Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Project Information Literacy – jak studenci korzystają z cyfrowych źródeł wiedzy?

Przygotowany w ramach Project Information Literacy raport What Today’s College Students Say about Conducting Research in the Digital Age dostępny jest już do ściągnięcia ze stron projectinfolit.org.

Badanie oparte o rozmowy z 11 grupami studentów z amerykańskich collegów i uniwersytetów miało pokazać, w jaki sposób korzystają oni z zasobów i narzędzi cyfrowych w swojej pracy naukowej.

Okazuje się, że no matter where students are enrolled, no matter what information resources they may have at their disposal, and no matter how much time they have…Research seems to be far more difficult to conduct in the digital age than it did in previous times. Z raportu winika, że studenci mają wyraźne kłopoty z nadmiarem informacji . Widoczny jest także brak umiejętności wyboru odpowiednich danych z olbrzymich zasobów wiedzy – stąd choćby problemy ze zdefiniowaniem własnego tematu do pracy semestralnej.

W ramach badania zdefiniowano dwa schematy wyszukiwania i porządkowania wiedzy oraz prowadzenia naukowego researchu. Pierwszy określony został jako everyday life researchpersonal and having no deadline set by someone else, unlike course-related research. Drugą kategorią researchów były oczywiście działania związane z przygotowywaniem prac w ramach poszczególnych przedmiotów i studiów, kursów, seminariów.

Do codziennego poruszania się w rzeczywistości nadmiaru informacji studenci korzystają z Google, blogów i Wikipedii. Nie ma tu miejsca na akademickie czasopisma czy biblioteki naukowe. W przypadku course-related research studenci odczuwają frustrację związaną z brakiem wyraźnie oznaczonego zakresu tematycznego badań, mają też problemy z wyborem odpowiednich źródeł, często nie potrafią odnaleźć na bibliotecznej półce odpowiedniej książki. Wspólnym problemem w obu przypadkach jest nadmiar informacji, który demotywować może szczególnie w kontekście pracy naukowej (im wiesz więcej, tym wiesz mniej).

Popularność Wikipedii w obu rodzajach researchów opierać się może na jej encyklopedycznym charakterze. Informacje w niej prezentowane mogą być traktowane jako podstawowy schemat wiedzy na temat określonego pojęcia, pewnego rodzaju wstęp do dalszego poszukiwania. Co ciekawe, schemat ten dotyczy także językowych podstaw poszczególnych pojęć – (Wikipedia uses “good English” that is written by “real people” and that is easily understood ).

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie projectinfolit.org. Podsumowanie wyników tej analizy znaleźć można także na blogu ACRL – Association of College and Research Libraries.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Narzędzia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarzy: 1

Dodaj komentarz »

 
 • Uważam, że humaniści w coraz mniejszym stopniu doceniają wartość opisu materiału archiwalnego, ikonograficznego, bibliotecznego, muzealnego. To implikuje kolejne braki: nie umiejętność budowania struktur drzewiastych, nie odróżnianie opinii od faktów i zdań prawdziwych od falszywych. Istotniesze staje się wizualne przedstawienie wypowiedzi niż jej logiczność.

   
   
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Zgłoszenie materiału do publikacji w HiM zajmuje tylko minutę

Herito – o dziedzictwie na nowo

Kwartalnik Herito to nowa inicjatywa Międzynarodowego Centrum Kultury. Jednym z jego głównych tematów jest dziedzictwo, obserwowane z perspektywy kultury, pamięci i przestrzeni geograficznej. Czasopismo ukazuje się w wersji polsko-angielskiej.

madz: „Semiologia życia codziennego”

rudolfik: http;//okruchyhistorii.blogspo t.com/

rudolfik: Staram się stworzyć bloga który będzie mówił o wydarzeniach które miały miejsce dokładnie 100 lat...

Michał Starczewski: Michael Morys-Twarowski wyraził nadzieję, że dostęp do polskich czasopism historycznych w...

matej: Nie mogę zmienić nazwy strony (istnieje już z rok) – czy ktoś jest w stanie pomóc?

mw: Myślę, że Aerlin ma rację. Moim zdaniem można obserwować dość niepokojący trend: próbuje się za...

Hanna Staszewska: 15 stycznia można świętować 10-lecie Wikipedii:) Z tej okazji ukazują się już (i pewnie...

Aerlin: To żart prawda? Pomijając fakt znikomej wiedzy zdecydowanej większości MG i graczy o jakichkolwiek...

Khaki: Dobrze napisane.

k.n: wydaje mi się, że Internet długo jeszcze nie stanie sie kluczowym narzędziem pracy historyka, ot, choćby na...

Radosław Bomba: Nie do końca bym się zgodził z założeniem artykułu, że edukacyjne walory gier wiążą się...

Radosław Bomba: Moim zdaniem poważnym przeoczeniem jest pominięcie kulturoznawczo – historycznego czasopisma...

mw: To jest głęboki problem. Ciekawą perspektywą może być tu wejście nowych komercyjnych rozwiązań –...

Remigiusz Lis: Fajne, lecz wszelkie projekty oddolne, prócz standardów i metadanych cierpią na jeden grzech...

Michał K.: Dzień po publikacji tego artykułu pojawiła się informacja, że w związku ze zbytnim nagłośnieniem...


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

http://polacynawschodzie.pl/

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (247)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (979)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

W 2010 roku dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"