Osobiste archiwum Stalina zostanie zdigitalizowane

link

Na początku tego roku Yale University Press otrzymało 1.3 miliona dolarów z Andrew W. Mellon Foundation na opracowanie i zdigitalizowanie osobistego archiwum Stalina. Inicjatywa to kolejny etap serii Annals of Communism, w ramach której ukazały się publikacje i dokumenty związane z historią sowieckiej Rosji, w tym książka poświęcona zdrodni katyńskiej.

Zdigitalizowane dokumenty Stalina mają – zamierzeniem historyków z Yale – stać się ważnym elementem w badaniach historycznych dotyczących machiny totalitarnej komunistycznej władzy. Digitalizacja zaoszczędzić ma badaczom konieczność wizyt w Rosji – co więcej, system, w ramach którego zostaną opublikowane dokumenty, ma stać się platformą komunikacji między nimi. Dzięki temu historycy będą mogli porównywać wyniki swoich badań, zadawać pytania i kontaktować się nawzajem online. Serwis ma umożliwiać także na dodawanie notatek online do dokumentów. Yale przygotuje też tłumaczenie wszystkich materiałów publikowanych online.

76djkls3s0dsf.jpgDokumenty przeznaczone do digitalizacji dotyczą politycznej kariery Stalina – według ekspertów z Yale znajdują się wśród nich materiały związane z polityką zagraniczną sowietów wobec Niemiec przed wybuchem II wojny światowej czy relacjami Stalina z Nikołajem Jeżowem, organizatorem wielkiego Terroru w ZSRR w latach trzydziestych. Opublikowane zostaną również – co może być szczególnie interesujące – dokumenty opisujące relacje Stalina z zachodnimi intelektualistami i politykami, wśród których był m.in. noblista George Bernard Shaw, którego stosunek do przywódcy ZSRR został opisany w sztuce Ronalda Harwooda nie tak dawno emitowanej w polskim Teatrze Telewizji.

Wszystkie dokumenty, opracowania i analizy związane z publikowaniem bazy zdigitalizowanych dokumentów z prywatnego archiwum Stalina mają być przygotowywane z zachowaniem identycznych reguł, jakie spełnia się w tradycyjnych naukowych publikacjach. Ma pozwolić to historykom na swobodne i bezpieczne korzystanie z profesjonalnie opracowanych źródeł.

Cała baza dostępna ma być w internecie w 2012 roku. Jak przyznaje dyrektor Yale University Press, John Donatich, nowa inicjatywa ma szansę nie tylko dać szansę na nowe otwarcie w badaniach nad mechanizmami władzy w sowieckiej Rosji, ale także pozwolić na rozwój nowych form edukacji historycznej, realizowanych w oparciu o dokumenty dostępne online.

Źródło: Yale Press Awarded $1.3 Million Grant from Andrew W. Mellon Foundation

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *