Historia i Media » Aktualności

Zmarł profesor Roman Wapiński

16.05, 2008 11:50

redakcja

W środę w Gdańsku zmarł profesor Roman Wapiński, historyk, znawca życia politycznego II RP i badacz świadomości narodowej Polaków. Roman Wapiński był jednym z organizatorów Uniwersytetu Gdańskiego i jego wieloletnim wykładowcą. Według profesora Tadeusza Stengera, Roman Wapiński użył wszystkich wpływów, by władze w Warszawie poparły pomysł powołania wyższej uczelni w Trójmieście.

Profesor Wapiński urodził się w 1931 roku. Był autorem około 300 pozycji naukowych, w tym biografii Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. W latach 19990-2002 przewodniczył Komitetowi Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. 28 lutego 2001 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

787dasdkakdasd32.jpg

Pod kierunkiem profesora powstało kilkadziesiąt prac doktorskich. Jego magistrantami byli m.in. Donald Tusk, Wiesław Walendziak, Adam Rybicki.

Najważniejsze prace profesora Wapińskiego to Narodowa Demokracja 1893-1939; Roman Dmowski, Świadomość polityczna w II Rzeczypospolitej, Pokolenia II Rzeczypospolitej oraz Polska i małe ojczyzny Polaków.

Polecamy artykuł Romana Wapińskiego opublikowany na stronach portalu gazeta.pl - Wszechpolacy

Zobacz też informacje o publikacjach Romana Wapińskiego w katalogu NUKAT

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Komentarze

Brak komentarzy

RSS dla komentarzy do tego postu. TrackBack URI

Dodaj swój komentarz

Imię
Email
WWW

Przepisz kod z obrazka

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.