Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Użyteczność i atrakcyjność edukacji w internecie

Zakład Teorii Kultury i Metodologii Nauk o Kulturze Instytutu Kulturoznawstwa UMCS i serwis Wiedza i Edukacja organizują 25 lutego panel dyskusyjny Po co nam Uniwersytety? Czyli w stronę Nauki i Edukacji 2.0.

Do merytorycznego kontekstu tematu tego spotkania odniósł się już na blogu Mirosław Filiciak. Schematy re-dystrybucji wiedzy, współczesna rola uniwersytetów czy relacje między studentami a wykładowcami (relacje uczeń – ekspert) to wątki, które powinny zostać podjęte podczas dyskusji o nowej edukacji. Chociaż najważniejszy chyba, choć bardzo niepopularny problem, to brak dyskusji wokół samej idei studiowania – powszechnego w Polsce przekonania (podtrzymywanego przez żyjące z tego uczelnie i zadowolonych ze wskaźników polityków), że każdy młody człowiek powinien ukończyć studia. Efekt: obniżenie jakości kształcenia, dewaluacja dyplomów i rozczarowanie absolwentów, których rynek pracy nie chce później nagradzać za trud studiowania.

Panel dyskusyjny na wyspie

Inicjatywa UMCSu zainteresowała mnie też z powodu nietypowej formy, jaką dla tego spotkania narzucili organizatorzy. Oto panel dyskusyjny odbędzie się w wirtualnej przestrzeni Second Life, na specjalnie skonstruowanej wyspie. Uczestnicy panelu porozumiewać się będą za pomocą avatarów, które wcześniej na własną rękę będą musieli przygotować. Całość operacji, które należy wykonać, aby dostać się na panel, ilustruje specjalnie przygotowany film:

Wykorzystywanie Second Life w działaniach edukacyjnych to trend, który coraz silniej zaznacza się na Zachodzie. Opublikowany niedawno raport Serious Virtual Worlds obszernie analizuje edukacyjny potencjał tego typu środowisk: the use of virtual worlds has accelerated exponentially over the last two to three years, and in that brief time users and learners have already been taking control over experiencing virtual worlds within social groups. This control element makes using virtual worlds appealing and as such engages users.

W wydanym w 2007 roku Metaverse Roadmap Report znaleźć możemy prognozę, mówiącą o tym, że [virtual worlds] may become primary tools (with video and text secondary) for learning many aspects of history, for acquiring new skills, for job assessment, and for many of our most cost-effective and productive forms of collaboration.


Virtual Social Worlds and the Future of Learning

Wydaje mi się, że starania o wypracowanie odpowiednich metod edukowania w przestrzeniach takich jak Second Life to próba uratowania światów wirtualnych przed całkowitym zawłaszczeniem przez rozrywkę, cyfrowy seks czy handel. Atrakcyjna, wielowymiarowa, multimedialna forma prezentacji, rozbudowane elementy społecznościowe – to wszystko potencjał, z którego edukacyjnym innowatorom trudno zrezygnować.

Efektowna forma zamiast użyteczności?

Koniecznie należy do dyskusji o nowych kierunkach edukacji wykorzystującej internet włączyć tematy użyteczności, dostępności i ostatecznej skuteczności takich inicjatyw. Kwestia ta staje się kluczowa chyba szczególnie w przypadku projektów realizowanych w Second Life.

Jestem bardzo ciekaw efektów panelu organizowanego przez UMCS. To na pewno interesujący eksperyment. Jednak rozpatrywać go należy bardziej w kategoriach promocyjnych niż merytorycznych – z powodu użyteczności.

Internet do doskonała platforma do publikacji treści edukacyjnej, przestrzeń wymiany informacji naukowych, dystrybucji czasopism on-line, tworzenia wirtualnych wystaw. Niemal nieograniczone możliwości powodują, że szukając najbardziej efektownych rozwiązań zgubić można podstawową wartość tego medium – zasięg i łatwą dostępność. Cokolwiek powiedzieć można o konferencji naukowej w Second Life, to na pewno nie to, że jest użyteczna i dostępna. Jakie są oczywiste wady takiej formy?

1. interfejs – użytkownik chcący wziąć udział w panelu lub obserwować jego przebieg musi skorzystać z komercyjnego programu, wymagającego od komputera odpowiednio wysokich parametrów technicznych.

