Historia i Media » Aktualności, Citizen Historians

Crowdsourcing, biblioteki, muzea i rekonstrukcje

02.06, 2008 23:22

Marcin Wilkowski
Sorry, but that article has no abstract in english. You can check this category to find posts in english. You can also read information about our project.

W ciągu ostatniego tygodnia pojawiło się w internecie wiele ciekawych artykułów związanych z tematyką podejmowaną przez nasz serwis. Warto wynotować przynajmniej kilka z nich:

Robert Darnton w The New York Review of Books opublikował tekst The Library in the New Age, w którym analizuje wiele elementów istnienia książki w przestrzeni publicznej w perspektywie gwałtownego rozwoju internetu. the pace of change seems breathtaking: from writing to the codex, 4,300 years; from the codex to movable type, 1,150 years; from movable type to the Internet, 524 years; from the Internet to search engines, nineteen years; from search engines to Google’s algorithmic relevance ranking, seven years; and who knows what is just around the corner or coming out the pipeline?

Sławomir Sowula i Bartosz Gondek w artykule Zabawy ze swastyką opublikowanym na stronach gazety.pl podejmują etyczno-estetyczny problem związany z ruchem rekonstrukcji historycznych. Czy wymogi historyczności stroju uprawniają do odtwarzania estetyki nazistowskich oddziałów?

889adaasdkm3dsf3dsfds.jpg
Fragment serwisu Footnote.com

Jeśli podasz nam swój adres email, poinformujemy Cię o nowościach na stronie i weźmiesz udział w naszych konkursach

Stephen Mihm w tekście Everyone’s a historian now pisze m.in. o idei crowdsourcingu (w kontekście projektów realizowanych na Flickru). Wspomina również o imponującym (i bardzo odważnym) projekcie Footnote.com, który jest czymś w rodzaju oddolnie tworzonego repozytorium źródeł historycznych. Przypomina też pionierskie społecznościowe projekty historyczne, które stworzył Roy Rosenzweig (choćby September 11 Digital Archive). Warto polecić ten tekst - do doskonałe wprowadzenie do kwestii roli społeczności w poznawaniu i upamiętnianiu historii w internecie. (Zob. też w tym kontekście Practicing History without a Licence).

Wyszedł też nowy numer Journal of the Association for History and Computing.

Ważnym tekstem dla osób interesujących się nowymi trendami w muzealnictwie może być szkic, który opublikował na swoim blogu Mike Ellis po konferencji Museums and the Web.

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz anglojęzyczny kanał RSS - feeds.historiaimedia.org

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Komentarze

Brak komentarzy

RSS dla komentarzy do tego postu. TrackBack URI

Dodaj swój komentarz

Imię
Email
WWW

Przepisz kod z obrazka

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.


Najnowsze komentarze

  • mw: Nagrody już wysłane, proszę czekać na listonosza.
  • x: No i co z tymi nagrodami?
  • marcia.giee: Widzę że popularny się zrobiłeś :) Woda sodowa mam nadzieje ze ci odbije tylko w Lagunie. Pozdro
  • Jacek: Smart post :) Here is a nice write-up on open source textbooks, for all interested...
  • Tomek: Wg mnie Google nas nie ogłupia, aczkolwiek to, że czytamy mniej długich form to prawda. Ograniczamy się...

Podobne posty

Kategorie

Polecamy Archeowieści