Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego

link

Muzeum Powstania Warszawskiego uznawane jest nie tylko za najnowocześniejszą placówkę muzealną w Polsce, ale wyróżnia się także intensywnością swojej obecności w internecie. Obok stron informujących o działaniu instytucji online znaleźć można galerię, forum internetowe i – od niedawna – przygotowane we współpracy z portalem WP.pl Wirtualne Muzeum. Oprócz tego w ramach akcji „Pamiętam. Wspieram” uruchomiono bloga i specjalny numer Gadu-Gadu.

Zasoby wirtualnego muzeum odwzorowywać mają eksponaty i wyposażenie, które zwiedzający oglądać mogą na codzień w siedzibie muzeum. Elementem serwisu jest także projekt Pierwsze Dni, gdzie internauci poznać mogą historię Powstania oraz Wirtualny Mur Pamięci – przeniesiony do internetu mur-pomnik, na którym wyryto nazwiska tysięcy powstańców.

4c87dsfjdsf3fds3s.jpg

W internecie zobaczyć można również eksponaty i prezentacje, które z różnych względów nie zmieściły się w pokazywanej gościom ekspozycji. Dostępna jedynie online jest między innymi inscenizacja pokazująca pracę nad drukowaniem powstańczej prasy.

Kolejną internetową inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego nawiązuje do projektów realizowanych już w wielu tego typu instytucjach za granicą. United States Holocaust Memorial Museum prezentuje online wiele tematycznych kolekcji, Virtual Museum of Canada pozwala użytkownikom nawet na tworzenie własnych zbiorów z udostępnianych w internecie zasobów.

Promocyjny potencjał projektu 1944.wp.pl zapewniony jest przez wsparcie Wirtualnej Polski. Za finansowanie inicjatywy odpowiada Fundacja Grupy TP, prowadząca program „Wirtualne Muzeum”. Celem programu jest m.in. wypracowanie i wykorzystanie przestrzeni wirtualnej jako nowej formy wykorzystania i prezentacji zasobów muzealnych, wzbogacenie oferty rzeczywistej ekspozycji o dodatkowe formy przekazu z wykorzystaniem multimediów i wytworzenie formy zachęty do odwiedzania muzeów w rzeczywistości.

Czy Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego będzie dobrym narzędziem edukacyjnym? Z pewnością zasoby serwisu mogą przydać się na lekcjach historii, jednak forma prezentacji zbiorów – animacje flash – uniemożliwia pobieranie treści ze strony ani linkowanie do konkretnych materiałów. W tym kontekście choćby projekty USHMM wydają się bardziej użyteczne.

Zapraszamy na stronę Muzeum: 1944.wp.pl

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Komentarze “Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego”

 1. tarkowski napisał/napisała:

  mam podobne odczucia – strona jest b. piekna, ale tresci na niej nie sa dosc swobodnie dostepne. uwazam, ze wzorcowe muzeum tego rodzaju, oprocz mozliwosci kopiowania, w przejrzysty sposob informowaloby o prawach autorskich do materialow.

  a sprawa pewnie jest ciekawa i niebanalna – masa utworow osieroconych, itp. zastanawiam sie, jak to zostalo rozwiazane – bo o ile wiem muzeum ma prawo wszelkie eksponaty pokazywac w budynku lub w wewnetrznej sieci komputerowej – ale prezentacji w internecie dozwolony uzytek juz nie obejmuje.

 2. S. napisał/napisała:

  Witam, piszę pracę magisterską na temat „Muzeum Powstania Warszawskiego, znaczenie turystyczne i historyczne” i mam wielką prośbę o wypełnienie ankiety, która posłuży mi do części badawczej mojej pracy. Na podstawie uzyskanych wyników postaram się stwierdzić, jakie jest ogólne zdanie odwiedzających na temat działalności, pełnionych funkcji oraz znaczenia historyczno-turystycznego w/w muzeum.

  Tutaj jest link do ankiety:
  http://www.ankietka.pl/survey/show/id/13956/muzeum-powstania-warszawskiego-znaczenie-historyczne-i-turystyczne.html

  Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *