Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (22.04, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

XVI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów – Kraków 2008

W dniach 16-20 kwietnia br. w Krakowie odbył się kolejny – już szesnasty – Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów z całej Polski. W konferencji wzięło udział ponad 500 referatów w 27 sekcjach tematycznych. Była to konferencja ciekawa oraz na wiele sposobów wyczerpująca. Nie obyło się naturalnie bez pewnych problemów, które jednak przy tak dużej imprezie wydają się czymś nieuniknionym i zostały zniwelowane przez wiele plusów i niespodzianek jakie zostały zaoferowane uczestnikom przez organizatorów. Więcej informacji o przebiegu, wrażeniach oraz kontrowersjach Zjazdu można poczytać na oficjalnej stronie bądź w recenzjach zamieszczonych w serwisie Histmag (#1,#2).

8jdfhjk3.jpgSpoglądając na tą imprezę z naszego punktu widzenia możemy stwierdzić, iż wygłoszonych zostało wiele referatów, które zdecydowanie mogły zainteresować czytelników serwisu Historia i Media. Chociaż zabrakło sekcji dedykowanej wyłącznie zagadnieniu szeroko pojętych mediów w nauce historycznej (ten błąd z pewnością uda się naprawić w przyszłym roku w czasie kolejnej konferencji, która odbywać się będzie w Olsztynie), to przeglądając program można stworzyć wirtualna sekcję, na którą mogłyby składać się między innymi referaty:

Szymon Mich, Skąd wziął się Monty Python? Rewolucja w brytyjskiej rozrywce i powstanie Latającego Cyrku.

Maciej Wycinek, Komiks propagandowy – zarys historii gatunku i analiza zjawiska na początku lat 80-tych XX w.

Michał Tarasiewicz, ‘Płomień na północnym niebie”, czyli satanistyczna rewolta w Norwegii z lat 90-tych ubiegłego wieku.

Nina Kapuścińska, Filmowa i historyczna Barbara Radziwiłłówna dwudziestolecia międzywojennego.

Marcin Dyś, Mój dom murem podzielony, czyli rzecz o ucieczkach z Berlina Wschodniego w świetle obiektywu filmowego i literatury.

Iwona Kluziak, Oral history jako źródło wiedzy o przeszłości.

Radosław Bugowski, Polski Fiat – miejsce pamięci.

Michał Szafran, Obraz MO na podstawie seriali Kapitan Sowa na tropie i 07 zgłoś się.

Wymienione wyżej materiały pochodzą głównie z dwóch paneli: sekcji XX wieku 4, (którą organizatorzy mogli o wiele trafniej nazwać sekcją Historii Kultury) oraz z sekcji Metodologii, gdzie znalazło się kilka bardzo interesujących referatów. Dodatkowo w niedzielny poranek odbyła się także projekcja rosyjskiego filmu „1612” po której miała miejsce dyskusja „Między mitem a historią. Dzień jedności narodowej, a rok 1612 w świetle stosunków polsko-rosyjskich„.

Tegoroczny zjazd udowadnia, że środowisko młodych historyków jest wciąż aktywne. Skala integracji i kontaktów pomiędzy poszczególnymi ośrodkami akademickimi wydaje się nie mieć sobie równych w innych dziedzinach młodej nauki. W dużej mierze jest to zasługą takich właśnie imprez naukowo-integracyjnych jak odbywające sie od 1992 roku Ogólnopolskie Zjazdy Historyków Studentów. Niepoślednią rolę odgrywa w tym także Internet jako wirtualne miejsce spotkań. Serwisy takie jak Histmag, Historycy.org, tematyczne ogólnopolskie fora dyskusyjne i serwisy społecznościowe pozwalają na szybką wymianę doświadczeń, pomysłów oraz wiedzy.

Na koniec chciałbym tylko zaprzeczyć pojawiającym się wcześniej obawom jakoby idea Ogólnopolskich Zjazdów Historyków Studentów miała przerosnąć zdolności, zapał środowiska oraz możliwości finansowe kół naukowych. Wydanie 14 poszczególnych tomów publikacji referatów, które dostarczone zostały na obrady z lekkim opóźnieniem, pozostaje niemniej wydarzeniem bezprecedensowym.

Kolejny – XVII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów, w 2009 odbędzie się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Zobacz też: dyskusja na forum Zjazdu, fotografie ze Zjazdu

 

• • •

Kategorie: Uncategorized

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze