Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

10 najważniejszych piosenek historycznych współczesnych Polaków (subiektywny wybór)

Czy piosenka może być nośnikiem świadomości historycznej? Czy może upamiętniać przeszłość? 1 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało akcję muzyczną Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. Zebrani licznie na Pl. Piłsudskiego ludzie – razem ze specjalnie wybranym na tę okoliczność zespołem – śpiewali oryginalne powstańcze piosenki, upamiętniając wydarzenia z 1944 roku. Była to doskonała okazja do bardzo osobistego doświadczenia historii, pozbawionego oficjalnej i patetycznej formy, której nie brakowało przy oficjalnych wystąpieniach polityków.

Może warto subiektywnie wybrać dziesięć najbardziej w Polsce rozpoznawalnych, popularnych i/lub aktualnych piosenek o historycznym charakterze. Jak opisywałyby przeszłość naszego kraju, gdyby tylko one miałyby o niej świadczyć?

10. 40-1 – Sabaton

Jedyna piosenka w tym zestawieniu wykonywana przez zagraniczny zespół. Sabaton śpiewa w niej o bohaterstwie polskich żołnierzy broniących Wizny w 1939 roku. - W takich piosenkach czuć fascynację militaryzmem – mówi Robert Kostro, dyrektor warszawskiego Muzeum Historii Polski. – Ale ważne jest, żeby pokazywały pozytywne przykłady i prawdziwą historię. Jeżeli tak jest, to jest to bardzo dobra forma propagowania wiedzy o Polsce. Miejsce 10, popularność niszowa, ale za to międzynarodowy zasięg.

9. Rycerze dobrej opieki – Klub Świętego Ludwika

Jedyna w tym zestawieniu piosenka, która nie opisuje historii Polski. XII-wieczny tekst opracowany przez Jacka Kowalskiego można uznać za nieformalny evergreen polskiego ruchu rycerskiego.

8. W stepie szerokim…

Ta piosenka przywołuje historię Polski bezkresnej, trochę dzikiej, ale odważnej, walecznej i heroicznej. Kwintesencja idei Sienkiewicza, idealne wprowadzenie do serialu, który w każdym odcinku przynajmniej na jakiś czas kazał zapominać o szarej, miernej i beznadziejnej rzeczywistości Polski Ludowej.

7. Siekiera – motyka

Z jaką piosenką kojarzyć się może większości Polaków okupacja? Siekiera – motyka istnieje w niezliczonych wersjach, tworzonych przy okazji kolejnych historycznych zawirowań, np. w wersji ze stanu wojennego.

6. Ballada o Janku Wiśniewskim

Piosenka upamiętniająca śmierć Zbyszka Godlewskiego podczas masakry 1970 roku w Gdyni. Twórca ballady nie znając prawdziwego nazwiska zastrzelonego chłopaka nazwał go Jankiem Wiśniewskim. Wpływ piosenki na świadomośc historyczną jest olbrzymi – w Gdyni istnieje ulica imienia Janka Wiśniewskiego, motyw ballady pojawił się między innymi w Psach Pasikowskiego i… na płycie P.O.L.O.V.I.R.U.S. zespołu Kury w utworze Sztany – glany: To my chłopcy z Grabówka, my chłopcy z Chylonii, Tu nawet policja cię nie obroni.. Oczywiście nie można zapomnieć śpiewającej tę balladę Krystyny Jandy w filmie Wajdy Człowiek z żelaza.

5. Barykada – Lao Che

Właściwie należałoby tu umieścić odnośniki do wszystkich piosenek z albumu Powstanie Warszawskie, przełomowego projektu upamiętniającego wydarzenia 1944 roku za pomocą zupełnie nowych środków wyrazu. Ta płyta-słuchowisko, skompilowana z tekstów oddających rzeczywistość Powstania widzianą z wielu perspektyw pokazała, że silnie doświadczyć bliskości historii można także dzięki odpowiedniej muzyce w słuchawkach odtwarzacza mp3.

4. Czerwone maki na Monte Cassino

Słynna scena z Popiołu i Diamentu Wajdy, jeszcze bardziej słynna piosenka. Nigdy przy niej nie tańczono. Tekst Feliksa Konarskiego stał się hymnem zakazanej przez komunistów pamięci o żołnierzach polskich na Zachodzie. Status hymnu utrzymała chyba do dziś – nie słychać o nowych aranżacjach, tak popularnych choćby w przypadku piosenek z Powstania Warszawskiego.

