10 najważniejszych piosenek historycznych współczesnych Polaków (subiektywny wybór)
Czy piosenka może być nośnikiem świadomości historycznej? Czy może upamiętniać przeszłość? 1 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało akcję muzyczną Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. Zebrani licznie na Pl. Piłsudskiego ludzie – razem ze specjalnie wybranym na tę okoliczność zespołem – śpiewali oryginalne powstańcze piosenki, upamiętniając wydarzenia z 1944 roku. Była to doskonała okazja do bardzo osobistego doświadczenia historii, pozbawionego oficjalnej i patetycznej formy, której nie brakowało przy oficjalnych wystąpieniach polityków.
Może warto subiektywnie wybrać dziesięć najbardziej w Polsce rozpoznawalnych, popularnych i/lub aktualnych piosenek o historycznym charakterze. Jak opisywałyby przeszłość naszego kraju, gdyby tylko one miałyby o niej świadczyć?
10. 40-1 – Sabaton
Jedyna piosenka w tym zestawieniu wykonywana przez zagraniczny zespół. Sabaton śpiewa w niej o bohaterstwie polskich żołnierzy broniących Wizny w 1939 roku. - W takich piosenkach czuć fascynację militaryzmem – mówi Robert Kostro, dyrektor warszawskiego Muzeum Historii Polski. – Ale ważne jest, żeby pokazywały pozytywne przykłady i prawdziwą historię. Jeżeli tak jest, to jest to bardzo dobra forma propagowania wiedzy o Polsce. Miejsce 10, popularność niszowa, ale za to międzynarodowy zasięg.
9. Rycerze dobrej opieki – Klub Świętego Ludwika
Jedyna w tym zestawieniu piosenka, która nie opisuje historii Polski. XII-wieczny tekst opracowany przez Jacka Kowalskiego można uznać za nieformalny evergreen polskiego ruchu rycerskiego.
8. W stepie szerokim…
Ta piosenka przywołuje historię Polski bezkresnej, trochę dzikiej, ale odważnej, walecznej i heroicznej. Kwintesencja idei Sienkiewicza, idealne wprowadzenie do serialu, który w każdym odcinku przynajmniej na jakiś czas kazał zapominać o szarej, miernej i beznadziejnej rzeczywistości Polski Ludowej.
7. Siekiera – motyka
Z jaką piosenką kojarzyć się może większości Polaków okupacja? Siekiera – motyka istnieje w niezliczonych wersjach, tworzonych przy okazji kolejnych historycznych zawirowań, np. w wersji ze stanu wojennego.
6. Ballada o Janku Wiśniewskim
Piosenka upamiętniająca śmierć Zbyszka Godlewskiego podczas masakry 1970 roku w Gdyni. Twórca ballady nie znając prawdziwego nazwiska zastrzelonego chłopaka nazwał go Jankiem Wiśniewskim. Wpływ piosenki na świadomośc historyczną jest olbrzymi – w Gdyni istnieje ulica imienia Janka Wiśniewskiego, motyw ballady pojawił się między innymi w Psach Pasikowskiego i… na płycie P.O.L.O.V.I.R.U.S. zespołu Kury w utworze Sztany – glany: To my chłopcy z Grabówka, my chłopcy z Chylonii, Tu nawet policja cię nie obroni.. Oczywiście nie można zapomnieć śpiewającej tę balladę Krystyny Jandy w filmie Wajdy Człowiek z żelaza.
5. Barykada – Lao Che
Właściwie należałoby tu umieścić odnośniki do wszystkich piosenek z albumu Powstanie Warszawskie, przełomowego projektu upamiętniającego wydarzenia 1944 roku za pomocą zupełnie nowych środków wyrazu. Ta płyta-słuchowisko, skompilowana z tekstów oddających rzeczywistość Powstania widzianą z wielu perspektyw pokazała, że silnie doświadczyć bliskości historii można także dzięki odpowiedniej muzyce w słuchawkach odtwarzacza mp3.
