Na tej stronie piszemy o nowej humanistyce i relacjach między historią a mediami (zwłaszcza internetem) | Poleć nas na Facebooku
 
 

The Warburg Institute – przewodnik po zasobach internetowych z zakresu nauk humanistycznych

Aby internet mógł być pewnym źródłem informacji i odgrywać ważną rolę w edukacji, należy spełnić jeden podstawowy warunek: specjaliści z poszczególnych dziedzin wiedzy musza sprawować nadzór merytoryczny nad tym, co jest w nim publikowane. Ten warunek spełnia niewątpliwe przewodnik po zasobach internetowych z zakresu nauk humanistycznych przygotowany przez pracowników The Warburg Institute of the University of London.

Założony przez wybitnego badacza renesansu włoskiego Aby Warburga, instytut ma zadanie prowadzenie badań nad tradycją klasyczną, to znaczy nad tymi elementami kultury europejskiej, które wywodzą się ze starożytności. Przedmiotem szczególnej uwagi cieszy się historia sztuki. W zbiorach instytutu znajduje się około 300 tys. zdjęć rzeźb, obrazów, druków i wszelkich innych artefaktów mogących zainteresować historyków kultury. Większość sfotografowanych dzieł sztuki jest pochodzenia europejskiego. Kolekcja swoim zakresem obejmuje starożytność, średniowiecze i epokę nowożytną do około 1800 roku i jest z pewnością jedną z największych na świecie. Uczeni prowadzący swoje badania w Instytucie Warburga maja również do dyspozycji bogatą, liczącą około 350 tys. woluminów i 2500 tytułów czasopism, bibliotekę. Sam instytut zaś jest uważany za jeden za najważniejszych ośrodków studiów nad dziejami kultury europejskiej. Gościł w swoich murach takich uczonych jak Fritz Saxl, Raymond Klibansky, Ernst Cassirer, Ernst Gombrich czy Frances Yates.

Profesjonalizm i wysoka wartość merytoryczna charakteryzują przewodnik on-line dostępny pod adresem warburg.sas.ac.uk/mnemosyne/Gateway.htm

Można w nim znaleźć odnośniki do zasobów internetowych dotyczących praktycznie każdego aspektu kultury europejskiej od czasów starożytnych do współczesności. W odrębnych sekcjach zostały umieszczone historia polityczna, gospodarcza i społeczna, literatura, nauka, filozofia i religia, a także historia sztuki. Ta ostatnia szczególnie zasługuje na uwagę internautów, ponieważ w jednym miejscu zostały zebrane wszystkie linki do internetowych galerii dzieł sztuki. Pogrupowano je według okresu historycznego, kraju i poszczególnych artystów. Dzięki temu znalezienie cyfrowej wersji potrzebnego obrazu jest niezwykle proste. Poza tym czytelnik zainteresowany pogłębieniem swojej wiedzy na temat historii sztuki może przeczytać krótkie wprowadzenia do poszczególnych epok oraz skonsultować bibliografię.

Wszystko to sprawia, ze przygotowany w ramach The Warburg Institute przewodnik może być interesujący nie tylko dla osób szukających w sieci pewnych informacji, ale również może stać się użytecznym narzędziem dla badaczy kultury europejskiej.

warburg.sas.ac.uk/mnemosyne/Gateway.htm

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Udostępnij na Facebooku

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   

Kathy Charmaz, Teoria ugruntowana. Praktyczny przewodnik po analizie jakościowej

Książka – jak wskazuje podtytuł – nie oferuje jedynie abstrakcyjnej wiedzy teoretycznej. Autorka prowadzi czytelnika przez cały proces badawczy: od stworzenia koncepcji, poprzez zbieranie danych, aż do ich analizy oraz zaprezentowania w formie tekstu naukowego. Wszytko zaś w duchu konstruktywistycznej odmiany teorii ugruntowanej.

mw: Wydaje mi się, że wobec możliwości przeszukiwania pełnotekstowego znaczenie metadanych maleje (chociaż oczywiście...

Hanna Staszewska: Zgadza się. Bałagan w przyporządkowaniu słów kluczowych do poszczególnych książek dotyczy także...

R.S.: Z tymi opisami w polskich bibliotekach cyfrowych też nie zawsze jest najlepiej. W słowach kluczowych jest jeden...

Monika: Chciałabym również zaprosić na swojego bloga poświęconego historii oraz odtwórstwu historycznemu z okresu...

J.: Swietnie to moze polskie zasoby nie sa opisane bo bilioteki cyfrowe to zywe organizmy i chciazby to co dawno bylo...

Agnieszka: Miło mi, że Antiquitates znalazły się na liście, dziękuję :) Pozwolę sobie dorzucić w związku z tym blog,...

Lena: Wzruszyłam się, gdy uświadomiłam sobie, że należę do barbarzyńców epoki przejściowej, którzy wprawdzie z...

mw: Archiwalia przechowywane przez TVP wcale do niej nie należą i nigdy nie należały (nawet te powstałe po 1994 r.)...

gds: Niestety, o tym w szkole dowiedzieć się nie mogłem :/ Trochę z innej beczki – muzykę w tle zapowiedzi sam...

FortArt: Dziękuję, za umieszczenie mojego reklamowego bloga w tym zaszczytnym miejscu. Zgłaszam zatem istnienie...

Michał: Jako autor bloga ‘Kadrinazi’ jest mi niezwykle miło, że moje wypociny znalazły się w tak...

R.S.: Są też blogi Dudka i Żaryna na Salonie24 (http://antoni.dudek.salon24.p l/; http://jan.zaryn.salon24.pl/)

Agnieszka: formularz dotyczy osób zgłaszających wystąpienie; a czy można uczestniczyć biernie czyli wpaść posłuchać?

Radosław: Moja praca to przekrój szeroko na pojętej rekonstrukcji historycznej. Poza tym praca ta ma na celu pewne...

Hanna Staszewska: No dobrze:) Przeczytałam jeszcze raz artykuł MR i po raz kolejny muszę się zgodzić z jego tezami....

Zachęcamy do zgłaszania informacji o wydarzeniach, nowych publikacjach, interesujących serwisach internetowych i artykułach dostępnych online. Aby wysłać wiadomość, skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Prosimy wybrać temat wiadomości

Treść wiadomości

Prosimy przepisać kod z obrazka:
captcha


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
doswiadczyc

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (369)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"