Przegląd prasy (10)
Digital Archivists, Now in Demand – Conrad de Aenlle na stronach NYT pisze o zawodzie, który ma przed sobą bardzo dobre perspektywy: chodzi o cyfrowych archiwistów (digital archivists), osoby zajmujące się procesem digitalizowania zbiorów analogowych oraz archiwizowaniem zasobów cyfrowych (digital preservation). Jakie zadania stoją przed archiwistami tego typu? Their duties include licensing and buying digital content from vendors, assigning identification markers called meta-tags so that material can be found easily, researching copyright matters and ensuring that files remain intact whenever new iterations of relevant software or hardware come along. W artykule znaleźć można także informacje o standardowych stawkach wynagrodzeń.
Gry jako dziedzictwo historyczne, czyli największy emulator świata – kolejne wydarzenie, definiujące pojęcie cyfrowego dziedzictwa historycznego. Naukowcy z Uniwersytetu Portsmouth w Wielkiej Brytanii (historycy komputerowi – tak, jest takie stanowisko – dr David Anderson i dr Janet Delve oraz „ekspert od gier” Dan Pinchbeck) właśnie dołączyli do wartego 4 miliony Euro projektu zwącego się KEEP. Skrót ten rozwija się w Keeping Emulation Environments Portable (w wolnym tłumaczeniu ZPŚE – Zachowanie Przenośności Środowisk Emulacyjnych) i jest ambitną próbą zarchiwizowania wszystkich starych plików z grami (mowa na razie o przestrzeni lat 1970-1990) w jednym, gigantycznym emulatorze. Po pierwsze – projekt ten to działania w stylu Google’owskiej cyfrowej bazy książek, czyli jest próbą ocalenia wszystkich starych gier przed zapomnieniem i umieszczenia ich w jednym miejscu. Po drugie – po udanym zarchiwizowaniu plików projekt przejdzie w stadium stworzenia emulatora, który pozwoli wszystkim i wszędzie zagrać w każdą z zachowanych gier. Więcej o uruchomieniu projektu KEEP na stronie gry-online.pl.
Wolna kultura i edukacja – bardzo ważny numer Biuletyni EBIB poświęcony w całości zagadnieniom wolnej kultury i edukacji. Na uwagę zasługują zwłaszcza artykuły dotyczące Wikipedii – Stanisława Żurka i Sebastiana Skolika Pochwała amatora. Rozwój polskiej Wikipedii w latach 2004-2008 na tle profesjonalnej encyklopedii PWN czy Tomasza Ganicza Mechanizmy kontroli jakości Wikipedii – czyli jak pół-anarchiczna społeczność może skutecznie zastąpić radę redakcyjną. Cały numer dostępny jest na tej stronie.
Zotero, synchronizacja i BUW – Paweł Wimmer testuje możliwości Zotero – rozszerzenia do przeglądarki Firefox wspierajacej research realizowany on-line – na stronach internetowego katalogu biblioteki UW.
The history of New York City in video games – historia Nowego Jorku opowiedziana screenami z gier video. Od Super Mario Brothers do Grand Theft Auto IV’s “Liberty City.”
THATCamp 2009 – 27 i 28 czerwca Center for History and New Media organizuje kolejny THATCamp, coroczne spotkanie branży digital humanities. Czy w Polsce również uda się stworzyć taką inicjatywę? Projekt spotkań K2.0 nie jest już realizowany, a polskie niekonferencje prawie w ogóle nie podejmują tematów niemarketingowych. Z naszej strony deklarujemy pełne wsparcie dla projektu cyklu spotkań promujących koncepcje szeroko definiowanych digital humanities.
Platforma pamięci – Sieć najlepszym źródłem pamiętania i sposobem na zapisywanie treści, której zapomnieć nie sposób? Dlaczego nie? Agnieszka Kłos pisze o amerykańskim konkursie na najlepsze historyczne blogi The Cliopatria Awards. Blogi stają się istotnym elementem w systemie popularyzacji wiedzy historycznej. Dostrzegły ten trend władze American Historical Association, organizując nie tylko ogłaszany od 2005 roku konkurs, ale także włączając tematykę blogów i internetu do programów corocznych zjazdów.
Zachęcamy do informowania o nowych serwisach, publikacjach, konferencjach związanych z tematyką serwisu. Prosimy o kontakt za pomocą formularza.
• • •
Kategorie: Przegląd prasy
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Komentarze