Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Zaproszenia (również do lektury)

Zapraszamy na wydarzenia i prezentacje artystyczne dotyczące tematyki pamięci i historii. Zachęcamy do lektury artykułów opisujących relacje między sztuką a historią.

Zdzisław Pidek. Pamiętamy – do 25 maja w gdańskiej Łaźni oglądać można wystawę prezentującą prace Zdzisława Pidka, autora realizacji pomnikowych dla miejsc szczególnych w najnowszej historii Polski, związanych z pamięcią o ofiarach m.in. zbrodni katyńskiej. Jego prace znacząco różnią się one od tradycyjnych realizacji pomnikowych – nie są klasyczną lekcją historii, nie edukują, pozwalają na własną interpretację historycznych wydarzeń. Nie przytłaczają formą, raczej konstruują otwarte sytuacje. Główny nacisk położony jest w nich na odbiorcę, kształtowanie jego przeżyć, emocji. Tytuł „Pamiętamy” zaczerpnięty został z inskrypcji na nagrobku artysty, odnosi się z jednej strony do pamięci o człowieku, artyście, jego twórczości, z drugiej do pamięci o historii. Czy potrzebne jest nam pamiętanie o tym co było? Jak uwolnić się od Historii? Jak tę pisaną z dużej litery zamienić na pisaną z małej – odbieraną we własny, prywatny, intymny sposób. laznia.pl

I znów Polskę a nie wiosnę zobaczęopublikowany w Obiegu artykuł autorstwa Katarzyny Bojarskiej analizuje projekt ożywiania pomnika Adama Mickiewicza, które zrealizował 30 stycznia Krzysztof Wodiczko oraz film „Mary koszmary” izraelskiej artystki Yael Bartany, prezentowany w Fundacji Galerii Foksal. Podczas gdy realizacja Wodiczki na pomniku Mickiewicza powtarza serię gestów i słów, pozostawiając to, co rozdzielone, na swoim miejscu, a przeciwników i zwolenników na swoich stanowiskach, Bartana podejmuje próbę profanacji języka i tej podwójnej (bo dla niej zapewne też żydowskiej) historii – tak, jak profanację rozumie Agamben, a więc restytucji, ponownego przekazania ich do swobodnego użytku.

Jacy jesteśmy (w) „Po Jedwabnem”?Iza Kowalczyk na swoim blogu opublikowała swój komentarz do opisywanej również przez nas wystawy „History Will Repeat Itself” w warszawskim CSW. Autorka koncentruje się przede wszystkim na pracy Zofii Lipeckiej „Po Jedwabnem”: Przepracowanie problemu rozpoczyna się od jego wysłuchania. Musimy stanąć z nim twarzą w twarz, a zarazem zapytać o swój stosunek do niego, o to, czy chcemy w ogóle uleczenia.

876sdasdja32.jpg

NAJ NJU – „Dziedzictwo” – od 21 maja w poznańskim CK Zamek: Prezentowane prace dotykają szerokiego kontekstu dziedzictwa: od filozoficznych rozważań nad tożsamością /M. Markiewicz/; poprzez kulturowe przywołania dawnych mitów czy ważnych lektur /A. Okrasko/; społeczno-historyczne uwarunkowania teraźniejszości; ekologiczną świadomość natury /K. Łukomski/; do niejednoznacznych relacji rodzinnych /M. Przybylski, K. Smoleński/. W kontekście sztuki są to także pytania o tradycję artystyczną, ważność poprzedników /T. Mróz/. Będziemy mieli możliwość zjechania na dół kopalni /J. Ptak/, przyjrzenia się Furiom /Sędzia Główny/, wsłuchania się w mowę przodków /W. Bąkowski/ i obejrzenia wielopokoleniowych portretów /Zorka Projekt/.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Formy upamiętnienia / Świadomość historyczna

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz »

 
 • pracę Lipeckiej można zobaczyć w Zachęcie. Jest niejako ‘wpleciona’ w przestrzeń wystawy „Dokumentalistek”. Osobiście odnoszę się do tej pracy Lipeckiej z dystansem. W zasadzie autorka skupia się na wstrząsających ustępach ze „Sasiadów”, aż nie chce sie tego słuchać przy zetknięciu z obrazem min czytelników

   
   
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
Przewodnik po otwartej nauce

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (68)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (894)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"