Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Przegląd prasy (10)

Digital Archivists, Now in Demand – Conrad de Aenlle na stronach NYT pisze o zawodzie, który ma przed sobą bardzo dobre perspektywy: chodzi o cyfrowych archiwistów (digital archivists), osoby zajmujące się procesem digitalizowania zbiorów analogowych oraz archiwizowaniem zasobów cyfrowych (digital preservation). Jakie zadania stoją przed archiwistami tego typu? Their duties include licensing and buying digital content from vendors, assigning identification markers called meta-tags so that material can be found easily, researching copyright matters and ensuring that files remain intact whenever new iterations of relevant software or hardware come along. W artykule znaleźć można także informacje o standardowych stawkach wynagrodzeń.

Gry jako dziedzictwo historyczne, czyli największy emulator świata – kolejne wydarzenie, definiujące pojęcie cyfrowego dziedzictwa historycznego. Naukowcy z Uniwersytetu Portsmouth w Wielkiej Brytanii (historycy komputerowi – tak, jest takie stanowisko – dr David Anderson i dr Janet Delve oraz „ekspert od gier” Dan Pinchbeck) właśnie dołączyli do wartego 4 miliony Euro projektu zwącego się KEEP. Skrót ten rozwija się w Keeping Emulation Environments Portable (w wolnym tłumaczeniu ZPŚE – Zachowanie Przenośności Środowisk Emulacyjnych) i jest ambitną próbą zarchiwizowania wszystkich starych plików z grami (mowa na razie o przestrzeni lat 1970-1990) w jednym, gigantycznym emulatorze. Po pierwsze – projekt ten to działania w stylu Google’owskiej cyfrowej bazy książek, czyli jest próbą ocalenia wszystkich starych gier przed zapomnieniem i umieszczenia ich w jednym miejscu. Po drugie – po udanym zarchiwizowaniu plików projekt przejdzie w stadium stworzenia emulatora, który pozwoli wszystkim i wszędzie zagrać w każdą z zachowanych gier. Więcej o uruchomieniu projektu KEEP na stronie gry-online.pl.

Wolna kultura i edukacja – bardzo ważny numer Biuletyni EBIB poświęcony w całości zagadnieniom wolnej kultury i edukacji. Na uwagę zasługują zwłaszcza artykuły dotyczące Wikipedii – Stanisława Żurka i Sebastiana Skolika Pochwała amatora. Rozwój polskiej Wikipedii w latach 2004-2008 na tle profesjonalnej encyklopedii PWN czy Tomasza Ganicza Mechanizmy kontroli jakości Wikipedii – czyli jak pół-anarchiczna społeczność może skutecznie zastąpić radę redakcyjną. Cały numer dostępny jest na tej stronie.

Zotero, synchronizacja i BUW – Paweł Wimmer testuje możliwości Zotero – rozszerzenia do przeglądarki Firefox wspierajacej research realizowany on-line – na stronach internetowego katalogu biblioteki UW.

The history of New York City in video games – historia Nowego Jorku opowiedziana screenami z gier video. Od Super Mario Brothers do Grand Theft Auto IV’s “Liberty City.”

THATCamp 2009 – 27 i 28 czerwca Center for History and New Media organizuje kolejny THATCamp, coroczne spotkanie branży digital humanities. Czy w Polsce również uda się stworzyć taką inicjatywę? Projekt spotkań K2.0 nie jest już realizowany, a polskie niekonferencje prawie w ogóle nie podejmują tematów niemarketingowych. Z naszej strony deklarujemy pełne wsparcie dla projektu cyklu spotkań promujących koncepcje szeroko definiowanych digital humanities.

Platforma pamięciSieć najlepszym źródłem pamiętania i sposobem na zapisywanie treści, której zapomnieć nie sposób? Dlaczego nie? Agnieszka Kłos pisze o amerykańskim konkursie na najlepsze historyczne blogi The Cliopatria Awards. Blogi stają się istotnym elementem w systemie popularyzacji wiedzy historycznej. Dostrzegły ten trend władze American Historical Association, organizując nie tylko ogłaszany od 2005 roku konkurs, ale także włączając tematykę blogów i internetu do programów corocznych zjazdów.

Zachęcamy do informowania o nowych serwisach, publikacjach, konferencjach związanych z tematyką serwisu. Prosimy o kontakt za pomocą formularza.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Przegląd prasy

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (69)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (895)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"