3. Obława – Jacek Kaczmarski

Kolejny wielki przebój Jacka Kaczmarskiego, wolne tłumaczenie piosenki Włodzimierza Wysockiego, z której Kaczmarski zapożyczył sytuację wyjściową (tytułowe polowanie) zmieniając melodię i dostosowując metafory do polskich realiów. Piosenka oddająca grozę milicyjnych polowań na protestujących i strzelającego do ludzi wojska.

2. Czterej pancerni i pies

Jeśli istnieje w Polsce jakieś powszechne, ogólne wyobrażenie II wojny światowej to istnieje niebezpieczeństwo, że oparte jest ono na filmowej rzeczywistości serialu Czterej pancerni i pies.

1. Mury – Jacek Kaczmarski

Prawdziwy historyczny hit, piosenka-legenda, uznawana za hymn „Solidarności”, chociaż napisana kilka lat przed jej powstaniem (1978). Wciąż popularna w nowych aranżacjach i chyba wciąż nie do końca zrozumiana. Szczególnie razić może jej powszechna optymistyczna interpretacja w kontekście czytelnego przecież negatywnego przesłania (Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas / I z pieśnią, że już blisko świt szli ulicami miast; / Zwalali pomniki i rwali bruk – Ten z nami! Ten przeciw nam! / Kto sam ten nasz najgorszy wróg! / A śpiewak także był sam.).

Jakie jeszcze piosenki mogłyby znaleźć się w tym zestawieniu?

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Formy upamiętnienia / Świadomość historyczna

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

Być może zainteresują Cię też te artykuły:

 1. Projekt IMPACT – lepszy dostęp do treści dokumentów historycznych

 

Komentarzy: 11

Dodaj komentarz »

 
 • W zestawieniu zabrakło piosenki Kultu pt. „Jeszcze Polska”, barwnie, kwaśno, ale prawdziwie podsumowującej komunizm i transformację. Polecam

   
   
   
 • Nie ma „Żeby Polska była Polską…” Pietrzaka…

   
   
   
 • Kultu to by tutaj można połowę twórczości wrzucić.

   
   
   
 • Ja bym dodał jeszcze „A my nie chcemy” w wykonaniu Jacka Wójcickiego.
  Piosenka chyba z filmu „Ostatni dzwonek”.

   
   
   
 • rozumiecie pojęcie _subiektywny_? Owszem, Kult, Pietrzak, Wójcicki również mogliby się tutaj znaleźć, ale tak zdecydował autor.

  imho – dobra robota :)

   
   
   
 • Tak, wyobraź sobie, że rozumiemy, ale na końcu artykułu jest zdanie pytające: „Jakie jeszcze piosenki mogłyby znaleźć się w tym zestawieniu?”, więc każdy dorzuca swoją propozycję.

   
   
   
 • Jeżeli już piszesz, że obława jest wolnym tłumaczeniem piosenki Wysockiego, to wypadałoby też napisać, że „Mury” są wolnym tłumaczeniem piosenki Luisa Llacha „L’Estaca”, z tą samą nawet melodią. Piosenkę spopularyzował, wydaje mi się, że wcześniej niż Kaczmarski, zespół ‘Zespół reprezentacyjny”, ale ich wersja była dość wiernym tłumaczeniem.

   
   
   
 • my pierwsza brygada

   
   
   
 • W zestawieniu na miejscu byłaby też piosenka wykonywana przez Edmunda Fettinga do słów Agnieszki Osieckiej pt. „Nim wstanie dzień”.

   
   
   
 • genialne, jacek kaczmarski nieznalem do tej pory po prostu zfajne

   
   
   
 •  
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Poleć nas na Facebooku

Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.

Iza: Witam! Szukam książek Kelly’ego, które były przetłumaczone na polski i u nas wydane. Czy znacie...

Hanna Staszewska: W temacie: NINa organizuje ciekawą konferencję http://www.nina.gov.pl/kultura -20.

Radosław Bomba: ….chodziło mi tu raczej o szerszą kwestię, czy nowe media w ogóle mają szansę zastąpić...


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
Przewodnik po otwartej nauce

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (845)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"