Nowe formy upamiętniania Powstania Warszawskiego (audycja)
Na stronach Polskiego Radia dostępna jest interesująca audycja, której tematem są nowe formy upamiętniania Powstania Warszawskiego. Do audycji z cyklu „Sezon na Dwójkę” Jerzy Kisielewski zaprosił Pawła Babińskiego z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Parasol” i Karol Mazur z Działu Edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przykład Powstania Warszawskiego doskonale obrazuje zmiany, jakie dokonują się w społecznych zachowaniach wobec pamięci. Czy można powiedzieć, że skończyła się dominacja oficjalnych form upamiętniania? Czy przemówienia polityków, uroczystości wojskowe i religijne nie stają się powoli marginesem w kontekście coraz większej popularności nowych form wyrażania pamięci o Powstaniu?
Murale upamiętniające Powstanie – instalacja grupy Twożywo przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Fot. Jakub Szestowicki (CC)
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Słuchaj audycji lub ściągnij plik mp3 na dysk (56MB).
Fascynacja nowymi sposobami promocji historii i pamięci nie może być jednak bezkrytyczna. Największym błędem byłoby odrealnienie rzeczywistości Powstania – której co prawda nie możemy w sposób bezpośredni doświadczyć, ale której powinniśmy być świadomi. Ukrycie realności ludzkich tragedii, cierpienia i zniszczeń za fasadą nowych, często bardzo atrakcyjnych form opowiadania o znaczeniu Powstania może doprowadzić do takiego odrealnienia tej rzeczywistości, podobnie jak dzieje się to w pompatycznych i ogólnikowych przemowach polityków. Z drugiej jednak strony – co ciekawie podkreślił zwycięzca tegorocznego konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim Rafał Bąkowicz, odrzucenie współczesnego kontekstu Powstania czyni jego tradycję martwą, nie pozwala jej się rozwijać i inspirować dalej.
• • •
Kategorie: Formy upamiętnienia / Świadomość historyczna
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Komentarze