Na tej stronie piszemy o nowej humanistyce i relacjach między historią a mediami (zwłaszcza internetem) | Poleć nas na Facebooku
 
 

Dziedzictwo socrealizmu – nowy numer magazynu “Zabytki Heritage”

Wydawać by się mogło, że lata realnego socjalizmu, pełnego patosu, haseł-sloganów, „ludzi z marmuru”, nie kojarzą nam się najlepiej ze względu na utopijne i złudne – jak historia pokazała – przesłanie. A jednak wciąż budzą niesłabnące zainteresowanie, a niekiedy nawet rodzą swoistą tęsknotę za… utraconym poczuciem bezpieczeństwa? entuzjazmem w działaniach? a może ze świadomością równo dzielonej biedy? Mało tego. „Soc” stał się wręcz modny! – tak pisze w swoim artykule o socrealizmie Elżbieta Sęczykowska. Najnowszy numer magazynu „Zabytki Heritage” opisuje kulturę realnego socjalizmu przejawiającą się nie tylko w sztuce zamawianej przez partyjnych oficieli, ale także w życiu codziennym: barach mlecznych, kontakcie ludzi z architekturą czy modzie.

Artykuły zawarte w nowym numerze „Zabytków” nie odpowiadają na pytanie, dlaczego pamięć socrealizmu nie zginęła wraz z końcem PRL-u. Udowodniają jednak, że ówczesna estetyka, architektura, model sztuki jest naszym wspólnym dziedzictwem, które trudno odrzucić wyłącznie z politycznych powodów. Lepiej je poznać niż udawać, że nigdy nie istniało. Tym bardziej, że socrealizm wciąż na nas oddziałuje.

W tekście Plac młodości w dzielnicy radości Sylwia Chutnik opisuje architekturę Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, wzorcowego architektonicznego produktu socrealizmu. Nowa dzielnica dla nowego człowieka, powstała z gruzów wojennej Warszawy zmieniła dziś swój charakter, ale to przecież wciąż żywy element w miejskiej tkance stolicy. Czy dla osób, które mijają codziennie wielkie rzeźby Tadeusza Łodziana, Józefa Gazy czy Jerzego Jarnuszkiewicza, to już neutralny element krajobrazu, czy zabytek będący świadectwem starej ideologii?

Ewa Stawska w artykule Mlecznych barów czar pokazuje, jak idea taniego zbiorowego żywienia, realizowana od początków XIX wieku (działalność charytatywna Jamesa Barclay czy Johna Cadbury) sprawdzała się w PRL-u. Opisując historię jarskich barów II Rzeczpospolitej udowadnia, że nie był to oryginalny wymysł planistów z PZPR, chociaż właśnie przede wszystkim z Polską Ludową są kojarzone. To dziedzictwo socjalizmu, które sprawdza się nawet w kapitaliźmie XXI wieku.

Warto zwrócić uwagę na materiał Szymona „Caerna” Szymańskiego opisujący historię komiksu w PRL-u. Szymański pokazuje w swoim tekście, że obok wyraźnie propaństwowych produkcji istniały komiksy, które wchodziły w grę z oficjalną propagandą (Tytus, Romek i A’Tomek, Kajko i kokosz).

Anna Zygma w swoim tekście Plakat propagandowy czasów socrealizmu opisuje to medium masowego komunikowania socjalistycznej władzy z przebudowywanym przez nią społeczeństwem. Autorka analizuje formę tych produkcji (obrazów skoncentrowanych na czytelnym, prostym przekazie-haśle, operujących najprostszymi schematami przedstawienia rzeczywistości). Plakat propagandowy okresu PRL-u nadal istnieje we współczesnej kulturze masowej – ma już jednak zupełnie inne funkcje. Szkoda, że tym bardzo interesującym artykule zabrakło miejsca na szersze opisanie właśnie tej kwestii.

