The Warburg Institute – przewodnik po zasobach internetowych z zakresu nauk humanistycznych
Aby internet mógł być pewnym źródłem informacji i odgrywać ważną rolę w edukacji, należy spełnić jeden podstawowy warunek: specjaliści z poszczególnych dziedzin wiedzy musza sprawować nadzór merytoryczny nad tym, co jest w nim publikowane. Ten warunek spełnia niewątpliwe przewodnik po zasobach internetowych z zakresu nauk humanistycznych przygotowany przez pracowników The Warburg Institute of the University of London.
Założony przez wybitnego badacza renesansu włoskiego Aby Warburga, instytut ma zadanie prowadzenie badań nad tradycją klasyczną, to znaczy nad tymi elementami kultury europejskiej, które wywodzą się ze starożytności. Przedmiotem szczególnej uwagi cieszy się historia sztuki. W zbiorach instytutu znajduje się około 300 tys. zdjęć rzeźb, obrazów, druków i wszelkich innych artefaktów mogących zainteresować historyków kultury. Większość sfotografowanych dzieł sztuki jest pochodzenia europejskiego. Kolekcja swoim zakresem obejmuje starożytność, średniowiecze i epokę nowożytną do około 1800 roku i jest z pewnością jedną z największych na świecie. Uczeni prowadzący swoje badania w Instytucie Warburga maja również do dyspozycji bogatą, liczącą około 350 tys. woluminów i 2500 tytułów czasopism, bibliotekę. Sam instytut zaś jest uważany za jeden za najważniejszych ośrodków studiów nad dziejami kultury europejskiej. Gościł w swoich murach takich uczonych jak Fritz Saxl, Raymond Klibansky, Ernst Cassirer, Ernst Gombrich czy Frances Yates.
Profesjonalizm i wysoka wartość merytoryczna charakteryzują przewodnik on-line dostępny pod adresem warburg.sas.ac.uk/mnemosyne/Gateway.htm
Można w nim znaleźć odnośniki do zasobów internetowych dotyczących praktycznie każdego aspektu kultury europejskiej od czasów starożytnych do współczesności. W odrębnych sekcjach zostały umieszczone historia polityczna, gospodarcza i społeczna, literatura, nauka, filozofia i religia, a także historia sztuki. Ta ostatnia szczególnie zasługuje na uwagę internautów, ponieważ w jednym miejscu zostały zebrane wszystkie linki do internetowych galerii dzieł sztuki. Pogrupowano je według okresu historycznego, kraju i poszczególnych artystów. Dzięki temu znalezienie cyfrowej wersji potrzebnego obrazu jest niezwykle proste. Poza tym czytelnik zainteresowany pogłębieniem swojej wiedzy na temat historii sztuki może przeczytać krótkie wprowadzenia do poszczególnych epok oraz skonsultować bibliografię.
Wszystko to sprawia, ze przygotowany w ramach The Warburg Institute przewodnik może być interesujący nie tylko dla osób szukających w sieci pewnych informacji, ale również może stać się użytecznym narzędziem dla badaczy kultury europejskiej.
warburg.sas.ac.uk/mnemosyne/Gateway.htm
• • •
Kategorie: Zasoby
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
Komentarze