Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Perspektywy public history, polityka historyczna i inicjatywy oddolne

Public history, historia publiczna, nauka historyczna przenikająca do szerokich kręgów społeczeństwa to według mnie jedno z najciekawszych pojęć w amerykańskiej dyskusji o badaniu i popularyzacji wiedzy o przeszłości. Cathy Stanton na stronach National Council of Public History dosyć szczegółowo opisuje różne definicje tego pojęcia. Propozycje definicji public history znaleźć można także na stronach Public History Resource Center: Public History is history that is seen, heard, read, and interpreted by a popular audience. Public historians expand on the methods of academic history by emphasizing non-traditional evidence and presentation formats, reframing questions, and in the process creating a distinctive historical practice….Public history is also history that belongs to the public. By emphasizing the public context of scholarship, public history trains historians to transform their research to reach audiences outside the academy.

Jak widać samo pojęcie jest dosyć pojemne. Kluczowymi jego elementami jest jednak na pewno podkreślenie odpowiedzialności historyków za poziom świadomości historycznej różnych grup społecznych oraz zgoda na konieczność zachowania profesjonalnego charakteru metod uprawiania historii w takim – popularnym – wykonaniu. Akcentowana jest także aktywność amatorów w uprawianiu historii, realizowaniu oddolnych projektów historycznych czy edukacji i popularyzacji wiedzy o przeszłości. Pozytywne podejście do oddolnych społecznych inicjatyw historycznych to zauważanie roli historyków obywatelskich (citizen historians), którzy podobnie jak dziennikarze obywatelscy (citizen journalists) działają aktywnie w ramach lokalnych społeczności, odkrywając lokalną historię, dbając o zabytki, promując wiedzę o przeszłości regionu czy miejscowości.

praca-w-archiwum
Praca w archiwum w ramach szkolnego projektu historycznego, którego efektem jest publikacja zredagowanego przez młodzież numeru „Sianowskich Zeszytów Historycznych”, źródło: portal Uczyć się z historii

Jan Pomorski definiował cztery kręgi kultury historycznej (naukowy, salonowy, populistyczny i ikoniczny), odpowiadające poziomom wiedzy i świadomości historycznej w społeczeństwie. Praktyka public history byłaby zauważeniem potencjału kręgów innych niż naukowy, a więc po części też zakwestionowaniem podziału, w którym profesjonalizm w dziedzinie historii przynależy jedynie osobom z ukończonymi studiami historycznymi. Przykłady wielu inicjatyw lokalnych czy aktywności uczniów pracujących metodą projektu pokazują, że taka działalność może stanowić ważny wkład w profesjonalną naukę historyczną. Co więcej, inicjatywy takie mogą mieć zdecydowanie większy od profesjonalnych konferencji czy wydawnictw wkład w popularyzowanie wiedzy o przeszłości.

Dyskusja o idei public history to temat na obszerny artykuł, trudno w kilku zdaniach streścić całą treść tego pojęcia. Chciałem napisać o nim teraz głównie w związku z nowym projektem realizowanym przez Center for History and New Media i National Council on Public History. Forward Capture: Imagine the Future of Public History to strona powstała z okazji trzydziestolecia istnienia NCPH. Za pomocą odpowiedniego formularza każdy internauta opublikować może tam własne przemyślenia związane z przyszłością public history. Wybrane komentarze włączone zostaną do prezentacji, której premiera odbędzie się podczas zjazdu NCPH w kwietniu tego roku, staną się też podstawą dyskusji.

W serwisie przeglądać można zgłoszone już komentarze. Zachęcam do lektury, bo wiele z nich podejmuje tematy związane z wpływem internetu i wirtualnych społeczności na praktykę historyczną, upamiętnianie przeszłości czy działalność bibliotek i archiwów.

Być może taka dyskusja przydałaby się również w Polsce. Debata o polityce historycznej chyba całkowicie pominęła wątek społecznej, oddolnej aktywności na tym polu (państwo miało być głównym inspiratorem działań), chociaż w ramach zorganizowanej przez warszawski DSH i Ośrodek Karta dyskusji o polityce historycznej pojawiły się głosy postulujące zwrócenie się właśnie w kierunku oddolnych (także internetowych) projektów.

Jak media (w tym internet) wpływają na świadomość historyczną różnych grup społecznych? Czy to dobra przestrzeń aktywizacji obywatelskich historyków? Czy profesjonalna nauka historyczna w Polsce wykorzystuje w pełni potencjał, jaki daje Sieć? Zachęcam do dodawania komentarzy.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Polityka historyczna / Świadomość historyczna

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Michał Starczewski: Michael Morys-Twarowski wyraził nadzieję, że dostęp do polskich czasopism historycznych w...

mw: Myślę, że Aerlin ma rację. Moim zdaniem można obserwować dość niepokojący trend: próbuje się za...

Hanna Staszewska: 15 stycznia można świętować 10-lecie Wikipedii:) Z tej okazji ukazują się już (i pewnie...

Aerlin: To żart prawda? Pomijając fakt znikomej wiedzy zdecydowanej większości MG i graczy o jakichkolwiek...

Khaki: Dobrze napisane.

k.n: wydaje mi się, że Internet długo jeszcze nie stanie sie kluczowym narzędziem pracy historyka, ot, choćby na...

Radosław Bomba: Nie do końca bym się zgodził z założeniem artykułu, że edukacyjne walory gier wiążą się...

Radosław Bomba: Moim zdaniem poważnym przeoczeniem jest pominięcie kulturoznawczo – historycznego czasopisma...

mw: To jest głęboki problem. Ciekawą perspektywą może być tu wejście nowych komercyjnych rozwiązań –...

Remigiusz Lis: Fajne, lecz wszelkie projekty oddolne, prócz standardów i metadanych cierpią na jeden grzech...

Michał K.: Dzień po publikacji tego artykułu pojawiła się informacja, że w związku ze zbytnim nagłośnieniem...

Hanna Staszewska: Dla ciekawych sprawozdanie z konferencji w ArchNecie: http://www.archiwa.net/. PS. Wiele referatów...

arek: Bardzo dziękuję za ciekawy artykuł niebawem jego treść zostanie przetestowana praktycznie.

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
XXwiek.pl - historia XX wieku dzień po dniu

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (215)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (962)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

W 2010 roku dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"