4. Czerwone maki na Monte Cassino
Słynna scena z Popiołu i Diamentu Wajdy, jeszcze bardziej słynna piosenka. Nigdy przy niej nie tańczono. Tekst Feliksa Konarskiego stał się hymnem zakazanej przez komunistów pamięci o żołnierzach polskich na Zachodzie. Status hymnu utrzymała chyba do dziś – nie słychać o nowych aranżacjach, tak popularnych choćby w przypadku piosenek z Powstania Warszawskiego.
3. Obława – Jacek Kaczmarski
Kolejny wielki przebój Jacka Kaczmarskiego, wolne tłumaczenie piosenki Włodzimierza Wysockiego, z której Kaczmarski zapożyczył sytuację wyjściową (tytułowe polowanie) zmieniając melodię i dostosowując metafory do polskich realiów. Piosenka oddająca grozę milicyjnych polowań na protestujących i strzelającego do ludzi wojska.
2. Czterej pancerni i pies
Jeśli istnieje w Polsce jakieś powszechne, ogólne wyobrażenie II wojny światowej to istnieje niebezpieczeństwo, że oparte jest ono na filmowej rzeczywistości serialu Czterej pancerni i pies.
1. Mury – Jacek Kaczmarski
Prawdziwy historyczny hit, piosenka-legenda, uznawana za hymn „Solidarności”, chociaż napisana kilka lat przed jej powstaniem (1978). Wciąż popularna w nowych aranżacjach i chyba wciąż nie do końca zrozumiana. Szczególnie razić może jej powszechna optymistyczna interpretacja w kontekście czytelnego przecież negatywnego przesłania (Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas / I z pieśnią, że już blisko świt szli ulicami miast; / Zwalali pomniki i rwali bruk – Ten z nami! Ten przeciw nam! / Kto sam ten nasz najgorszy wróg! / A śpiewak także był sam.).
Jakie jeszcze piosenki mogłyby znaleźć się w tym zestawieniu?
• • •
Kategorie: Formy upamiętnienia / Świadomość historyczna
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
W zestawieniu zabrakło piosenki Kultu pt. „Jeszcze Polska”, barwnie, kwaśno, ale prawdziwie podsumowującej komunizm i transformację. Polecam
Nie ma „Żeby Polska była Polską…” Pietrzaka…
Kultu to by tutaj można połowę twórczości wrzucić.
Ja bym dodał jeszcze „A my nie chcemy” w wykonaniu Jacka Wójcickiego.
Piosenka chyba z filmu „Ostatni dzwonek”.
rozumiecie pojęcie _subiektywny_? Owszem, Kult, Pietrzak, Wójcicki również mogliby się tutaj znaleźć, ale tak zdecydował autor.
imho – dobra robota :)
Tak, wyobraź sobie, że rozumiemy, ale na końcu artykułu jest zdanie pytające: „Jakie jeszcze piosenki mogłyby znaleźć się w tym zestawieniu?”, więc każdy dorzuca swoją propozycję.
Jeżeli już piszesz, że obława jest wolnym tłumaczeniem piosenki Wysockiego, to wypadałoby też napisać, że „Mury” są wolnym tłumaczeniem piosenki Luisa Llacha „L’Estaca”, z tą samą nawet melodią. Piosenkę spopularyzował, wydaje mi się, że wcześniej niż Kaczmarski, zespół ‘Zespół reprezentacyjny”, ale ich wersja była dość wiernym tłumaczeniem.
my pierwsza brygada
W zestawieniu na miejscu byłaby też piosenka wykonywana przez Edmunda Fettinga do słów Agnieszki Osieckiej pt. „Nim wstanie dzień”.
genialne, jacek kaczmarski nieznalem do tej pory po prostu zfajne
http://www.youtube.com/watch?v=2k8D_t0fpx8