Przegląd prasy – polecamy najnowsze artykuły dostępne w internecie
Polacy to naród cwanych chłopów – Paweł Wieczorkiewicz w wywiadzie dla „Dziennika” interpretuje zmiany w polskim społeczeństwie od Rzeczpospolitej szlacheckiej aż po współczesność. Jak twierdzi profesor, przez powstania i straty wojenne staliśmy się narodem chłopskim. Kalkulujemy więc na doraźny efekt. Staliśmy się bardziej realistyczni od szlacheckich romantyków, którzy dla idei byli gotowi podpalić własny dom. (…) Po II wojnie światowej, chcąc nie chcąc, staliśmy się społeczeństwem chłopskim. Wiele dzisiejszych zachowań da się wytłumaczyć tymi chłopskimi korzeniami. Weźmy charakter Lecha Wałęsy – to przecież wypisz, wymaluj portret polskiego chłopa.
Point-and-Click Archaeology – blog jako narzędzie archeologa? Studenci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles na bieżąco relacjonują pracę na wykopaliskach w siedmiu lokacjach w Albani, Kanadzie, Chile, Ekwadorze, Panamie, Peru i USA. Jak przyznaje Ran Boytner, dyrektor UCLA’s Cotsen Institute of Archaeology, we want to create the next generation of archaeology fans.
Burza medialna wokół Lesława Maleszki nie ustaje – IPN udostępnił na swoich stronach artykuł, który ukazał się w drugim tomie wydawnictwa „Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944–1989”. Omawiane są w nim biografie Maleszki (TW Ketman) i Henryka Karkoszy (TW Monika). Przy okazji wyszło też na jaw, że Maleszka pracował w Gazecie Wyborczej nie tylko w charakterze osoby odpowiedzialnej za korektę tekstów. Zobacz też oficjalny blog twórców filmu „Trzech kumpli” (uwaga! film jest nieoficjalnie dostępny w całości w internecie na serwerach rapidshare.com).
Zmyślony hitlerowiec, o kórym pisze Pardon.pl wystawił na pośmiewisko wiarygodność najważniejszych indyjskich tytułów prasowych. To wyraźny sygnał, jak nieostrożnie podchodzą media do tematyki historycznej.
Kryzys historycznej blogosfery w USA? – Jeremy Young niepokoi się upadkiem idei history carnival, internetowej inicjatywy promującej wiedzę historyczną. Kryzys dotyczy zresztą nie tylko blogosfery – oddolna internetowa aktywność amerykańskiej społeczności historycznej maleje. Czy przestrzeń dyskusji i działań zawęży się wyłącznie do najważniejszych blogów i inicjatyw realizowanych przez duże instytucje takie jak CHNM.
Internauci głosować mogą na książkę historyczną roku – Na mocy trójstronnego porozumienia Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio SA i Telewizja Polska S.A. 3 kwietnia 2008 r. ogłosiły I edycję konkursu „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego. Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski w XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Nagroda w konkursie „Książka Historyczna Roku” będzie przyznawana w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie PRL; najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.
• • •
Kategorie: Przegląd prasy
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
„Trzech Kumpli” to fantastyczny dokument, twórczynie odważnie zadają pytania o motywy współpracy i odsłaniają kulisy zabójstwa z perspektywy ubeków. bardzo cenna produkcja