Kadysz.pl – upamiętnianie polskich Żydów

link

W związku z 65 rocznicą wybuchu powstania w warszawskim getcie w intrenecie pojawił się serwis „Kadysz dla nieobecnych”. Strona jest wspólną inicjatywą władz Warszawy i Fundacji Shalom, została zrealizowana według pomysłu Gołdy Tencer.

Autorzy deklarują, że serwis ma stać się miejscem pamięci o polskich Żydach: Mamy nadzieję, że dzięki stronie „Kadysz dla nieobecnych” użytkownicy Internetu zyskają możliwość odnajdywania swoich korzeni, że będą mogli dowiedzieć się czegoś o swoich zagubionych krewnych, przyjaciołach i znajomych. Równie ważne jest to, że także sami będą mogli upamiętniać swoich bliskich, zapisując ich na internetowych kartach historii. Dokładamy wszelkich starań, by strona „Kadysz dla nieobecnych” była także źródłem informacji dla historyków.

4s8d47fksfdsj98932.jpg

Ważnym elementem serwisu ma być aktywność internautów: każdy może umieścić na stronie wspomnienie o bliskich, zapamiętane informacje: o kimś z rodziny, o sąsiadach i przyjaciołach, o znajomych i nieznajomych. Na stronie zbierane będą również fotografie dokumentujące historię polskich Żydów – obrazki z życia żydowskiego sztetl, żydowskich świąt, życia codziennego na Nalewkach i wielu innych żydowskich ulicach polskich miast i miasteczek. Po założeniu konta można dodawać informacje o konkretnych osobach i zamieszczać zdjęcia dokumentujące historię polskich Żydów. Internauci mogą też opisywać już istniejące fotografie. Może zrobić to każdy, nawet niezarejestrowany czytelnik strony, wysyłając odpowiedniego maila na adres Fundacji Shalom.

W ramach serwisu planowany jest także blog. Strona posiada swoją anglojęzyczną wersję.

kadysz.pl

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>