiwanie przez wydawców części opłat, które uiszczać będą czytelnicy korzystający z oferowanych w ten sposób książek. Aby system mógł powstać, właściciele praw autorskich muszą być najpierw odnalezieni. Więcej o tej inicjatywie Google przeczytać można na stronach Herald Tribune.

Wykluczenie cyfrowe w Polsce – raport CBOS i Gazeta.pl będący próbą nakreślenia charakterystyki przeciętnego polskiego internauty oraz poziomu dostępu do internetu w naszym kraju jest już dostępny w formie pliku pdf (2.1 MB). Jak pisze Alek Tarkowski w komentarzu do badania: Poziom wykorzystania, przy którym internet nie jest tylko nowinką techniczną służącą zabawie, wymaga w miarę regularnego korzystania, innych form używania internetu niż rozrywka, oraz sporych kompetencji. Przy zastosowaniu takiej normy okazałoby się, że faktyczny poziom wykorzystania internetu jest dużo niższy – nie osiągnęliśmy jeszcze poziomu, na którym symboliczna większość naprawdę korzysta z internetu. Według raportu internetu używa 53 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet. Średnia wieku – 35 lat. Z sieci korzystają prawie wszystkie osoby z wyższym wykształceniem. Z zasadniczym zawodowym – tylko 35 proc.

Kogo kręci kino historyczne? – od 6 do 12 marca w Warszawie obejrzeć będzie można filmy dokumentujące przełom związany z upadkiem komunizmu. W każdym dniu o godz. 19:00 wyświetlony zostanie film fabularny opowiadający o latach przełomu w krajach: Polska, Czechy, Rosja, Serbia, Rumunia, Bułgaria i Węgry. Każdy z filmów poprzedzony zostanie filmem dokumentalnym traktującym o życiu w 1989 roku. Po projekcji odbędzie się rozmowa z wybitnymi znawcami tamtego okresu oraz twórcami wyświetlanych filmów. W ramach przeglądu zaprezntowane zostaną dwa przedpremierowe, pierwsze w Polsce pokazy filmów: „Obywatel Havel” (Czechy) oraz „Bunt L.” (Bułgaria). Więcej informacji na tej stronie.

Zmiany w polityce edycyjnej WikipediiUntil now, Wikipedia has allowed anybody to make instant changes to almost all of its 2.7m entries, with only a handful of entries protected from being altered. But under proposals put forward by the website’s co-founder Jimmy Wales, many future changes to the site would need to be approved by a group of editors before going live. Więcej.

Komputery uczą się metafor – Lisa M. Krieger o projekcie realizowanym na uniwersytecie Stanford: They’re building a vast searchable database, making it possible to browse historic patterns of word usage — for instance, „rose” and „love” — from ancient Homeric epics to postmodern cyberpunk novels, and everything in between.

Przenośna rzeczywistość rozszerzona, czyli… koncepcja naukowców z niemieckiego Instytutu Graficznego Przetwarzania Danych.

Jak informuje portal Interia.pl, aplikacja stworzona z myślą o użytkownikach ultraprzenośnych komputerów i iPhone’ów analizuje wygląd obiektu architektonicznego, który znajduje się w polu widzenia obiektywu smartfonu lub UMPC, pobiera za pośrednictwem internetu rycinę budynku i wyświetla na ekranie urządzenia archiwalny obraz. Dzięki temu turysta może porównać współczesny i dawny wygląd fotografowanego obiektu.

Informacje o interesujących materiałach związanych z tematyką serwisu prosimy przesyłać za pomocą formularza lub udostępniać na stronie historiaimedia.org/czytelnicy.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Przegląd prasy

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
http://polacynawschodzie.pl/

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (69)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (895)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"