William J. Turkel o perspektywie digital history

William J. Turkel na swoim blogu opublikował niezwykle ważny post, ważny szczególnie dla osób nie mających dotąd kontaktu z ideą digital history. Opisał krótko kilka najważniejszych internetowych zjawisk, które według niego wpłyną na warsztat historyka. Jakie istniejące już w internecie projekty, rozwiązania, trendy mogą stać się inspiracją dla historyków? Jak i czy zmieni się przez nie metodologia badań historycznych?

zbiorowa mądrość (Collective intelligence) – społeczności zintegrowane wokół określonych projektów czy zagadnień mogą być dużym wsparciem dla naukowców, którzy w pojedynkę nie są w stanie poradzić sobie z określonym problemem. Mając oczywiście na uwadze wszelkie negatywne zjawiska występujące w tego typu projektach trudno nie dostrzegać pozytywnych przykładów kolektywnie gromadzonej wiedzy: jednym z nich jest na pewno Wikipedia. Projekty tego typu – o czym Turkel nie pisze – sprawdzą się chyba przede wszystkim przy opracowywaniu rozbudowanych baz zdigitalizowanych źródeł (zobacz np. crowdsourcingowe projekty historyczne w serwisie Flickr.com). Podobnie analizując ten trend zwrócić można uwagę także na inicjatywy związane z oddolnym tworzeniem repozytoriów źródeł (w serwisach takich jak np. footnote.com) czy nawet digitalizacją zasobów (reCAPTCHA).

archiwa udostępniające API (archives with APIs) – jak pisze Turkel, większość internetowych archiwów zaprojektowanych jest obecnie w sposób umożliwiający jedynie tradycyjne tworzenie odwołań (cytowań, przypisów) do konkretnego zasobu. Jednak dodanie do tych systemów odpowiedniego API umożliwi nie tylko bardziej elastyczne wykorzystywanie zbiorów udostępnianych online, ale także pozwoli na tworzenie różnorodnych projektów, które na podstawie publikowanych z oryginalnego serwisu danych wytwarzać będą informacyjną wartość dodaną (np. dzięki formule mashupu).

876hghdjdjj3322.jpg
William J. Turkel podczas tegorocznego THATCamp (fot. Dave Lester CC)

granice pewności badań (machines as colleagues) – Turkel pisze tu o niepewności związanej z badaniami realizowanymi na dużych bazach (np. fotografii historycznych) z wykorzystaniem oprogramowania porównującego dane biometryczne. Według mnie Turkel podkreśla metodologiczny kłopot – czy analiza wykonana przez działający automatycznie program może mieć taką samą wartość jak ta przygotowana przez historyka, oparta na tych samych podstawach?

modele i symulacje (models) – jaki potencjał mają komputerowo generowane modele rzeczywistości historycznej, oparte o analizy zdigitalizowanych źródeł? Turkel wspomina tu jedną z konferencji poświęconych analizowaniu liczącego ponad 197 tys. materiałów procesowych cyfrowego archiwum Old Bailey (1674-1913). Jaka będzie przyszłość metod kwantytatywnych?

William J. Turkel pokazuje kierunki i zjawiska, które warto wziąć pod uwagę i pilnie obserwować. Trudno liczyć na jakąś spektakularną rewolucję w metodologii badań historycznych (jeśli już, możemy być świadkami zmian w filozofii podejścia do przeszłościach i koncepcjach narracji) – na pewno jednak internet i nowe narzędzia związane choćby z publikowaniem źródeł cyfrowych nie pozostaną bez wpływu na naukę historyczną.

Zobacz: Towards a Computational History

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Internet / Narzędzia / Nowa metodologia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Udostępnij na Facebooku

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   

Alison Landsberg o pamięci protetycznej

Alison Landsberg w swojej książce zwraca uwagę na pozytywny potencjał kultury masowej w budowaniu takiej formy pamięci, która przezwycięża proces atomizacji i umożliwia integrowanie wspólnoty w oparciu o doświadczenia zapośredniczane przez jej produkty. Koncepcja pamięci protetycznej opisuje funkcjonowanie pamięci i proces zdobywania historycznych doświadczeń w oparciu o przemysł kultury masowej.

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.

Iza: Witam! Szukam książek Kelly’ego, które były przetłumaczone na polski i u nas wydane. Czy znacie jakieś...

Hanna Staszewska: W temacie: NINa organizuje ciekawą konferencję http://www.nina.gov.pl/kultura -20.

Radosław Bomba: ….chodziło mi tu raczej o szerszą kwestię, czy nowe media w ogóle mają szansę zastąpić...

mw: Wydaje mi się, że postawione w tytule pytanie jest sztuczne: nie widzę żadnej opozycji między edukacją szkolną...

Kamil: Jestem doktorantem na Wydziale Chemii UJ, zaczynam swoja przygodę z nauka ale w szczególności wciągnęła mnie...

Hanna Staszewska: Witam. Najbardziej zdziwiło mnie to, że XVIII-wieczne akta metrykalne są przechowywane w USC. To...

Mateusz: Niesamowity projekt! Może rzeczywiście „przenosić w czasie”. Skorzystam będąc w Lublinie.

Hanna Staszewska: Witam. Co prawda nie do końca rozumiem, o co chodzi z tą historią ratowniczą, ale chyba mi się...

Piotr: Życzę miłej zabawy w licytowanie.

Hanna Staszewska: Ok, w takim razie licytacji ciąg dalszy… Bardzo przepraszam, ale „Informacje o...

Piotr: To Pani zdanie. Jeśli już jednak zaczyna Pani licytację, to prosiłbym o nie operowanie półprawdami i...

Zachęcamy do zgłaszania informacji o wydarzeniach, nowych publikacjach, interesujących serwisach internetowych i artykułach dostępnych online. Aby wysłać wiadomość, skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Prosimy wybrać temat wiadomości

Treść wiadomości

Prosimy przepisać kod z obrazka:
captcha


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
http://polacynawschodzie.pl/

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (822)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"