2. kompetencje – uczestnictwo w konferencji wymaga od użytkownika odpowiednich kompetencji technicznych (instalacja i konfiguracja programu, rejestracja, przygotowanie avatara, odnalezienie miejsca spotkania, udział w dyskusji). Ogranicza to w naturalny sposób liczbę uczestników, spośród których tylko niektórzy są w stanie umiejętnie poruszać się w przestrzeni Second Life.

3. koszty – przygotowanie konferencji w Second Life wymaga odpowiednich nakładów czasu i finansów. Należy przygotować przestrzeń, w której odbędzie się dyskusja (wykupić odpowiednie miejsce, opłacić specjalistycznych programistów itp.). W takim kontekście zwykła strona WWW z elementem umożliwiającym synchroniczną komunikację (np. czat, w którym wszystkie wypowiedzi są rejestrowane i mogą być później udostępniane) jest bezkonkurencyjna.

4. zasięg – zasoby Second Life nie są indeksowane przez wyszukiwarki. Korzystanie z nich wymaga odpowiednich kompetencji i niestandardowego oprogramowania.

5. treść – publikowany klasycznie na stronie WWW tekst wystąpienia lub film będący rejestracją dyskusji jest nieporównywalnie bardziej czytelni niż wszelkie formy prezentacji tekstu czy multimediów w przestrzeni Second Life.

Inicjatywie UMCSu nadaję głównie promocyjny, eksperymentalny charakter. Zaangażowanie się na dłuższą metę w realizowanie projektów tego typu jest według mnie stratą potencjału organizacyjnego i finansowego, który można by wykorzystać w zdecydowanie bardziej efektywny sposób. Choćby przez przygotowanie czytelnej i bogatej w dostępne swobodnie treści strony internetowej, zawierającej pełne wersje wystąpień w formie tekstowej, audio lub video.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Internet / Narzędzia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarzy: 5

Dodaj komentarz »

 
 • Wbrew pozorom chciałem zauważyć (jako jeden z organizatorów panelu), że przygotowanie nie wymaga dużego nakładu energii. Pod względem technicznym przygotowywaliśmy się ok. 30 min. Jeżeli natomiast chodzi o efekty to całość panelu została nagrana jako screencast i podcast i w wersji audio i video udostępniona zostanie na łamach „Wiedzy i Edukacji” Poza tym nasz panel to początek cyklu wykładów w świecie SL pt. Nauka w Second Life. Kolejny wykład już za miesiąc. Serdecznie Wszystkich Państwa Zapraszam!

   
   
   
 • Ps. Odnosząc się jeszcze do kwestii finansowych to na panel w SL nie wydaliśmy ani jednej złotówki:)

   
   
   
 • Bardzo chętnie wezmę udział w kolejnym spotkaniu. Czy jest może jakiś plan tematyczny tych inicjatyw?

   
   
   
 • Co do planu naszego cyklu wykładów pt. Nauka w Second Life to wkrótce powinien się on pojawić na stronach „Wiedzy i Edukacji” http://www.wiedzaiedukacja.pl (obecnie ustalamy szczegóły) Jeżeli chodzi o następne spotkanie z cyklu to będzie to wykład prof. Andrzej Radomskiego poświęcony Nauce 2.0

   
   
   
 • „Podczas roku akademickiego 2007/08 wygłoszono ponad 30 otwartych wykładów7, w których uczestniczyło każdorazowo do 25 osób, przy czym w kolejnym roku liczba ta wzrosła do 40. W kilku przypadkach wykłady prowadzone były przez słuchaczy Academia Electronica.”
  Informacje o popularności podobnych inicjatyw realizowanych tym razem przez UJ

  http://www.e-mentor.edu.pl/artykul_v2.php?numer=28&id=614

  jak wypada ocena efekty vs. koszty (czas, zaangażowanie)? Wystarczy porównać te dane z potencjalną liczbą odwiedzin na tradycyjnej stronie WWW dostępnej z poziomu Google

   
   
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Poleć nas na Facebooku

Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.

Iza: Witam! Szukam książek Kelly’ego, które były przetłumaczone na polski i u nas wydane. Czy znacie...


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
Przewodnik po otwartej nauce

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (865)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"