Materiały naukowe w internecie: odkryj ukryte zasoby
Internet ukryty (Deepnet, invisible Web, hidden Web) to ta część internetu, która nie jest indeksowana przez najpopularniejsze wyszukiwarki. Zjawisko, o którym pisał już w 1994 roku Jill Ellsworth to obszerne źródło często bardzo dobrej jakości materiałów. Teksty (dokumenty pdf czy doc), prezentacje (ppt), pliki audio czy grafiki, zawartość baz danych, indeksy biblioteczne itp., do ktorych nie ma odnośników hipertekstowych bywają pomijane przez roboty wyszukiwarek.
Zagadnienie ukrytego internetu zawiera w sobie wiele tematów. Sama idea tej przestrzeni przechowywania i wymiany informacji również ewoluuje (warto przeczytać np. o wpływach serwisów Web 2.0 na odkrywanie „ukrytej” Sieci). Obok treści, które nie są indeksowane, przez interfejs wyszukiwarki dostępnych jest wiele materiałów pozornie trudniejszych do znalezienia. Wiele osób szukając informacji korzysta z najpopularniejszej wyszukiwarki Google w najprostszy sposób: wpisując odpowiedni zestaw słów kluczowych (np. źródła historyczne średniowiecze). Tymczasem już tylko sama wyszukiwarka Google umożliwia przeszukiwanie internetu pod kątem dokumentów (doc, pdf), grafiki i – ostatnio – nawet materiałów video.
Aby skorzystać z zaawansowanych opcji wyszukiwania, wystarczy wejść na stronę www.google.pl/advanced_search?hl=pl lub wpisać odpowiednie argumenty do składni zapytania. W przykładzie, który ilustruje ten post chcieliśmy znaleźć kilka dokumentów w postaci plików PDF związanych z tematem świadomości historycznej i pamięci. Liczyliśmy na materiały pokonferencyjne, abstrakty, tekstowe wersje wystąpień czy artykuły -przedruki z tradycyjnych czasopism naukowych. W ciągu kilku minut udało nam się znaleźć następujące materiały:
Dr Kazimierz Wóycicki, Europejski konflikt pamięci
http://www.kas.de/wf/doc/kas_13051-544-8-30.pdf
Robert Traba, Historia wzajemnych oddziaływań (Beziehungsgeschichte) i konstrukcja „miejsc żywej pamięci“ (lieux de mémoire)? Przypadek Polski i Niemiec
http://www.cbh.pan.pl/de/images/stories/pliki/pdf/TRABA_Historia_wzajemnych_oddzialywan.pdf
Jan Żaryn, Rola instytucji publicznych w kształtowaniu świadomości obywatelskiej i patriotycznej młodego pokolenia
http://www.bbn.gov.pl/dokumenty/rola_instytucji_publicznych.pdf
Leonid Zaszkilniak, Dzieje Polski w historiografii ukraińskiej i świadomości społecznej Ukraińców początku XXІ w.
http://jazon.hist.uj.edu.pl/zjazd/materialy/zaszkilniak_pl.pdf
Dr Zdzisław Kościański, Kilka refleksji na temat świadomości tradycji Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
wśród młodzieży
http://komisja-historyczna.webpark.pl/kilkarefleksjinatematswiadomosci.pdf
Andrzej Radomski, Kulturowe przesłanki obecnego kryzysu narracji historycznej
http://jazon.hist.uj.edu.pl/zjazd/materialy/radomski.pdf
Bartosz Korzeniewski, Medializacja pamięci – próba definicji zjawiska
http://www.fundacjakultury.pl/media/File/medializacja-%20seminarium%20/Microsoft%20Word%20-%20korzeniewski.pdf
PO OBCHODACH 60. ROCZNICY WYZWOLENIAAUSCHWITZ-BIRKENAU – OBÓZ W OŚWIĘCIMIU W ŚWIADOMOŚCI POLAKÓW
http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2005/K_045_05.PDF
Piotr Madajczyk, Polsko-Niemieckie dyskusje o historii
http://www.pol-niem.pl/auths/89/files/03.pdf
Robert Borkowski, Sens historii (Modele czasu historycznego)
http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0073/roz01.pdf
Jak zostało sformułowane zapytanie do wyszukiwarki?
Oczywiście, im bardziej szczegółowy zestaw słów kluczowych i określenie frazy, tym bardziej szczegółowe będą wyniki wyszukiwania. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zaawansowanego wyszukiwania w Google znajdują się na tej stronie.
System publikacji informacji na polskich stronach uczelnianych uniemożliwia bardzo często swobodny i łatwy dostęp do materiałów naukowych, publikowanych w internecie np. po konferencjach. Ukryte gdzieś na dalszych podstronach dokumenty indeksuje na szczęście wyszukiwarka. Poznanie niespecjalnie skomplikowanych formuł zaawansowanego wyszukiwania pozwala na uzyskanie dostępu do wielu cennych materiałów, o których istnieniu – korzystając jedynie z oficjalnych, głównych stron uczelnianych serwisów – nie mielibyśmy nawet pojęcia.
Szukając materiałów naukowych w internecie, warto skorzystać także z wyszukiwarki Google Scholar.
• • •
Kategorie: Internet / Narzędzia / Zasoby
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
Dzięki! Przyda mi się ta informacja, dość często muszę zbierać dane w necie, niestety, coraz częściej oznacza to przekopywanie się przez setki stron badziewia…
Polecam Google Scholar (http://scholar.google.com/), to bardzo przydatna wyszukiwarka tekstow naukowych. Ogrom uzytecznej informacji, ktora „gubi sie” w morzu stron WWW na zwyklym Google.