Elżbieta Sęczykowska w materiale Spod pędzla „artysty” przedstawia podstawowe założenia kanonów socrealizmu. Opisuje koncepcję roli artysty w społeczeństwie socjalistycznym, charakteryzuje też funkcje sztuki realnego socjalizmu, mającej być odpowiedzią na duchowe potrzeby nowego człowieka. Ciekawym elementem artykułu Elżbiety Sęczykowskiej jest naszkicowanie reakcji środowisk artystycznych na nowe, narzucane przez władzę definicje sztuki.

87bnv.jpg
Magazyn „Zabytki Heritage” nr 7/30, lipiec 2008Najnowszy numer magazynu „Zabytki Heritage” dostępny jest na terenie całej Polski, w salonach sieci Empik, Inmedio, oraz innych salonikach prasowych.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Książki i czasopisma

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Udostępnij na Facebooku

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   

Kathy Charmaz, Teoria ugruntowana. Praktyczny przewodnik po analizie jakościowej

Książka – jak wskazuje podtytuł – nie oferuje jedynie abstrakcyjnej wiedzy teoretycznej. Autorka prowadzi czytelnika przez cały proces badawczy: od stworzenia koncepcji, poprzez zbieranie danych, aż do ich analizy oraz zaprezentowania w formie tekstu naukowego. Wszytko zaś w duchu konstruktywistycznej odmiany teorii ugruntowanej.

mw: Wydaje mi się, że wobec możliwości przeszukiwania pełnotekstowego znaczenie metadanych maleje (chociaż oczywiście...

Hanna Staszewska: Zgadza się. Bałagan w przyporządkowaniu słów kluczowych do poszczególnych książek dotyczy także...

R.S.: Z tymi opisami w polskich bibliotekach cyfrowych też nie zawsze jest najlepiej. W słowach kluczowych jest jeden...

Monika: Chciałabym również zaprosić na swojego bloga poświęconego historii oraz odtwórstwu historycznemu z okresu...

J.: Swietnie to moze polskie zasoby nie sa opisane bo bilioteki cyfrowe to zywe organizmy i chciazby to co dawno bylo...

Agnieszka: Miło mi, że Antiquitates znalazły się na liście, dziękuję :) Pozwolę sobie dorzucić w związku z tym blog,...

Lena: Wzruszyłam się, gdy uświadomiłam sobie, że należę do barbarzyńców epoki przejściowej, którzy wprawdzie z...

mw: Archiwalia przechowywane przez TVP wcale do niej nie należą i nigdy nie należały (nawet te powstałe po 1994 r.)...

gds: Niestety, o tym w szkole dowiedzieć się nie mogłem :/ Trochę z innej beczki – muzykę w tle zapowiedzi sam...

FortArt: Dziękuję, za umieszczenie mojego reklamowego bloga w tym zaszczytnym miejscu. Zgłaszam zatem istnienie...

Michał: Jako autor bloga ‘Kadrinazi’ jest mi niezwykle miło, że moje wypociny znalazły się w tak...

R.S.: Są też blogi Dudka i Żaryna na Salonie24 (http://antoni.dudek.salon24.p l/; http://jan.zaryn.salon24.pl/)

Agnieszka: formularz dotyczy osób zgłaszających wystąpienie; a czy można uczestniczyć biernie czyli wpaść posłuchać?

Radosław: Moja praca to przekrój szeroko na pojętej rekonstrukcji historycznej. Poza tym praca ta ma na celu pewne...

Hanna Staszewska: No dobrze:) Przeczytałam jeszcze raz artykuł MR i po raz kolejny muszę się zgodzić z jego tezami....

Zachęcamy do zgłaszania informacji o wydarzeniach, nowych publikacjach, interesujących serwisach internetowych i artykułach dostępnych online. Aby wysłać wiadomość, skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Prosimy wybrać temat wiadomości

Treść wiadomości

Prosimy przepisać kod z obrazka:
captcha


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
doswiadczyc

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (369)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"